דיל התאגיד בדרך לקריסה? פרטים חדשים נחשפים - מדיה ושיווק - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

דיל התאגיד בדרך לקריסה? פרטים חדשים נחשפים

סעיפים שונים שעליהם התעקשו שר האוצר משה כחלון והיועץ המשפטי מנדלבליט מונעים אפשרות לתחילת השידורים ב-15 במאי, ודחייה נוספת עשויה להביא לחריגה תקציבית משמעותית ■ פרטים חדשים מהמתווה, שמתבררים כעת, עשויים לגרום למאבקים נוספים

38תגובות
הפגנת עובדי תאגיד השידור הציבורי, השבוע
אמיל סלמן

במערכת הפוליטית מתחזקת ההערכה כי הסיכום שאליו הגיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון לא יבשיל לכדי הצעת החוק ולא יקודם במתכונת הנוכחית. הסיבה לכך היא בעיקר ההבנה כי לא ניתן יהיה ליישם את הסיכום בלוח הזמנים והחשש מפני חריגה תקציבית משמעותית - לאור סעיפי המתווה שעליהם התעקשו כחלון והיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

אתמול התקיימה ישיבה ראשונה להתנעת המתווה ולניסוחו בהשתתפות ראש אגף התקציבים באוצר, אמיר לוי, ויועצים משפטיים בלשכתו של מנכ"ל האוצר, שי באב"ד. בשלב זה, מתחזקות ההערכות בקרב כל הצדדים כי לא ניתן יהיה ליישם את החוק בלוח הזמנים שנקבע, וכל דחייה נוספת תגרור עלויות גבוהות.

לפי המתווה, רשות השידור אכן תיסגר ב-15 במאי (דחייה של שבועיים) ותאגיד השידור "כאן" יעלה לשידור בטלוויזיה וברדיו, אך ללא שידורי אקטואליה. חטיבת החדשות של "כאן" תפורק. במקומה יוקם תאגיד חדשות שלישי שיעסוק אך ורק בחדשות ויתחיל את שידוריו במועד ההקמה.

גורמים הקשורים במו"מ אומרים כי בשלב זה אכן יש אי הסכמות וקשיים, אך עד כה התקיימה פגישת התנעה אחת - והצדדים עשויים להגיע להסכמות בהמשך. הנה הנקודות העיקריות שלגביהן עשויים להתעורר חוסר הסכמות וקשיים ביישום:

1. אין היתכנות להקמת תאגיד החדשות ב-15 במאי

המועד המוקדם ביותר שבו ניתן יהיה להעביר את החוק להקמת תאגיד חדשות נפרד הוא 7 במאי - בגלל דרישתו של מנדלבליט שלא להעביר את החקיקה בנושא תוך קיצור הליכים, אלא לעמוד בחובת ההנחה של החוק ל-21 יום כדי לקיים דיון ציבורי.

תאגיד השידור הציבורי, כאן
דוברות כאן בהקמה

המשמעות היא לוח זמנים בלתי אפשרי. רק לאחר שיעבור החוק ניתן יהיה לערוך הליך בחירה (שעוד לא גובש) למנהל הזמני של תאגיד החדשות. רק לאחר שימונה המנהל, הוא יוכל להתחיל בהליכים לבחירת כוח האדם וזהות העובדים שיעברו מרשות השידור ומחטיבת החדשות של כאן לתאגיד החדשות. ואז, בתוך ימים ספורים, ב-15 במאי, הוא כבר יחויב לשדר שידורי חדשות מלאים בערוץ 1 וברשת ב'.

לכולם ברור בשלב זה כי אין כל סיכוי לעמוד בלוח הזמנים. מסיבה זו עלתה אפשרות שחטיבת החדשות של תאגיד החדשות "כאן" היא אכן זו שתתחיל בשידורי החדשות, עד להקמת תאגיד החדשות - משום שהישות המשפטית של רשות השידור לא תהיה קיימת עוד. ואולם, ראש הממשלה מתנגד לכך לחלוטין. אפשרות אחרת היא שתאגיד "כאן" יקום תחילה ללא שידורי חדשות, אך מתווה כזה ככל הנראה לא יאושר על ידי היועץ המשפטי.

האפשרות החלופית היא דחייה נוספת ביום ההתחלה, כלומר דחיית סגירתה של רשות השידור. ואולם דחייה נוספת תגרום להוצאה עודפת של כ-40 מיליון שקל בכל חודש - בשל ההפעלה הכפולה של רשות השידור ושל תאגיד כאן. כחלון התחייב בעבר שלא ייתן יד לדחייה נוספת בשל העלות הכספית הגבוהה, והוא לא מתכוון לוותר בנושא זה.

2. תאגיד החדשות יורכב משילוב עיתונאי הרשות והתאגיד

מפרטים חדשים שהגיעו ל-TheMarker עולה כי המתווה שאותו מגבשים כעת בהצעת חוק שונה מהסיכום שפורסם ביום חמישי. הפרטים החדשים של המתווה, שמתפרסמים כאן לראשונה, עשויים לגרום לחלק מהצדדים - בעיקר עובדי רשות השידור - לכל הפחות לצנן מעט את ההתלהבות ואולי אף להפסיק את הפגנות התמיכה בו.

בישיבת ההתנעה אתמול דובר על הסכם שונה בהיבטים רבים בכל הנוגע לניהול ולהרכב כוח האדם של תאגיד החדשות שיוקם במקום חטיבת החדשות של תאגיד כאן. כך, במסמך שהופץ בשבוע שעבר נכתב כי עובדי תאגיד החדשות שיוקם יהיו עובדי חטיבת החדשות של רשות השידור - הטלוויזיה הישראלית וקול ישראל. בפועל, הסיכום שעליו דובר אתמול שונה ומשמעותו היא תוספת של כ-70 עובדי רשות השידור בלבד, שיעברו לתאגיד החדשות מעבר למצב הנוכחי.

עופר וקנין

במשך כל הדיונים ניסה נתניהו להוביל למהלך שבו התאגיד יפורק, ראשיו יודחו או שהתאגיד יפעל ללא שידורי חדשות ואקטואליה כלל. ואולם נתניהו נתקל בהתנגדות נחרצת של כחלון ומנדלבליט שדרשו את הקמת התאגיד, כולל שידורי החדשות. נתניהו הביע מחאה חריפה בפניהם כאשר התברר כי לא יוכל להקים את התאגיד ללא שידורי החדשות.

בהמשך, כאשר גובש ההסכם להקמת תאגיד חדשות נפרד, נתניהו התעקש במשך הדיונים כי עובדי תאגיד החדשות יהיו עובדי רשות השידור בלבד. "לא מוכן שעובד אחד מהתאגיד ימשיך לעבוד בתאגיד החדשות", אמר נתניהו, כפי שצוטט על ידי רביב דרוקר. ואולם, היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט התנגד לכך בנחרצות וקבע כי לא יוכל להעניק למהלך כזה הגנה משפטית. הסיכום היה כי 20%-40% מבין עובדי תאגיד החדשות יהיו עובדי חטיבת החדשות של "כאן" והשאר עובדי רשות השידור.

הנה המספרים: בחטיבת החדשות של תאגיד השידור אמורים להיות מועסקים כ-200 עובדים המוגדרים עיתונאים. כבר כיום, כ-70 תקנים מתוכם אוישו על ידי עיתונאים שהגיעו מרשות השידור (מתוך כ-450 עובדי רשות השידור שאמורים בסופו של דבר לעבור לתאגיד), ולגביהם לא יהיה כל שינוי.

בחטיבת החדשות של כאן אוישו כבר כ-130 תקנים נוספים לעיתונאים שאינם מרשות השידור - אלא הגיעו ממקומות עבודה אחרים. לפי המתווה שסוכם בין נתניהו לכחלון, 60-40 מתוכם יעברו לתאגיד החדשות שיוקם ויצטרפו ל-70 עובדי רשות השידור שכבר התקבלו לחטיבת החדשות של כאן. 90-70 העיתונאים האחרים מחטיבת החדשות של  כאן יפוטרו בתנאי פרישה שייקבעו בהמשך. במקומם ישכור התאגיד 90-70 עיתונאים נוספים מרשות השידור.

בסופו של דבר, לפי המתווה, תאגיד החדשות יורכב מכ-160-140 עיתונאי רשות השידור ו-60-40 עיתונאים שהתקבלו כבר לחטיבת החדשות של כאן. כלומר, במקום 450 עובדים מרשות השידור שהיו אמורים לעבור לתאגיד, יעברו כ-530 עובדים. השאר - יותר מ-500 עובדי רשות השידור - יפוטרו.

בכל מקרה, כל 160-140 עובדי רשות השידור שיעברו לתאגיד החדשות יעשו זאת לפי התקן ורמות השכר שנקבעו בחטיבת החדשות של כאן - והתקציב הכולל לא יחרוג מ-160 מיליון שקל לתאגיד. המשמעות היא שעובדים רבים ברשות השידור ייאלצו להשלים עם הפחתה ניכרת של שכרם עם מעברם לתאגיד.

הפגנה של עובדי רשות השידור
אמיל סלמן

היישום של מהלך כזה מורכב ובעייתי. המנהל הזמני של התאגיד ייאלץ לשבץ זה צד זה עובדי רשות השידור לפי תקנים ומשרות שנקבעו בתאגיד, אך לא בטוח שניתן יהיה לעשות את זה. בתאגיד מונו עיתונאים למשרות משולבות, למשל בשלוש הפלטפורמות יחד (טלוויזיה, רדיו ודיגיטל), או תפקיד עריכה ודיווח במקביל, אך לא בטוח שניתן יהיה לשבץ בהם כיום עובדי רשות השידור שלא נבדק אם הוכשרו לכך.

3. הפיצויים לעובדי רשות השידור יופחתו

המהלך כולו, ככל הנראה, לא אמור להביא לגידול משמעותי בהוצאות השוטפות למרות ההפעלה של שני תאגידים זה לצד זה עם מטות כפולים. אבל הוא עשוי להביא להוצאות חד פעמיות כבדות. כך, הפיטורים של 90-70 מעיתונאי "כאן" יוביל להוצאות פרישה חד פעמיות גבוהות. לצד זאת, הפסקת מיקור החוץ של תוכניות האקטואליה יביא לנזק נוסף המוערך ב-30 מיליון שקל בשל תוכניות שכבר יצאו לדרך ונחמתו חוזים לגביהן, ויהיה צורך לעמוד בהתחייבויות אלה.

כדי להפחית את ההוצאה הזאת, מתכוונים במשרד האוצר לחסוך בהוצאות על הפרישות של עובדי רשות השידור. עד כה, בהתאם לסיכום עם ההסתדרות, עובדי רשות השידור שפוטרו לאור סגירת הרשות קיבלו את תנאי הפרישה המלאים מרשות השידור – מענקים מוגדלים או פנסיית גישור עד לגיל פרישה - וגויסו מחדש לעבודה בתאגיד. באוצר מעוניינים למנוע את הוצאות הפרישה הכפולות, ומתכוונים להעניק לעובדי רשות השידור הנוספים שיעברו לתאגיד החדשות פיצויים מופחתים.

מהלך זה עשוי לגרור מחאה מצד הוועדים ברשות השידור וההסתדרות, שדורשים כי יקבלו תנאי פרישה מלאים גם לעובדים העוברים לתאגיד החדש.

4. המנהל הזמני של התאגיד לא יהיה ברי בר ציון

לפי הסיכום שהופץ בשבוע שעבר, עד למינוי הנהלה קבועה לתאגיד החדשות ימשיך המנהל המיוחד מטעם בית המשפט - ברי בר ציון - לכהן כמנהל תאגיד החדשות, ואילו מנהל רשת ב', צ'יקו מנשה, ישמש גם כעורך הראשי של החדשות.

האיש שימונה למנהל הזמני ברשות יהיה בעל סמכויות ענפות לקבוע מי מעובדי רשות השידור יעבור לתאגיד החדשות ומי מעובדי "כאן". במלים אחרות, הוא יוכל לקבוע את פניו של תאגיד החדשות שנים קדימה.

אלא שכעת, בעיקר לאור הביקורת הציבורית, מסתמן כי בר ציון יופקד על המשך פירוק רשות השידור, ואילו לתאגיד החדשות ימונה מנהל זמני אחר. היועץ המשפטי מנדלבליט הציע כי הכנ"ר דוד האן יהיה בעצמו האיש שיקים את התאגיד, או שהוא ימנה גורם מטעמו. בשלב זה, טרם גובש המנגנון למינוי המנהל הזמני והגורמים שיפקחו עליו.

כלומר, בשלב זה נתניהו אינו יודע מי יהיה האיש שיקים את תאגיד החדשות וייתכן כי לא תהיה לו כל שליטה על זהות העובדים שייקלטו. גם העורך הראשי, מנשה, הצהיר כי לא שוחחו עמו מעולם לפני המינוי, וספק אם מנשה יקבל על עצמו את המינוי. גם אם כן, תהיה זו בעיה משפטית לתעדף בחוק את מנשה ולמנותו כעורך הראשי במקומם של העורכים הראשיים הנוכחיים בתאגיד "כאן" - מנהל חטיבת החדשות, ברוך שי, או מנהל רשת ב', עומר בן רובי.

המנהל הקבוע של תאגיד החדשות ייבחר בתוך חצי שנה עד שנה על ידי ועדת איתור בראשות שופט - לאור התעקשותם של כחלון ומנדלבליט. כאשר הוצג הסיכום לנתניהו, הוא הביע מחאה ואמר כי הוא עשוי לקבל בסופו של דבר הנהלה דומה להנהלה הנוכחית של התאגיד, אך מנדלבליט הבהיר לו כי אין כל דרך לשנות את הממשל התאגידי ואת אופן מינוי הבכירים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#