החרדים מגיבים להחלטת בג"ץ: "לחוקק חוק שיאסור פתיחת עסקים בשבת" - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

החרדים מגיבים להחלטת בג"ץ: "לחוקק חוק שיאסור פתיחת עסקים בשבת"

רון חולדאי: "תל אביב יפו היתה ותישאר חופשית" ■ דרעי דורש לקיים דיון דחוף של ראשי סיעות הקואליציה בהחלטת בג"ץ ■ העירייה תקיים הגרלה בין בתי העסק שיבקשו לעבוד בשבת

86תגובות
שר הפנים אריה דרעי בישיבת ממשלה, אשתקד
מרק ישראל סלם

במפלגות החרדיות מגיבים הערב לפסיקת בג"ץ, שאישר את חוק העזר של עיריית תל אביב, המסדיר את פתיחתם בשבת של כ-160 מרכולים ופיצוציות ושלושה מתחמי מסחר – נמל יפו, מתחם התחנה ונמל תל אביב.

במפלגות החרדיות קוראים לחוקק חוק שיעקוף את פסיקת בג"ץ. הצעת חוק בעניין כבר הוגשה על ידי המפלגות החרדיות וכעת יש בכוונתם לקדמה. השאלה היא האם הליכוד, "כולנו" ו"ישראל ביתנו", השותפים בקואליציה, יתנו יד לעקוף את בג"ץ. במפלגות החרדיות כועסים על התערבות בג"ץ שפסל בעבר את קצבת הבטחת הכנסה לחרדים ואת התייחסותו לחוק גיוס תלמידי ישיבות.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר כי שוחח עם שר הפנים אריה דרעי והם סיכמו על שיגור מכתב אל רה"מ בנימין נתניהו לקיום כינוס של ראשי הקואליציה בעניין. לדבריו, "לא נוכל להסכים להפרה של הסטטוס קוו ויהיה צורך לחוקק חוק שיפקיע את הסמכויות של הרשויות המקומיות לאפשר פתיחת בתי עסק בשבת".

בתשובה לשאלה האם המשבר בעניין עלול להוביל לפירוק הקואליציה ולהקדמת הבחירות אמר גפני כי "אני לא יודע. אנו בתחילת התהליך. אני מקווה שיימצא לכך לפתרון. לא נוכל להסכים לפסיקת בג"ץ. החלטת בג"ץ היא אומללה והשופטים ניסו לומר שאכפת להם מהשבת אבל זה ההיפך".

איתי פנקס ארד. "בג"ץ הפך להיות האפשרות היחידה לקדם עניינים אזרחיים במדינה"
ראובן קופיצינסקי

בעיריית ת"א בירכו על הפסיקה. ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, צייץ בטוויטר: "אני מברך על החלטת ביהמ"ש העליון שאישר את החלטת מועצת העיר לגבי פתיחת מרכולים בשבת. העיר תל אביב יפו היתה ותישאר חופשית".

עם זאת, בעירייה הביעו מורת רוח מכך שהממשלה התחמקה מלהחליט בעניין. "אנחנו מצטערים שבג"ץ היה צריך להכריע בנושא, הממשלה היתה צריכה לסמוך את ידיה על ההצעה המאוזנת שלנו, באופן שמאפשר גם לשמור על אורח החיים החופשי בעיר וגם לשמור על אופי מיוחד לשבת.

"זה מעיד על אוזלת יד של הממשלה וחוסר יכולתה להגיע להכרעות. בג"ץ הפך להיות האפשרות היחידה לקדם עניינים אזרחיים במדינת ישראל ואני מצטער על זה", אמר איתי פנקס ארד, חבר מועצת עיריית תל אביב ויו"ר ועדת תיפעול ומכרזים בעירייה.

על ההימנעות של דרעי אמר חולדאי כי "זה חסך לו להידרש להכרעה בין היותו מנהיג חרדי לבין ההבנה שיש פה ציבור שחי באורח חיים אחר".

החוק להחלשת בית המשפט העליון

רון חולדאי
עופר וקנין

במפלגות החרדיות תובעים משר האוצר משה כחלון לתמוך בחקיקת "חוק פסקת ההתגברות", שיאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוקים שפסל בית המשפט העליון משום שהם סותרים את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. "פסקת ההתגברות" היא חוק להחלשת בית המשפט העליון אשר כחלון הביע התנגדות לחקיקתו. 

"פסקת ההתגברות" צפויה להכשיר לראשונה בחוק את סמכותו של בג"ץ לפסול חוקים. אלא שעל פי הנוסח המסתמן, החוק יקשה משמעותית על בג"ץ לפסול חוקים בכך שהוא יחייב הרכב של 11 שופטים, ולפחות תשעה מתוכם צריכים לתמוך בפסילת החוק. מנגד, הכנסת תוכל לחוקק מחדש חוק שנפסל במסגרת ההליך הזה. לפי נוסח מקורי של חוק שהגישה בקדנציה הקודמת איילת שקד, יהיה ניתן לחוקק מחדש חוק פסול לתקופה מוגבלת של 4 שנים.

יו"ר ש"ס שר הפנים אריה דרעי שיגר לפני שבועיים מכתב אל ראש העיר תל אביב רון חולדאי שבו הודיע על ביטול חוק העזר העירוני שאיפשר פתיחת בתי עסקים בשבת. דרעי ציין כי בינואר 2017 הועברו אל שר הפנים מהממשלה כולה הסמכויות בעניין פתיחת בתי עסק בשבת.

השר דרעי החליט בערב הפסח לפסול את חוק העזר העירוני של עיריית ת"א והתכוון להודיע על כך בימים הקרובים, ומסר כי תמוה שבג"ץ שהמתין שנים להחלטת שר הפנים, החליט לפרסם היום את החלטתו. "אעשה הכל כדי לדאוג לשמירת השבת", מסר דרעי.

רונית דומקה

"מסחר בשבת - סמל לשעבוד"

בהתאחדות הסוחרים שפעלו נגד פתיחת המרכולים בשבת ניסו למצוא את החיוב בתבוסתם, בכך שלפי חוק העזר העירוני של עיריית תל אביב, מספר המרכולים שיפעל בעיר בשבת יקטן בשליש, והפנו אצבע מאשימה לשר הפנים דרעי שסירב לקבל החלטה בנושא.

"מסחר בשבת אינו סמל לחופש הפרט אלא לשעבוד שלו. כעת על חברי הכנסת לראות את טובת כלל הציבור, לייצר הפרדה בין בילוי ופנאי ובין מסחר קמעונאי בשבת, ולהגן על יום המנוחה השבועי של בעלי עסקים קטנים ועובדים שכירים, לא רק בתל אביב כי אם בכלל הארץ", נמסר מהתאחדות הסוחרים.

שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) אמר כי "החלטת בג"ץ היא המשך התערבות משפטית גסה בערכי הדת וההלכה, שאינה מותירה ברירה אלא לקדם מהלך משפטי לעקיפת בג"ץ".

ח"כ רחל עזריה (כולנו), יו"ר השדולה ליהדות ישראלית ומיוזמי הצעת חוק השבת יחד עם ח"כים מהקואליציה והאופוזיציה, אמרה כי "העליון הבהיר היום שהרשויות המקומיות הן אלו שצריכות לקבל את ההחלטה כיצד השבת תיראה במרחב הציבורי שלהן. ההחלטה דומה להצעת חוק שאנו מקדמים בכנסת אשר מבוססת על אמנת גביזון-מדן שמסדירה את מעמד השבת ונותנת סמכויות רחבות לרשויות המקומיות, זאת כיוון שהחברה הישראלית היא מגוונת, לכל מגזר וקהילה יש דרך אחרת לחגוג את השבת ויש לאפשר מקום לכולם".

שר הדתות דוד אזולאי (ש"ס) אמר כי "בג"ץ פגע בציבור שרוצה את השבת כיום מנוחה ולא מאפשר לו לעמוד בתחרות מול אלה שפותחים את החנויות בשבת".

ח"כ רחל עזריה
אמיל סלמן

יו"ר מרצ זהבה גלאון: "בלתי נתפש שחילונים במדינה הזו צריכים להיאבק על זכותם לעשות מה שהם רוצים עם השבת שלהם. בשנים האחרונות הגבולות בין הדת והמדינה בישראל הולכים ומיטשטשים, באופן שמצר את צעדי החילונים בכמעט כל תחום וכופה עליהם יהדות מחמירה, קיצונית ומסתגרת, שהם לא ביקשו לעצמם. ההחלטה להתיר פתיחת עסקים בתל אביב בשבת היא ניצחון חשוב לציבור החילוני במאבק לשמירה על אורחות חייו".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה כי ההחלטה היא "נצחון השפיות - מדובר במתווה מאוזן ומתון שראוי שיתקבל, ואמירה חשובה על סמכותה של עיר לקבוע חוקי עזר משל עצמה במיוחד. בג"ץ חילץ את השבת מידי הכפייה הדתית של הממשלה לידי הקהילות המקומיות".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) אמר כי "כאשר המחוקק מתרשל במילוי חובתו הוא לא מותיר ברירה לבד מכך שבג"ץ הוא זה שיקבע סוגיות יסוד של חיינו מדינת ישראל. טוב שיש שופטים בירושלים".

ח"כ בצלאל סמוטריץ': "החלטת בג"ץ היא חמורה ומסוכנת ועלולה לגרור בעקבותיה חילול שבת המוני בערים רבות".

תמר זנדברג
אוליבייה פיטוסי

קובי כהן, מנכ"ל סופר יודה, המפעילה 12 סניפים בתל אביב בשבת, אמר כי "הגיע הזמן שמישהו יקבל החלטה בעניין, אבל חבל שזה דרך בג"ץ ולא דרך המדינה. נושא השבת הוא משהו שהמדינה צריכה לתת עליו את הדעת, ובראש ובראשונה לטפל גם בנושא התחבורה הציבורית. מאוד מאכזב לגלות כל פעם מחדש שהאנשים שיושבים בכנסת לא יודעים לקבל החלטות שרלוונטיות לחיי היומיום שלנו, וכל ההחלטות מתקבלות בהתאם לצרכים פוליטיים כאלה ואחרים".

"המסחר בשבת נמצא בשיא פריחתו"

מאחורי הניסיונות לסגור את המרכולים בשבת עמדו לא רק בעלי עסקים קטנים, שטענו לצורך ביום מנוחה שבועי ובשוויון מול התאגידים הגדולים, אלא גם אנשי עסקים דתיים. ביולי 2014 נחשף ב-heMarker  שאחד התורמים הסודיים הגדולים למאבק היה גם איש העסקים הדתי אבי כץ, בעלי רשת בתי הקפה קופיקס וקרן הגשמה. כץ, שהעסקים שהוא מחזיק בהם אינם פועלים בשבת, הוא גם המייסד של חברת שבת מנוחה, המקדמת את שמירת השבת בישראל. כץ טוען כי הוא כבר לא מעורב במאבק לסגירת עסקים בשבת מזה זמן רב.

ביולי 2015 הציגה את עצמה במסיבת עיתונאים רשמית שקיימה "הקואליציה לשבת שיוויון". התארגנות שמטרתה המוצהרת: מאבק הציבורי למען יום מנוחה בשבת - או במלים אחרות, לחוקק חוקים שיחייבו סגירה בשבת של עסקים כמו סופרמרקטים, חנויות אופנה, חנויות רהיטים, קיוסקים ועוד. תוך שמירת עסקי בילוי פתוחים, כמו בתי קפה.

ההתארגנות מורכבת מאנשים דתיים וחילוניים כאחד. בין היתר חבר בקואליציה יהודה לניאדו, מנכ"ל רשת סופרמרקטים אושר עד, הפונה בעיקר למגזר החרדי, עו"ד יצחק מירון, הנמנה על המגזר הדתי, ובעבר היה פעיל בה גם אבי כץ. עם זאת, חברים בה גם אנשי עסקים חילונים, כמו יאיר קורח מהתאחדות הסוחרים, נשיא התאחדות התעשיינים לשעבר, צביקה אורן, ועוד.

רועי לחמנוביץ, מנכ"ל קואליצית שבת שוויון, מסר ש"מצער שהמסחר בשבת נמצא בשיא פריחתו דווקא בתקופה בה מכהנת הממשלה הכי דתית שהיתה פה בעשרות השנים האחרונות. ממשלת ישראל ידעה לפעול בזריזות כדי לייצר את חוק ההסדרה, אבל כאשר היה צריך לפעול ולחוקק חוק הסדרה של השבת לטובת אלפים רבים של עובדים מוחלשים, אחז בממשלה שיתוק. הנפגעים העיקריים מאוזלת היד של הממשלה הם בעלי העסקים הקטנים והעובדים השכירים הנאלצים לעבוד בשבת".

בחודשים האחרונים לא היתה אכיפה של חוק העזר העירוני הישן, ומרכולים שפעלו בשבת לא קיבלו דו"חות. לדברי עיריית ת"א, "עד שחוק העזר העירוני החדש ייכנס לתוקף צפויים לעבור מספר שבועות. עיירית ת"א הגדירה כ-160 מרכולים שיהיו פתוחים, בחלוקה לפי אזורים, לפי סוג האוכלוסייה והזיקה הדתית שלה. זאת לעומת 300-200 מרכולים שפתוחים ברחבי העיר בשבתות היום. כעת כל מרכול שרוצה להמשיך לפעול בשבת יצטרך להגיש בקשה לעירייה, ובמידה ויהיו מעל 160 מגישים תתקיים הגרלה. מי שלא זכה יצטרך לסגור את המרכול, כאשר ההגרלה תתקיים כל שנתיים מחדש".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם