פנייה ליועמ"ש נגד פירוק התאגיד: "שיא חדש של התערבות פסולה"

ארגון העיתונאים וועד עיתונאי התאגיד יקיימו במוצאי שבת בשעה 19:45 בתל אביב הפגנה מרכזית נגד הפגיעה בחופש העיתונות ■ במקביל פנה הבוקר ארגון העיתונאים ליועמ"ש אביחי מנדלבליט בהתראה לפני נקיטת הליכים משפטיים

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תאגיד שידור ישראלי כאן
נתי טוקר

פירוק השידור הציבורי מגיע לשלב המאבק המשפטי. ארגון העיתונאים של ההסתדרות פנה הבוקר ליועמ"ש אביחי מנדלבליט בהתראה לפני נקיטת הליכים משפטיים. בארגון טוענים כי ההתרחשויות האחרונות מהוות "פגיעה קשה ובלתי מידתית בחופש העיתונות ובתוך כך ביסודותיה של הדמוקרטיה, וכן פגיעה קשה – ואולי גם אנושה – בזכויותיהם האישיות והקיבוציות של ציבור העובדים בתאגיד".

במקביל, ארגון העיתונאים וועד עיתונאי התאגיד יקיימו במוצאי שבת בשעה 19:45 בתל אביב הפגנה מרכזית נגד הפגיעה בחופש העיתונות.

הפנייה הועברה לאור הפשרה שהושגה אתמול בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ובין שר האוצר משה כחלון, שלפיה תפורק חטיבת החדשות של התאגיד, ואילו שידורי החדשות של רשות השידור יימשכו תחת תאגיד חדש.

בפנייה, שהוגשה באמצעות עו"ד אמיר בשה ומורן סבוראי, דורש הארגון מהיועמ"ש כי יורה לראש הממשלה ולשר האוצר "לחדול בהם מכל התערבות במבנה תאגיד השידור הציבורי או בהרכב הפרסונאלי של העובדים".

בפנייה נכתב עוד, כי "עצם המעורבות החוזרת ונשנית של הפוליטיקאים הנ"ל וגורמים נוספים, במבנה התאגיד, בהרכבו הפרסונאלי מבחינת זהותם של עובדים בכירים ועובדים נוספים, מהווה התערבות אסורה הנוגדת את עקרונות היסוד של השיטה ובהם הפרדה (בבחינת "חומה סינית") בין הרשות המבצעת לבין הרשות הרביעית – היא הרשות המבקרת המורכבת בין היתר מעיתונות חופשית ועצמאית. מרשנו, כאיגוד פרופסיונאלי ארצי, אמון על ההגנה על אינטרס ציבורי זה בעיתונות חופשית".

בארגון מציינים כי מדובר בפגיעה קשה בחטיבת החדשות שהיתה אמורה להיות ליבת הפעילות של התאגיד. "יש לבטל לאלתר את המתווה האמור ולמנוע את ישיבת הממשלה שנועדה להכשיר את המהלך", טוענים בארגון. "חוק תאגיד השידור הציבורי, לא נועד להיות מחוסל עוד לפני רגע לידתו, בדרך של ריקון תוכנו, בשל 'דילים' פוליטיים כאלה ואחרים שנוצרו בכור ההיתוך של איומים אסורים לסוגיהם. זכויות העובדים אינן הפקר. זכויות הציבור לשידור ציבורי אפקטיבי, עצמאי וחסר פניות אינן הפקר. עיקור התאגיד מחטיבת החדשות מחטיא את מטרת חוק השידור הציבורי, ואף עומד בניגוד לחוק השידור הציבורי ומקדש על מזבח ההסכמות הפוליטיות האסורות יצור כלאיים הרחוק מרחק רב מתכליתו של חוק השידור הציבורי, כאמור ללא קיום היוועצות עם הגורמים הרלוונטיים, ובכלל זה ארגון העובדים היציג".

בתוך כך, משרד התקשורת ניסה היום להשיב לטענות החריפות על מעורבות פוליטית בחטיבת החדשות העתידית ברשות. מי שיוביל את החטיבה בשלב הראשון, ויכריע למשל לגבי מעבר העובדים, הוא המנהל המיוחד של רשות השידור, ברי בר-ציון. אלא שבר-ציון מקורב לנתניהו. נתניהו גם ביקש למנותו לנציב שירות המדינה - אך המינוי סוכל.

ממשרד התקשורת נמסר כי "לאור טענות שעלו, ובכדי למנוע לזות שפתיים, מבקשים במשרד התקשורת לקבוע בחוק מנגנון פיקוח אחר מטעם כונס הנכסים ובית המשפט, במקום המנהל המפקח  מטעם הכנ"ר על רשות השידור - ברי בר ציון. משרד התקשורת פנה למשרד המשפטים בבקשה להמליץ על פתרון משפטי חלופי שיבצע את הפיקוח על ההנהלה המקצועית של תאגיד החדשות בתקופת הבינים ועד למינוי הנהלה קבועה".          

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker