ההכרעה ב"גלובס" מתקרבת; מאבק בין העורכים הבכירים

שני המציעים: בר-און ודווידוביץ' אמורים לשלוח היום (א') התייחסויות סופיות לבית המשפט לקראת ההכרעה על זהות בעל השליטה הבא בעיתון ■ עורכים בכירים כתבו מכתבים לצדדים ולבית המשפט התומכים בשני המועמדים - ויכוח שלווה בצעקות בתוך בית "גלובס" בשבוע שעבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השופט איתן אורנשטייןצילום: עופר וקנין

נשיא בית המשפט המחוזי, השופט איתן אורנשטיין, אמור להכריע בקרוב לגבי זהותו של בעל השליטה הבא ב"גלובס": האם יהיה זה האוליגרך דויד דווידוביץ' או היורשת אלונה בר-און. אורנשטיין ביקש מכל הצדדים לשגר התייחסויות סופיות עד היום (א') בשעה 11:00.

דווידוביץ' הציע 110 מיליון שקל עבור מניותיו של אליעזר פישמן (75%) בחברת מוניטין, החברה האם של "גלובס" – וזכה לתמיכה של הכונסים עוה"ד רונן מטרי ואיל רוזובסקי, ושל הנושים הבנקים לאומי והפועלים. מנגד, בר-און טוענת כי ההצעות המרובות של דווידוביץ' הן פגיעה בזכות הסירוב שיש לה בחברה והצעתה תמורת 106 מיליון שקל צריכה להתקבל.

דויד דווידוביץ'צילום: עופר וקנין

העובדים ב"גלובס" חלוקים בדעתם. עובדי המינהלה הביעו תמיכה מוצהרת בדווידוביץ', לאחר שזה התחייב לא לפטר אף עובד במשך 18 חודשים, ואילו בר-און התחייבה רק עד סוף 2017. מנגד, ועד העיתונאים הביע באופן רשמי תמיכה בבר-און, וזאת לאחר שחתמה על הסכם קיבוצי שיעניק חופש עיתונאי. דווידוביץ' מצידו התחייב גם הוא לחתום על הסכם דומה.

בשבוע התפתח מאבק – או למעשה התעורר מאבק ישן – גם בין בכירי מערכת "גלובס". המאבק הזה לווה בוויכוחים חריפים ובצעקות בתוך בית "גלובס" בשבוע שעבר. סגן העורך אלי ציפורי והפרשנית סטלה קורן ליבר, כתבו לצדדים ולבית המשפט כי "איננו מכירים את דווידוביץ'. לא יכולנו ללמוד (ממקורות גלויים בינלאומיים) את עקרונות התנהלותו העסקית, איננו מבינים את מטרותיו ברכישת העיתון, ואיננו מכירים את ההיסטוריה שלו בכל הנוגע לעצמאות התקשורת ולחופש העיתונות, שהם לטעמנו עקרונות בסיסיים", כתבו השניים. מנגד, בנוגע לבר-און כתבו השניים כי היא הגיעה מבית מוכר וכי "בר-און היא המקפצה האידיאלית לעיתון טוב ונפוץ יותר. זו התקווה הגדולה של כולם".

אלא שארבעה עורכים בכירים ב"גלובס" שיגרו מכתב נגדי. ארבעת העורכים הם עורך הנדל"ן דרור מרמור, עודך מוסף G אייל אברהמי, עורך שוק ההון שי שלו ועורך האתר דורון אביגד. הרקע למכתב הנגדי הואר מערכת יחסים עכורה ארוכת שנים בין ציפורי לבין בכירי המערכת. ציפורי וארבעת העורכים, כמו גם העורך לשעבר חגי גולן, כלל לא משוחחים ביניהם כבר כמה שנים. ארבעת העורכים חששו מהשתלטות של ציפורי על המערכת במקרה שבר-און תנצח, ולכן כתבו מכתב נגדי ובו תמיכה בדווידוביץ'.

"נודע לנו כי אלי ציפורי, המשמש כסגן עורך העיתון, מצא לנכון להביע בפניכם את תמיכתו במכירת העיתון לבר-און וזאת בנפרד מהעמדות שהוצגו על-ידי נציגי ועדי העיתון", כתבו הארבעה. "התנהלות תמוהה זו, הובילה אותנו, ארבעת עורכי העיתון הבכירים, האחראים מתוקף תפקידים על רוב רובו של התוכן העיתונאי המתפרסם בעיתון המודפס ובאתר האינטרנט שלו, שמוחרגים מההסכם הקיבוצי ואינם חברים בוועד כלשהו - להבהיר כי לא זו בלבד שאנו סבורים שהצעתו של מר דוידוביץ' לרכישת מוניטין עדיפה, אלא שציפורי עצמו אינו מקובל עלינו, אינו מייצג אותנו ובוודאי שלא את האינטרס של העיתון, עיתונאיו או עובדיו האחרים".

אלונה בר-אוןצילום: מתוך עמוד הפייסבו

הארבעה נימקו את תמיכתם בדווידוביץ' בכל שהוא התחייב להזרים כספים לעיתון וכן בכך שהצעה כוללת יחס שוויוני יותר אל כלל עובדי הארגון. "לאחר ששוחחנו עם מר דוידוביץ', וקיבלנו ממנו הבהרות ותשובות, נחה דעתנו כי הוא ישמור על עצמאות המערכת ועל החופש העיתונאי שהוא לב ליבו של גלובס", כתבו הארבעה. הם ציינון כי נפגשו עם בר-און ומעריכים את כוונותיה, "אך להבנתנו הצעת דוידוביץ' טובה יותר".

בר-און עצמה התייחסה לסוגיה בחשבון הפייסבוק שלה וכתבה כי "זו לא מלחמה על בעלות בבניין למגורים, וזו לא מלחמה רק שלי. גלובס הוא עיתון ישראלי כלכלי משפיע. כולנו יודעים מה זה אומר, בימנים אלה, כשכל הפרשות צפות שוב ושוב נגד עינינו: ביבי-נוני, ישראל היום, וכל מה שמנסים לעשות לתאגיד וגל"צ. זו מלחמה על עצם קיומו של גוף תקשורת כלכלית, עצמאי ובר-קיימא, שמטרתו זכות הציבור לדעת וגם להבין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker