מסלול הכסף מקוקה קולה לנתן אשל, דרך עמותה "למאבק בעלילות נגד העם היהודי"

דו"ח של רשות התאגידים מאשר את חשיפת TheMarker מלפני שנה: עמותת דע אמת, שאינה פעילה כמעט, העבירה בשנים האחרונות מאות אלפי שקלים לאשל ■ התורמת היחידה לעמותה היא החברה המרכזית למשקאות קלים, שטוענת: "אשל לא העניק ולא מעניק לנו שירותים"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתן אשל
נתן אשלצילום: חגי פריד

מסלול הכסף בין החברה המרכזית למשקאות קלים (קוקה קולה) לבין נתן אשל, מקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, מגיע לטיפולם של הגורמים הרשמיים. במשרד המשפטים מצביעים על הבעייתיות בכספים שהועברו לאשל מעמותת דע אמת, הקשורה לחברה המרכזית למשקאות, ושוקלים צעדי אכיפה.

ב–29 בפברואר 2016 פורסם ב–TheMarker תחקיר שחשף את מנגנון העברת הכספים לאשל מעמותת דע אמת. בין 2012 ל–2015 העבירה העמותה מאות אלפי שקלים לאשל, אף שכמעט לא היתה פעילה. התורמת היחידה לעמותה היא החברה המרכזית למשקאות קלים, שבבעלות דודי ודרורית ורטהיים. החברה היא גם בעלת השליטה בזכיינית ערוץ 2, קשת.

הכתובת של העמותה, כפי שמופיעה באתר רשם העמותות, זהה לכתובתה של החברה למשקאות קלים בבני ברק. לעמותה אין אתר אינטרנט, אך לפי אתר רשם העמותות היא עוסקת ב"מאבק באידיאולוגיות אנטישמיות ובעלילות נגד העם היהודי, ובמיוחד בעלילה הכלולה בפרוטוקולים של זקני ציון, על ידי עידוד כתיבת ספרים ועשיית סרטים למטרות הסברה".

בעקבות פרסום התחקיר, פתח רשם העמותות במשרד המשפטים בבדיקה. ממסקנות הבדיקה שהגיעו לידי TheMarker עולה חשש כי העמותה הזרימה כספים לאשל ללא סיבה.

עו"ד שולי אבני־שוהם, מנהלת חטיבת דת, תרבות וספורט ברשות התאגידים (הכפופה לרשם העמותות במשרד המשפטים), כתבה בדו"ח: "עולה חשש כי משולמות הוצאות שכר בלתי־סבירות באופן שעשוי להיראות כשימוש בכספי העמותה שלא לשם מטרותיה. כן עולה חשש כי הוצאת הכספים היא בלתי־סבירה באופן כזה שמתעורר חשש לחלוקת רווחים או שימוש בכספי העמותה בניגוד למטרותיה". כעת שוקלים ברשם העמותות צעדי אכיפה בעניין.

עזב את לשכת רה"מ - והתחיל להרוויח

ב–2012 נאלץ אשל לעזוב את תפקידו ראש מטה לשכת נתניהו במסגרת הסדר הטיעון עם נציבות שירות המדינה. לפי ההסדר, אשל התפטר, ננזף והודה בשורה של מעשים הנוגעים לפגיעה בצנעת הפרט של עובדת שהיתה כפופה לו. לפי ההסדר, באותם מעשים, נכלל פיתוח קשר של קרבה יתרה מצדו כלפי העובדת, פגיעה בה ובצנעת הפרט שלה - לרבות "צילומים לא מקובלים" שלה.

באותה שנה עבר אשל לשמש כאיש עסקים פרטי, ובמקביל התחיל לקבל תשלום חודשי קבוע מעמותת דע אמת - בתחילה כ-10,000 שקל בחודש, ובהמשך סכום כפול. באותה תקופה שבה נשכר אשל על ידי דע אמת, התמודדה החברה המרכזית למשקאות - המממנת היחידה של העמותה - עם שלל סוגיות רגולטוריות: חוק הריכוזיות, שהגביל את כוחן של הקבוצות החזקות במשק ויצר הפרדה באחזקות של נכסים ריאליים ופיננסיים; חוק המזון, שכלל שורה של הוראות להגבלת כוחם של הגורמים החזקים בשוק המזון; וכן רפורמות בשוק השידורים, שישפיעו על עתידה של הזכיינית קשת, המצויה בשליטת החברה המרכזית למשקאות קלים.

ב-2016, עם חשיפת הקשר בינו לבין העמותה, הודה אשל כי הוא מקבל שכר של 20-10 אלף שקל בחודש מהעמותה, אך הכחיש כל מערבות בפעילות לובינג עבור החברה המרכזית ובעל השליטה שלה. מהחברה המרכזית למשקאות קלים נמסר בתגובה: "נתן אשל לא העניק ולא מעניק שירותים כלשהם לחברה המרכזית לייצור משקאות קלים".

נתונים בכתבה

הפעילות היחידה: תשלום שכר לאשל

עמותת דע אמת הוקמה ב-1991 על ידי אביהם של דודי ודורית, מוזי ורטהיים, שמת ב–2016. דו"ח רשות התאגידים אישר כי ב–20 השנים הראשונות לקיומה, העמותה לא דיווחה על אף פעילות שביצעה, וגם בשנים לאחר מכן קיימה פעילות אפסית כמעט - בעיקר העברת תמיכות לצורך הוצאת ספרים.

כאמור, העמותה רשומה באותה כתובת של משרדי החברה המרכזית למשקאות קלים. כאשר נשאלו מה הקשר בין השתיים, השיבו בעמותה כי היא נוסדה על ידי נושאי משרד בחברה למשקאות, וכי חלקם מכהנים כחברי העמותה גם כיום.

בדו"ח רשות התאגידים נכתב: "בשנים שלאחר הקמת העמותה לא היתה לה פעילות כספית משמעותית". אלא שב-2012 - השנה שבה התחיל אשל לקבל ממנה שכר - זינקו לפתע הכנסות העמותה מתרומות. כך, ב-2012 דיווחה העמותה על הכנסות מתרומות בסך 100 אלף שקל; ב-2013 צמח סכום זה ל–150 אלף שקל; וב-2015 קיבלה העמותה תרומות בסך 250 אלף שקל. כל התרומות לחברה התקבלו, כאמור, רק מהחברה המרכזית למשקאות קלים.

באותן שנים זינקו גם הוצאות ההנהלה של העמותה והוצאותיה הכלליות, עד ל-240 אלף שקל ב-2015. זאת, בעוד שהוצאות העמותה שלא לצורך תשלומי הנהלה ותשלומים כלליים היו מזעריות. כלומר, העמותה התחילה לממן שירותי ניהול והוצאות במאות אלפי שקלים - אף שפעילותה נותרה אפסית. העמותה טענה גם כי חלק מהוצאות ההנהלה לא נרשמו בדו"חות, שכן הן ניתנו ללא תמורה מהחברה למשקאות קלים.

מאז 2010 העבירה העמותה תמיכות לשם הוצאה לאור של ארבעה ספרים, בסכומים שבין 20 אלף שקל ל–75 אלף שקל. בסך הכל הגיעו הוצאות ההנהלה וההוצאות הכלליות של העמותה ב–2012–2015 ל–584 אלף שקל - בעוד שההוצאות האחרות שנועדו לפעילות עצמה הסתכמו ב–115 אלף שקל בלבד. הוצאות ההנהלה של העמותה הורכבו בעיקר מתשלום שכרו החודשי של אשל. לפי הדו"ח, "למעשה, כל הוצאות ההנהלה וכלליות מתייחסות לתשלום עבור שירותי ניהול ואגרה שנתית".

העמותה התבקשה להעביר לרשות התאגידים מידע בדבר השירותים שהעניק לה אשל ומהם תפקידיו. היא השיבה כי אשל "פועל ופעל בעבר לשם קידום מטרות העמותה, כולל איתור חומרים, סופרים ומיזמים שונים ולשם תמיכה וליווי בהוצאת של ספרים בנושאי חקר האנטישמיות והשואה".

לפי העמותה, אשל גם קיבל שכר על השתתפות בימי עיון, לקח חלק בפגישות עם חוקרי שואה ואף נפגש עם אנשי זק"א בעניין הבאת עצמות יהודים לקבורה בישראל.

אלא שברשות התאגידים סירבו לקבל את הסברי העמותה: "הוצאות השכר של העמותה עבור שירותי ניהול ביחס להוצאות עבור הפעילות לקידום המטרות הן גבוהות מאוד, בשיעור של 500%", נכתב בדו"ח. "יש שנים שבהן שולמו הוצאות הנהלה כאשר כלל לא היו הוצאות לשם קידום מטרות העמותה. כך למשל, ב–2012 שולמו 58 אלף שקל עבור שירותי ניהול, אף שהעמותה לא קיימה כלל פעילות".

ב-2013 תרמה החברה המרכזית למשקאות קלים 150 אלף שקל לעמותה, ומתוכם שילמה העמותה 142 אלף שקל ישירות לאשל. על אף שהעמותה טענה כי אשל אמור היה לאתר פרויקטים שונים, ברשם העמותות סירבו לקבל זאת. "היחס בין ההוצאות ששולמו עבור איתור הפרויקטים לבין הפרויקטים שבוצעו על ידי העמותה הוא בלתי־סביר, ומעלה חשש ממשי לכך שהעמותה השתמשה בכספים שקיבלה לתשלומי שכר שאינם במסגרת מטרותיה", נכתב בדו"ח.

עוד נכתב כי "עיקר מחזור הכספים של העמותה מופנה לתשלום שכר לנותן השירותים (אשל). העמותה משלמת עבור שירותי הניהול סכום שאינו סביר ביחס להיקף הפעילות המצומצם והמחזור הכספי של העמותה. העמותה גם לא הבהירה מדוע הכפילה את השכר של נותן השירותים מבלי שהיקף הפעילות בעמותה השתנה, ועל אף דיווחי העמותה ב–2015 המעידים כי לעמותה לא היתה כל פעילות מלבד תשלום לנותן השירותים".

אשל: אין לי קשר עסקי למשפחת ורטהיים

החברה המרכזית למשקאות קלים היא אחת הקבוצות החזקות במשק. היא שולטת בפעילות של קוקה קולה ישראל ונביעות, ומ–2008 גם במחלבות טרה ובפעילויות נוספות בתחום המזון. שני שלישים בחברה מוחזקים על ידי דודי ורטהיים, המנהל בפועל, ושליש נוסף על ידי אחותו דרורית.

ענייניה של משפחת ורטהיים - שמחזיקה גם במניות בנק מזרחי טפחות - עלו לדיון בכל הקשור ליישום חוק הריכוזיות ולחיוב ההפרדה בין נכסים ריאליים לפיננסיים. בנוסף, בשנים שבהן הועסק אשל על ידי עמותת דע אמת, היו למשפחה ממשקים רבים עם הרגולטור, למשל, בנוגע לחוק המזון או בחוק הבקבוקים. סוגיה רגולטורית נוספת שנוגעת לעסקי משפחת ורטהיים היא הפיצול הצפוי של ערוץ 2 באוקטובר 2017, שישפיע על הזכיינית קשת שבשליטת החברה המרכזית למשקאות.

עם פרסום התחקיר בפברואר 2016, מסר אשל: "כדור שני לשואה אני מתעניין ועוסק בתחום שנים, וככזה אני מחפש חומרים ואנשים שיהיו מוכנים לספר ולכתוב על הנושא". עוד טען אז אשל: "אין לי ומעולם לא היה לי כל קשר לעסקי ורטהיים - לא בתחומי התקשורת ולא בכל תחום מסחרי אחר, ומעולם לא פעלתי בשמו או למענו. כל פרסום אחר שינסה לקשור אותי לכל פעילות אחרת יהווה שקר והטעיית הציבור שלא בתום לב".

גם מלשכת ראש הממשלה נמסר אז בתגובה כי "אשל מעולם לא שוחח עם ראש הממשלה בנושאים הקשורים לוורטהיים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker