מנכ"ל טיב טעם: "זה היה חתול אחד על משטח אחד בסניף אחד; מחצו חיים של חברה ושפכו את דמה"

תחקירן לשעבר ב"כלבוטק" במסיבת העיתונאים: "רפי גינת אמר לי שתחקירים על חברות נפסלו כי המנכ"לים הם חברים שלו"; קובי טרייביטש אמר על סף בכי: "בניתי את עצמי בשתי ידיים, לא אתן להרוס לי".

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מאת איילה צורף ורוני לינדר-גנץ

"זה היה חתול אחד על משטח אחד בסניף אחד; מחצו חיים של חברה ושפכו את דמה" - כך אמר היום מנכ"ל רשת טיב טעם, דובי שניידמן, במסיבת עיתונאים שנערכה בעקבות תחקיר "כלבוטק" אמש. בחברה אומרים כי אינם רואים ירידה במספר הקונים וצופים כי לא תהיה ירידה במספרם.

בסיום מסיבת העיתונאים, אמר קובי טרייביטש, מבעלי החברה, בקול רועד ועל סף בכי: "בניתי את עצמי בשתי ידיים, עליתי מאשפתות, יש לי 2,500 עובדים ולא אתן לאף אחד להרוס לי".

זאת, ככל הנראה בתגובה לדבריו של רפי גינת אמש בתוכניתו, כי במהלך 28 שנים ואחרי מאות תוכניות ואלפי כתבות תחקיר "מעולם לא ראיתם אותנו אומרים סליחה, פישלנו, עבדו עלינו. לא חזרנו בנו משום תחקיר. אמינות התחקירים היא הנכס העיקרי שלנו וסוד קיומה של כלבוטק עשרות שנים".

עוד אומרים מנהלי טיב טעם כי פנו בתלונה "ל'רשת' ולרשות השנייה לגבי אופן עריכת התחקיר". היועץ המשפטי של טיב טעם הוסיף כי "ככל הנראה נגיש תלונה למשטרה ונגיע לבית המשפט". עם זאת, בטיב טעם אינה מתחייבת כרגע על הגשת תלונה.

הטענה המרכזית של אנשי טיב טעם נוגעת לכך שהתחקיר נערך בצורה מניפולטיבית ולא הוגנת: שבעה חודשים הם יושבים על הזנב שלנו, ובסוף כל מה שמראים זה חתול אחד, משטח אחד, משאית אחת, סניף אחד שאליו מגיע הבשר... ", אמר יועץ התקשורת של הרשת, מוטי שרף.

"בתקופה הנדונה שווקו מעל 10 מיליון קילוגרם בשר שעברו במרכז הלוגיסטי הזה. ומכל זה ראינו את אותו חתול בודד בחודש מארס. אולי לכלבוטק יש כאן אינטרס אחר מלבד האמת הצרכנית? אולי זה רייטינג שבשבילו מייצרים דרמות ולא מביאים את האמת? כלבוטק יצר אשליה", הוסיף שרף.

מנכ"ל הרשת, דובי שניידמן, העלה מספר שאלות בנוגע לתחקיר: "כלבוטק טוענת שהמשטחים נשארו 4-5 שעות מחוץ למפעל. האם מישהו ראה שמשטח נשאר 4-5 שעות?", שאל שנידמן, "האם צופה מהצד יכול לדעת מה המשטח הזה? אולי זה בכלל לא בשר שמיועד לשיווק? אולי זה בכלל ציוד שמאוחסן במפעל? האם קיבלנו הוכחה? התשובה היא לא", אמר שניידמן.

"קיבלנו שורה של חתולים שמסתובבים באיזור מחסן הזבל. החתולים האלה לא באו במגע עם שום בשר. ראינו תמונה של חתול שנמצא על משטח במשך 7 חודשים, עוקבים אחריו מאות ק"מ עד באר שבע וכשבסוף הבשר מגיע לסניף (מעדני מניה בבאר שבע - ר.ל.ג), ובאורח פלא המצלמה נעצרת כמה מטרים לפני הבשר, ואי אפשר לראות מה המצב של הבשר".

יועץ התקשורת של הרשת, מוטי שרף, הוסיף: "נסעו מאות קילומטרים, הגיעו עד לשם ולא הראו מה יש בתוך המשטח. אם באמת היה בשר אכול, ברור שמעדני מניה היתה מחזירה אותו לטיב טעם. האמת היא שלא היה שום חתול שנגע בבשר ששווק לצרכנים, וכלבוטק לא הראו בשום שלב חתול שאוכל בפועל בשר. אולי החתול נבר רק בניילון? אולי הוא מגרד ניילון? הניילון קשיח, סביר שחתול כלל לא יצליח לקרוע אותו".

מסיבת העיתונאים הארוכה שניהלה טיב טעם היתה רחוקה מלשכנע את העיתונאים שנכחו בחדר בצדקת טענותיה: הרשת לא הצליחה להציג ולו הוכחה חותכת אחת שתסתור את תחקיר כלבוטק, והתמקדה יותר בדרך עריכת התחקיר והיושרה העיתונאית של התוכנית. ההבטחות כאילו במסיבת העיתונאים יוצגו הוכחות לצדקתה נותרו ללא כיסוי.

הרשת גם טענה שהיא זו שחשפה לפני מספר חודשים את דבר החקירה נגדה ופתחה בחקירה נגדית משלה עם משרד החקירות ויצמן יער החל מחודש מאי, אך התקשתה להסביר כיצד לא חיסלה במהלך כל התקופה את מכת החתולים שהסתובבו בחצר: "זה חצר של מפעל מזון", הסביר הבעלים קובי טרייביש, "מיוני יש שם לוכדי חתולים, אבל כל מי שיש לו בית פרטי יודע שקשה להיפטר מהם. אם אשתי ליאת משאירה חלון פתוח, מיד יהיה חתול על הלחם. אז בחצר של 20 דונם, בייחוד שיש בה זבל, יכולים להיות חתולים".

מרשת ו"כלבוטק" נמסר בתגובה: "הנסיונות של חברת טיב טעם שנעשו הבוקר, להסית את הדיון מממצאי התחקיר לכיוון של הכפשות אישיות, מצגי שווא ושימוש באינפורמציות אמינות כביכול - ראויים לכל גינוי של כל כלי תקשורת ראוי בישראל, המכיר בחשיבותו של התחקיר העיתונאי".

"הציבור בישראל צפה אמש בתחקיר מהודק ומבוסס שדיבר בעד עצמו. מעבר לתמונות עצמן לא נוסיף דבר וחצי דבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker