קרן התחקירים גייסה כמעט 70 אלף שקל - 40% יותר ממה שהתכוונה לגייס

מנהל המיזם: "הצפה של תוכן שיווקי, פרסום סמוי, תעמולה בתשלום וסיקור מוטה: כל אלה חברו לניסיונות הציניים של הפוליטיקאים להכפיף את העיתונות לצרכיהם באמצעות חוק התקשורת המתהווה. קרן התחקירים מציעה מודל עצמאי"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום מסך מההדסטראט של קרן התחקירים
נתי טוקר

קרן התחקירים גייסה בהדסטארט – יותר מ- 70 אלף שקל – 40% יותר משהתכוונה לגייס עבור שנת הפעילות של 2017, לביצוע תחקירים עיתונאיים עצמאיים. לקרן תרמו אישי ציבור ועיתונאים בכירים. מודל הפעילות של הקרן הוא שיתוף הגולשים בעשייה העיתונאית. הקרן מציעה לגולשים כתבות עומק בביצוע עיתונאים עצמאיים, הציבור מציע ומדרג את הנושאים לתחקיר – והעיתונאים יוצאים לעבוד.

הקרן כוללת את הגופים "המקום הכי חם בגיהנום", "100 ימים של שקיפות" של תומר אביטל, "חדר המצב – צדק חברתי", "העין השביעית", "הפלוג" של טל שניידר, הבלוג "הכלכלה האמיתית" ואתר "החיבור".

לקרן תרמו אנשים פרטיים באמצעות paypal, והם אלה שקבעו את זהות התחקיר. עד כה פירסמה הקרן תחקיר נרחב אחד על הסכם הסחר טיס"א. הסכום הנוכחי, לפי הקרן, יאפשר להם לעבוד על שלושה תחקירים עיתונאיים עצמאיים ב-2017. התחקיר הבא ייקבע על ידי תומכי ההדסטארט, מבין חמישה נושאים שעלו לגמר: לוביסטים, קבלני קולות, בנק ישראל, עו"ד שמעון מזרחי והון-שלטון בתחום הסביבה.

גיא מרגלית, מנהל המיזם, מסר: "בשנים האחרונות, חופש העיתונות בישראל הידרדר לפי המדדים הבינלאומיים הבולטים. גם האמון הציבורי בתקשורת נמצא בשפל. הצפה של תוכן שיווקי, פרסום סמוי, תעמולה בתשלום וסיקור מוטה: כל אלה חברו לניסיונות הציניים של הפוליטיקאים להכפיף את העיתונות לצרכיהם באמצעות חוק התקשורת המתהווה. קרן התחקירים מציעה מודל עצמאי תוך שיתוף הציבור בתהליך העבודה העיתונאי: הציבור מציע את הנושאים לתחקירים, והעיתונאים העצמאיים המובילים בישראל, חברי קרן התחקירים, יוצאים לעבוד עליהם. כך, אנחנו מבטיחים שהנושאים שבאמת חשובים לציבור יקבלו במה ציבורית".

הפגנה של פעילי גרינפיס נגד כמה הסכמי סחר, בז'נווה, בספטמבר. עד כה פירסמה הקרן תחקיר נרחב אחד על הסכם הסחר טיס"אצילום: REUTERS/Denis Balibouse

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker