הערכה: 200 עובדים יפוטרו מהתאגיד; כחלון על הכניעה לנתניהו: "שמרנו על חופש העיתונות"

שר האוצר: "לא תהיה השפעה פוליטית בשום מסגרת" ■ מנכ"ל האוצר שי באב"ד לראש הדסק הכלכלי של התאגיד, שאול אמסטרדמסקי: "מה עובדי התאגיד עדיפים על פני עובדי רשות השידור שמפגינים כיום"?

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון במסיבת העיתונאים
משה כחלוןצילום: עופר וקנין

"אני עומד בצוק איתן על שמירה על הדמוקרטיה, על בית המשפט העליון והאחריות על כספי ציבור. המאבק בימים האחרונים היה על עקרונות ולא על אגו" - כך אמר היום (ה') שר האוצר משה כחלון במסיבת עיתונאים שבה הציג את ההסכם הדרמטי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. על פי ההסכם תפורק פירוק חטיבת החדשות של תאגיד השידור הציבורי ויוקם תאגיד חדש.

בעוד כחלון נואם, עשרות עובדי תאגיד השידור הפגינו מחוץ לקריית הממשלה ואף חסמו את צומת עזריאלי במחאה על פיטוריהם הקרובים. ככל הנראה, מתוך כ-300 עובדי התאגיד לפחות כ-200 יפוטרו.

לדברי כחלון, "החוק החדש מבטיח את חופש העיתונות את חופש הביטוי ומבטיח שמירה תקציבית, כפי שהתחייבתי לא יבוזבזו כספי ציבור לשווא". לדבריו, "לא תהיה השפעה פוליטית בשום מסגרת. גם בתאגיד שיקום הפוליטיקאים מורחקים בצורה חד משמעית. כל המערכת תיבחר כפי שנבחרה בתאגיד ולא תהיה נגיעה לפוליטיקאים". עוד אמר כחלון כי "שמרנו על היקפים חסרי תקדים בסכומים ליצירה - ונגדיל אותם".

הפגנת עובדי התאגיד היום בתל אביב
הפגנת עובדי התאגיד היום בתל אביבצילום: עופר וקנין

כחלון טען כי החוק הנוכחי ימנע את קידום חוק הפיקוח על התקשורת. "ההסכם הציל מחוק הפיקוח - חוק שהטיל מורא על חופש העיתונות, ובצדק. היו בעלי עניין שרצו להחריף את המשבר, וזה טוב לפוליטקיאים אבל לא טוב לאזרח. מדינת ישראל זקוקה ליציבות".

כחלון סירב להגיב לשאלות העיתונאים. מנכ"ל משרדו, שי באב"ד, אמר כי "נושא הפיקוח, האחריות התקציבים ואי ההדחה של האנשים המכהנים - הקווים האלה נשמרו". לדבריו, "יש 600 עובדים ברשות השידור ואנחנו צריכים לדאוג גם להם. אנחנו עוד לא יודעים איזה מנגנון פיצויים יהיה".

בשלב הראשון תמשיך הנהלת רשות השידור לשלוט בתאגיד החדש. בהמשך אמור להתמנות שופט שיבחר את ועדת האיתור שתמנה את מנהלי תאגיד החדשות. לדברי באב"ד, "השופט יתמנה לאלתר. בחוק זה עד ה-15 בנובמבר. נשאף לעשות את זה הרבה יותר מהר".

באב"ד התעמת עם מנהל הדסק הכלכלי של תאגיד השידור כאן, שאול אמסטרדמסקי, שכמו רבים מחבריו אמור כעת להיות מפוטר. אמסטרדמסקי שאל את באב"ד מדוע להקים תאגיד חדש כאשר זו בדיוק היתה מטרת התאגיד הקיים. באב"ד טען כי התאגיד אמור היה לקלוט את מירב עובדי רשות השידור ולא עשה זאת. "מה עובדי התאגיד עדיפים על פני עובדי רשות השידור שמפגינים כיום"? אמר באב"ד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker