כחלון נכנע: נתניהו חיסל את התאגיד

רשות השידור במתכונתה הנוכחית תמשיך לשלוט בשידור הציבורי לטווח זמן בלתי ידוע שבמהלכו יוקם תאגיד חדש ■ כל פעילות חטיבת החדשות של התאגיד, שמונה כבר כיום מאות עובדים - תפורק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר כחלון וראש הממשלה נתניהו בישיבת הממשלה, היום

המשבר הפוליטי בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין שר האוצר משה כחלון סביב תאגיד השידור הציבורי מגיע אל קיצו. שר האוצר ומנכ"ל משרד שי באב"ד יכנסו אחה"צ מסיבת עיתונאים שבה יכריזו על הסכם שגובש עם נתניהו. ההסכם מהווה בפועל פגיעה בתאגיד הקיים ופירוק חטיבת החדשות שלו.

המשבר הפוליטי הידרדר אף לאיום להגיע לבחירות מצד נתניהו. הפשרה הנוכחית, שבה כחלון מאפשר לנתניהו את הפגיעה בחטיבת החדשות של התאגיד, מסכלת את איומי הבחירות.

בחוק המתגבש בין הצדדים ייקבע כי חטיבת החדשות של רשות השידור, שנמצאת כיום בפירוק ומנוהלת על ידי ברי בר ציון, היא זו שתמשיך לפעול ולשדר חדשות גם לאחר הקמת התאגיד.

אלדד קובלנץ (מימין) וגיל עומרצילום: אביגדור דנן

המשמעות היא אחת – רשות השידור במתכונתה הנוכחית תמשיך לשלוט בשידור הציבורי בישראל לטווח זמן בלתי ידוע שבו יוקם תאגיד חדש. תהליך כזה עשוי להימשך שנים. גם לאחר הקמת התאגיד, חטיבת החדשות שלו כלל לא תפעל. במקום זאת, שידורי החדשות של ערוץ 1 ושל רשת ב' יימשכו כרגיל – כולל מהדורות כמו "מבט" וה"מוסף", באמצעות אותם מגישים ופרשנים, למשל הפרשן הכלכלי עודד שחר.

הסיכום שאליו הגיעו נתניהו וכחלון יעלה לקופת המדינה עשרות ואולי כמה מאות מיליוני שקלים - כך מעריכים מקורות כלכליים.  לפי הערכות עלות ההפעלה של השידור הציבורי במתכונת החדשה לא תהיה נמוכה בשל הצורך בהעסקת עובדים, שכירת משרדים, אולפנים וכיו"ב.

נוסף על כך, סוכם כי משרד האוצר יגבש הסדרי פרישה לעובדי רשות השידור שלא ימשיכו בתאגיד החדשות ולעובדי התאגיד שלא ישולבו בו. במשרד האוצר אמרו כי במסגרת פשרה זו יישמרו מסגרות התקציב. ואולם, ההערכה היא שיהיה צורך להגדיל סיוע הפרישה לעובדים מבוגרים שלא ייקלטו לעבודה.

"התקפלות מוחלטת של כחלון"

גורמים המעורים בנעשה אומרים כי "אם אכן המהלך ייצא אל הפועל, זו התקפלות מוחלטת של שר האוצר מהתחייבותו להקים את התאגיד. בסופו של דבר רשות השידור, עם כל החוליים שלה, תמשיך לפעול כרגיל במשך שנים". 

ברי בר ציוןצילום: דוד וינוקור

עם זאת, לדברי מקורות באוצר, "מבחינתו של כחלון הוא הצליח להשיג את פתיחתו של התאגיד (אמנם באיחור של שבועיים) אל מול נתניהו שדרש לסגור אותו. הישג נוסף של כחלון הוא שנתניהו ויתר ולא יחוקק את חוק הפיקוח על התקשורת וכן, שלא יפוטרו ראשי התאגיד גיל עומר ואלדד קובלנץ. הישג נוסף של כחלון הוא שהסדרי בחירת הנהלתו והמועצה שתפקח על תאגיד החדשות החדש יהיו במתכונת זהה להסדרים שקבועים היום בחוק בנוגע לתאגיד כאן".

מצד שני, נתניהו, הגיע להישג חשוב מבחינתו :התאגיד לא ישדר חדשות בטלוויזיה ובנוסף ראשי התאגיד גיל עומר ואלדד קובלנץ לא יעסקו בחדשות ואקטואליה. נתניהו גם הצליח להצטייר כמי שהגן על עובדי רשות השידור.

כאמור לפי הפשרה בין כחלון לנתניהו, כל פעילות חטיבת החדשות של התאגיד, שמונה כבר כיום מאות עובדים – תפורק. החטיבה תופקע מידיו של התאגיד ובעתיד תוקם חטיבה עצמאית שתכלול את עובדי התאגיד ואת עובדי רשות השידור. בעקבות התעקשותו של היועמ"ש אביחי מנדלבליט, המועצה ומנהלי תאגיד החדשות ייבחרו על ידי ועדת איתור בראשות שופט, בהתאם למצב הנוכחי – כך שיישאר החיץ בין הדרג הפוליטי לחדשות. המשמעות היא שנתניהו לא יכול לבצע מינוי פוליטי ישיר.

חטיבת החדשות העתידית אמורה להיבנות משילוב של עובדי התאגיד ועובדי רשות השידור. ככל הנראה ייבחרו לה מנהלים חדשים – כלומר המנהלים הנוכחיים של החדשות בתאגיד השידור יודחו. אלא שכאמור, תאגיד החדשות יוקם רק בעוד זמן רב, ובינתיים רשות השידור תמשיך לפעול כרגיל.

בינתיים אמורים חלק מעובדי התאגיד להיקלט בערוץ 1, או שחלקם ימשיכו בתאגיד אך תוך תפקידים כפולים יחד עם עובדי רשות השידור. לא ברור בשלב זה האם אכן כחלון אישר את העלויות הכפולות של הפעלת חטיבת חדשות ברשות השידור ובתאגיד בו זמנית.

ממועצת התאגיד נמסר: "המועצה מתנגדת נחרצות להסכם בין שר האוצר לראש הממשלה. משמעות המתווה הינה הקמת גוף מפוצל שלא יכול לאחד משאבים בצורה יעילה וחסכונית כפי שתוכנן ושהתוצאה שלו הינה  זריקת כספי ציבור לשווא.

"מועצת התאגיד תגן על העיתונאים ואנשי החדשות המצוינים של תאגיד כאן, אשר עזבו מקומות עבודה והתייצבו לדגל על מנת להביא שידור ציבורי איכותי, פלורליסטי ועצמאי לאזרחי ישראל, כדי לשמור על זכויותיהם ועצמאותם. אנו קוראים לשומרי הסף, היועץ המשפטי לממשלה ומבקר המדינה, להגן על האינטרס הציבורי ועל זכויות העובדים".

הכנסת תדון בחוק התאגיד ביום ד'

מליאת הכנסת תכונס ביום ד' הקרוב לאישור בקריאה ראשונה של הצעת החוק לדחיית תחילת שידורי התאגיד בשבועיים עד ה-15 במאי 2017. בכנסת מקווים להשלים ביום רביעי הקרוב את חקיקת החוק בשלוש קריאות.

הצעת החוק לא תכלול את כל השינויים המסתמנים בעבודת התאגיד כמו למשל: פירוק חטיבת החדשות של התאגיד והקמת חטיבת חדשות שתכלול את עובדי רשות השידור וחלק מעובדי התאגיד. יתר השינויים ידונו ככל הנראה בוועדה מיוחדת בראשות יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן או ב"ועדת הרפורמות".

הכוונה היא לחוקק את יתר השינויים עד לאמצע חודש מאי 2017.  כמו כן, החוק החדש יכלול מתן הסדרי פרישה לעובדי רשות השידור שאינם ברשת ב', למשל - ושלא ייקלטו לעבודה בתאגיד.

בוועד העיתונאים של התאגיד נערכים להפגנה גדולה. מהוועד נמסר כי "בשבת הקרובה, ב-19:30, תתקיים הפגנה מול קרית הממשלה בתל אביב כדי למחות נגד הניסיונות המושחתים של הממשלה להשתלט על העיתונות החופשית בישראל ועל השידור הציבורי בפרט, תוך זלזול במאות מילוני שקלים של כספי ציבור והתעללות מתמשכת ביותר מאלף עובדים בתאגיד וברשות השידור. אנו קוראים לעיתונאים, יוצרים, ארגונים חברתיים וכל אזרח שאכפת לו להצטרף אלינו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker