דעה |

מה עומד מאחורי מופע החנופה לשרה נתניהו בערוץ 20?

מי שחושב שהמניע לקיום המופע הוא הקו האידיאולוגי הנחוש שמובילים ראשי הערוץ והעיתונאים בו - טועה. מדובר בהמשך מימוש תוכנית עסקית-רגולטורית של המנכ"ל, אבי בר, להפוך את הערוץ לחברת מדיה עם שידורים שיתחרו בערוצים 2 ו-10

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרה נתניהו בבית החולים שניידר, בדצמבר
שרה נתניהו בבית החולים שניידר, בדצמברצילום: תומר אפלבאום
נתי טוקר
נתי טוקר

מי שצפה אתמול במופע של שרה נתניהו בערוץ 20 לא יכול היה שלא לנוע באי נוחות. גם אנשי ימין מובהקים רבים, וגם חלק מתומכיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הסכימו כי לא היה זה ראיון עיתונאי - אלא טקס חנופה פומבי, צבוע ושקרי. בלי שאלות קשות, בלי אזכור של עובדות הקשורות בהליכים המשפטיים, בלי הטלת ספק. רק אמירות התפעלות ושבח, הנהונים וחיוכים ממותקים.

יש מי שעשוי לטעות, ולחשוב שהמניע לקיום המופע הזה הוא הקו האידיאולוגי הנחוש שמובילים ראשי הערוץ והעיתונאים בו. אולי, יש שיגידו לעצמם, אחרי שנים של שליטת השמאל בתקשורת הישראלית, הימין סוף סוף טוען גם לכתר התקשורתי. הגמוניה של השמאל על ניהול השיח הציבורי בישראל נעלמת.

זו טעות. התנהלות ערוץ 20 אתמול בראיון עם שרה נתניהו היא בסך הכל המשך מימוש תוכנית עסקית-רגולטורית ברורה של מנכ"ל הערוץ אבי בר (שגם מחזיק ב-20% ממנו), איש מדיה ותיק ומתוחכם ששולט כיום גם בערוץ ילדים וערוץ ספורט. המטרה של בר היא להקים חברת מדיה שכוללת ערוץ ברודקאסט חדש, שיתחרה בערוצים 2 ו-10. כדי ליישם זאת, יש צורך לייצר מהלך מתואם בשתי חזיתות.

החזית הראשונה היא העסקית, או ליתר דיוק המיתוגית. הערוץ חייב למצוא קהלים חדשים שיסכימו לזוז ממדורת השבט העוצמתית של ערוץ 2, וגם קצת של 10, ויחפשו ערוץ אחר שבו הם יוכלו לחוש שייכות והזדהות ערכית. הדרך למשוך קהלים כאלה היא לצבוע שוב ושוב את כל התקשורת בצבעים שמאלניים, עדיף עם גוון בוגדני ותוך רמיזות אנטישמיות, וכך לקבל הכרה כ"ערוץ של העם". ברור כי בעלי השליטה בערוץ, יצחק מיראשווילי ובר, מזדהים עם הערכים הלאומיים שהערוץ חרת על דגלו. אבל ההקצנה, ההכפשות כלפי התקשורת הממוסדת והאווירה האנטי-עיתונאית – כל אלה הם מרכיבים בתוכנית עסקית סדורה היטב. בשפת השיווק זה נקרא ליצור בידול, ואפשר לעשות את זה גם בפייסבוק או בטוויטר.  

ומה קורה במגרש הרגולטורי? הרבה מאוד. כדי להתמודד בתחרות, הערוץ תלותי לחלוטין בשלטון. ערוץ 20 קיבל רישיון לשידורים כערוץ מיוחד לנושא מורשת ישראל. אט אט, אחרי לא מעט קנסות ותוך ניצול פרצות בכללי הרגולציה, הוא הצליח להפוך לערוץ כמעט כללי, עם תוכניות אקטואליה ומלל שהקשר בינן לבין מסורת רופף ביותר. באחרונה אף קיבל הערוץ רישיון לשדר חדשות, והוא נערך להקמת חברת חדשות.

בנוסף ניצח הערוץ גם מאבק רגולטורי, ושידוריו החלו להיקלט באופן ניסיוני באמצעות המערך החינמי עידן פלוס. הערוצים המסחריים והציבוריים שנמצאים על המערך משלמים מדי שנה כ-4 מיליון שקל, כל אחד, עבור הפצת השידורים. ערוץ 20 (יחד עם שאר הערוצים הייעודיים שעלו למערך) לא משלם, לאחר שבחוק ההסדרים ניתן פטור מיוחד שלפיו המדינה תממן למשך שנה וחצי, עד להפרטת המערך, את עלויות ההפצה. למה? אף אחד לא יודע.

מנכ"ל ערוץ 20 אבי ברצילום: עופר וקנין

הקרב הבא של ערוץ 20 הוא על ביטול הגדרתו כערוץ מורשת, במטרה להתנער סופית מכל המחויבות לשידור תוכני מסורת, ולקבל רישיון כערוץ מסחרי לכל דבר, משוחרר וחופשי. בעניין הזה מוצא הערוץ אוזן קשבת במשרד התקשורת. כחלק מהטיוטה שנחשפה ב-TheMarker למתווה הקמת גוף רגולטורי חדש, משרד התקשורת לא מיהר לשלב סעיפי רפורמות שיגבירו את התחרות בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית ויוזילו שירותים לצרכן. במקום זאת, יש שם מסלול מהיר עבור ערוץ 20 להפוך לערוץ ברודקאסט לכל דבר.

החקיקה מעניקה לערוצים הייעודיים אפשרות להפוך לערוצים מסחריים, ולקבל הגנות ינוקא מפליגות לעומת ערוצים 2 ו-10 - בלי מחויבות להשקעה בתוכן מסוגה עילית ובלי השקעה מינימלית בחדשות. מכיוון שכרגע אין כלל ממתינים בתור להקמת ערוץ מסחרי, הסעיף הזה יסייע בעיקר לערוץ 20 להשתחרר מההגבלות שמוטלות עליו כערוץ מורשת. בכך יוכל הערוץ להפוך מכזה שזוכה כיום ל-0.8% רייטינג בלבד בפריים טיים, לכזה שינסה להתמודד מול השחקנים המרכזיים.

למעשה, הפחתת הרגולציה היא מהלך חיוני. במצב אידיאלי כל אדם יכול להקים ערוץ ולשדר את כל אשר על ליבו, עם מעורבות ממשלתית רק בכשלי שוק או בנושאים בעלי חשיבות ציבורית. אבל איכשהו נראה שבמקרה הזה המהלך נעשה באופן פרטני כדי לסייע לשחקנים מסוימים מטעמים פוליטיים.

אבל הקרב הגדול באמת אמור להיות מוכרע בחודשיים הקרובים. ערוץ 20 הגיש הצעה מושקעת במיוחד להפעלת ערוץ הכנסת. הגורם שיפעיל את הערוץ יקבל 25 מיליון שקל בשנה להפעלת הערוץ, שמהם לא רק אפשר לגזור שיעורי רווחיות גבוהים – אלא גם אפשר ליצור סינרגיה מוצלחת במיוחד עם שידורי הערוץ המרכזי, וגם לזכות בהכרה ממלכתית. לערוץ 20 זו יכולה להיות בוננזה של ממש.

המהלך של ערוץ 20 נובע ממאבק עסקי-רגולטורי של גוף חדש שמנסה להיכנס לשוק, לכופף את הכללים ולזכות באהדת השלטון כדי להשיא תשואה לבעלי המניות – או לכל הפחות למזער הפסדים. ערוץ 20 הוא לא ימין, בדיוק כמו ש"ידיעות אחרונות" הוא לא שמאל, אלא עיתון שבעליו ניסה שוב ושוב לסגור דיל "לסובב את הספינה" כדי להציל את עסקיו, כפי שנחשף משיחותיו עם נתניהו. אם היה דיל, "ידיעות" היה עשוי להפוך לאוהד מושבע של נתניהו. אם יהיה דיל לערוץ 20, הוא יתמוך בנתניהו גם בהקפאת בנייה או בפינוי יישובים. כן, בדיוק כמו "ישראל היום".

ערוץ 20 נחשב כיום כמועמד רציני לזכות בהפעלת ערוץ הכנסת. אם הגורם הדומיננטי בו, אבי בר, ימשיך ליצור היררכיה שבה המטרות העסקיות ניצבות לפני הערכים העיתונאיים, אסור לתת לאנשי הערוץ להפעיל את ערוץ הכנסת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker