צבי זרחיה
נתי טוקר

תאגיד השידור הציבורי יוקם כמתוכנן ב-30 לאפריל 2017, שני ראשיו, אלדד קובלנץ המנכ"ל וגיל עומר היו"ר - יודחו, והתאגיד יוכפף לפיקוח של הדרג הפוליטי. זוהי הפשרה המתגבשת בממשלה, לנוכח האיום שהשמיע במוצ"ש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להקדים את הבחירות אם יתמיד שר האוצר, משה כחלון, בהתנגדותו לסגירת התאגיד.

הסעיפים המוצעים בפשרה הם הסעיפים שהופיעו בטיוטת הצעת החוק שנחשפה ב-TheMarker, להקמת גוף רגולטורי שיפקח על השידור הציבורי. הצעת החוק היתה ביוזמת במשרד התקשורת, והיא תעניק כוח חסר תקדים לשליטה פוליטית בשוק התקשורת.

הלילה נפגשו שר התיירות, יריב לוין, המקשר בין הממשלה לבין הכנסת, ומנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, במטרה להביא לסיום המשבר. במקביל נפגש ראש מטה שר האוצר, נדב שיינברגר, עם יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (ליכוד). היום (ב') ייפגשו באב"ד ומנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, לפגישה יומית קבועה על מנת לפתור את המשבר.

בקואליציה מקווים להגיע לסיכומים עד ליום רביעי בערב, שבו ישוב נתניהו מסין. בליכוד ובמפלגות הקואליציה מתנגדים לכוונתו של נתניהו להקדים את הבחירות, ועל כן מעריכים שבסופו של דבר תושג הבנה בין הצדדים.

נתניהו דורש להדיח את ראשי התאגיד, עומר וקובלנץ, ולמנות נציגים מטעמו. כמו כן, נתניהו דורש לחוקק את חוק התקשורת, שמגביר את הפיקוח על גופי השידור האלקטרונים.

כחלון, שכבר הבהיר את עמדתו, לפיה התאגיד יתחיל לשדר ב-30 באפריל 2017, לא צפוי להתנגד להדחת ראשי התאגיד אם הוא יעלה לאוויר בזמן שנקבע. משרד האוצר כבר הודיע שיתמוך בהקמת גוף רגולטורי אחד שיפקח על השידורים. עם זאת, כחלון הודיע בשבוע שעבר שיפעל לשמירה על חופש הביטוי.

כחלון ובנט במסיבת עיתונאים משותפת בתל אביב, אתמולצילום: עופר וקנין

עוד מסתמן שיוגדל מספר עובדי רשות השידור שיקלטו בתאגיד החדש. כיום שיעור העובדים מרשות השידור שנקלטו בתאגיד הוא 56%. אתמול הודיע כחלון כי "כרגע יש קצת בעיות ולצערי עובדי רשות השידור, שעניינם לא סודר עד הסוף, נפלו בין הכיסאות. אני מתחייב, יחד עם מנכ"ל האוצר והממונה על השכר, לטפל בבעיות של העובדים. עובדי רשות השידור, הם לא יריבים ולא אויבים. הם יקבלו את הטיפול במסגרת פרישה, במסגרת קליטה יותר מאסיבית בתאגיד, הם לא פסולי חיתון".

כחלון הדגיש כי "מהיום הראשון לא אהבתי את זה שקולטים מספר מסוים וזהו. לכן, בשעות האלה, בימים האלה, אנו יושבים אחד אחד, ואני אחראי שאף עובד מרשות השידור לא יזרק. כל אחד יקבל את הטיפול שלו, אם זה במסגרת קליטה יותר מאסיבית  בתאגיד או דברים אחרים ונוספים. לצייר אותם כאויבים זה לא נכון ולא מגיע להם".

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה כי "הפשרה על התאגיד היא התקפלות מבישה. פשרה עאלק! פשוט לא ייאמן. במסווה של פשרה מקבל נתניהו את הדבר היחיד שהוא רוצה - השתלטות פוליטית על תאגיד השידור הציבור. זוהי התקפלות והשתלטות פוליטית על השידור הציבורי.

"כשהוצג לי חוק התאגיד כשרת משפטים, התניתי את התמיכה שלי בדבר מהותי - הפרדה בין התאגיד לפוליטיקאים. הפשרה המסתמנת היא עריפת ראשים פוליטית ואסור לשתף עם זה פעולה ולקרוא לזה פשרה. מגיע לציבור בישראל שידור ציבורי עצמאי וחזק - ולא קומבינות פוליטיות על הגב שלהם".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) אמר כי "אם הפשרה המתגבשת בין נתניהו לכחלון היא מינוי קומיסרים מטעם ראש הממשלה בתאגיד, והפיכת השידור הציבורי לערוץ תעמולה, בנוסף להכפפת שאר כלי התקשורת לגחמותיהם של פוליטיקאים באמצעות חוק השליטה בתקשורת – כבר עדיף לוותר על התאגיד. כניעה של כחלון לפשרה כזו, גרועה מכניעה לסגירת התאגיד".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) פנתה  לח"כ איתן כבל, יו"ר וועדת הכלכלה, בבקשה לקיים דיון דחוף ביום רביעי בוועדת הכלכלה בנושא מצב העובדים ברשות השידור וגם בתאגיד. הבקשה הנה בעקבות המצב העגום אליו נקלעו עובדי רשות השידור ותאגיד השידור, לאור "קרבות הרחוב" המתנהלים לאור יום, על גבם.

לאור העובדה כי יש אי סבירות גדולה ביחס לעתיד העובדים והם אינם יודעים היכן יועסקו בחודש הבא, אולם לשמע   תנאי הפרישה המחפירים שלהם, ישנם עובדים לא מעטים, שמסתמן כי אחרי 30 שנות עבודה הם יקבלו כ-300 ש'קל פנסיה בלבד, אין בעת הזו דיון בהול וראוי יותר מאשר מצב העובדים הן ברשות השידור והן בתאגיד השידור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker