השתלטות נתניהו על השידורים: רוצה לפקח גם על גל"צ ולהדיח את ראשי התאגיד - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
בלעדי

השתלטות נתניהו על השידורים: רוצה לפקח גם על גל"צ ולהדיח את ראשי התאגיד

פרטים חדשים על הצעת החוק שיוזמים במשרד התקשורת, שתעניק כוח חסר תקדים לשליטה פוליטית בשוק התקשורת

199תגובות
נתניהו בכנס ג'רוזלם פוסט, בחודש שעבר
אוליבייה פיטוסי

פרטים חדשים על הצעת החוק שיוזמים במשרד התקשורת, שתעניק כוח חסר תקדים לשליטה פוליטית בשוק התקשורת: הגוף החדש לא יפקח רק על השידורים המסחריים ועל תאגיד השידור הציבורי - אלא גם על כל שידורי האקטואליה של גלי צה"ל. בנוסף, החקיקה תוביל גם להדחתה של מועצת התאגיד הנוכחית, בראשות גיל עומר, ושל מנכ"ל התאגיד הנוכחי, אלדד קובלנץ.

החוק כבר כולל שורה של הוראות חדשות שיאפשרו כניסה של שחקנים חדשים לתחום הטלוויזיה המסחרי ללא מחויבויות תוכן בשלב הראשון – והם יתחרו בשחקנים הקיימים, קשת, רשת וערוץ 10.

כפי שנחשף ב-TheMarker, במשרד התקשורת עמלים בימים אלה על חוק חדש להקמת גוף רגולציה חדש שיכלול את הרשות השנייה, מועצת הכבלים והלוויין, וגם גוף פיקוח על תאגיד השידור הציבורי. אלא שהגוף החדש יהיה פוליטי: היו"ר, שהוא גם המנכ"ל, ייבחר ישירות על ידי שר התקשורת, ללא כל ועדת איתור, וימונה בהחלטת ממשלה.

אלדד קובלנץ (מימין) וגיל עומר
אביגדור דנן

המועצה של הגוף החדש תכלול 11 חברים, כולל היו"ר, בהם לפחות חמש נשים ונציג מיעוטים. שניים מהחברים יהיו נציגים ישירים שייבחרו על ידי שר התקשורת ושר התרבות, והשאר נציגי ציבור מתחומים שונים, שייבחרו על ידי ועדת איתור. עם זאת, היו"ר עצמו לא ייבחר על ידי ועדת איתור אלא ישירות על ידי הממשלה לפי המלצתו של שר התקשורת.

הליך כזו מעניק לממשלה שליטה חסרת תקדים על הגורם המפקח. כיום מנכ"ל הרשות השנייה ויו"ר מועצת הכבלים, שהם הגורמים הדומיננטיים בפיקוח, מתמנים באמצעות ועדת איתור. כעת הליך זה בוטל והבחירה היא ישירה, בדומה למשל לנעשה ברשות החשמל.

הצעה מעין זו כבר קיימת על שולחן הכנסת בנוגע להליך חקיקה קודם לאיחוד הרגולציה, אך היא נתקעה בין השאר לאור ההתנגדות של יו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל (המחנה הציוני), לשליטה הפוליטית.

חדר הבקרה של התאגיד
דוברות כאן בהקמה

היום (ה') בגלי צה"ל, סירב מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, לאשר כי הדברים שפורסמו אתמול ב-TheMarker נכונים. ואולם סעיף 6סט בטיוטה קובע כי יו"ר המועצה החדשה, שהוא גם המנכ"ל שלה, יהיה עובד מדינה שייבחר על ידי השר – כלומר ללא כל ועדת איתור או תהליך בחירה מסודר.

תנאי הכשירות ליו"ר נמוכים במיוחד – הוא אינו צריך להיות, למשל, בעל תואר אקדמי, אם יש לו ניסיון מקצועי כלשהו של עשר שנים, וניסיון ניהולי של ארבע שנים. תקופת כהונתו של היו"ר תהיה שלוש שנים בלבד, לעומת המועצה כולה שתכהן ארבע שנים. מצב זה גורם לתלות גבוהה יותר של היו"ר בשר הממנה.

גם הסייגים למינוי חבר מועצה רופפים יותר. הם כוללים איסור על אדם שיש לו כיום זיקה אישית או עסקית לשר משרי ממשלה, או שבשלוש השנים האחרונות עסק בעיסוק פוליטי כלשהו. לשם השוואה, במועצת תאגיד השידור הציבורי המקורי נקבעה מגבלת זיקה ועיסוק פוליטי של חמש שנים – אך החוק הנוכחי מפחית זאת לשלוש שנים בלבד.

המועצה החדשה תיקח את כל סמכויות התוכן של מועצת השידור הציבורי. במקביל, מנגנון המינוי של מועצת תאגיד השידור הציבורי ישתנה, ובמקום מינוי על ידי ועדת איתור בראשות שופט בדימוס, תמונה ועדת איתור רגילה – כזו שנשלטת ישירות על ידי הדרג הפוליטי ופותחת פתח למינוי מקורבים.

המועצה תוכל גם לקבוע כללים בעניין הפיקוח על התוכניות של גלי צה"ל שאינן תוכניות צבאיות – כלומר כל תוכניות האקטואליה. למועצה החדשה יהיה בעניין זה אותן סמכויות כפי שיהיו לה לגבי התאגיד. הסמכות לאישור הכללים יהיו בידי שר התקשורת לאחר התייעצות עם שר הביטחון. מפקד גל"צ יוזמן להשתתף כבעל דעה מייעצת בלבד בישיבות המועצה הנוגעות לגל"צ.

גיל עומר ואלדד קובלנץ יודחו

מטיוטת הצעת החוק שהגיעה לידי TheMarker עולה עוד כי בכל הנוגע למועצת תאגיד השידור הציבורי, לא רק שהמועצה הקיימת תודח וסמכויותיה יילקחו, אלא גם ההרכב ישתנה. המועצה הקיימת בראשות גיל עומר -  שמונתה באמצעות ועדת איתור בראשות שופט – תוחלף מיד כאשר תמונה מועצה חדשה, בהליך באמצעות ועדת איתור רגילה ומינוי על ידי הממשלה.

באותו שלב סמכויות העל לגבי התאגיד יהיו באופן זמני בידי מועצת הכבלים והלוויין. גם הרכב מועצת המנהלים של התאגיד ישתנה. במקום 11 נציבי ציבור, שניים מתוכם יהיו עובדי מדינה נציגי ממשלה - של שר התקשורת ושל של האוצר.

עוד מוצע בחוק לקצר את תקופת הכהונה של המנכ"ל הזמני. קובלנץ אמור לכהן בתפקיד שנתיים לאחר יום התחילה – כלומר עד 30 באפריל 2019. כעת מוצע איחוד תפקידים - יו"ר המועצה יהיה גם מנכ"ל התאגיד והוא ימונה על ידי אותה ועדת איתור רגילה, ללא שופט. המשמעות היא שקובלנץ יודח מיד עם מינוי המועצה החדשה והיו"ר החדש, שהוא גם המנכ"ל.

בכל הנוגע למועצת תאגיד השידור הציבורי, סמכויות רבות יילקחו ממנה, בהן סמכויות התוכן והסמכות למינוי המנכ"ל – שתועבר כאמור לממשלה בעקבות איחוד התפקידים בין היו"ר למנכ"ל.

החוק גם אמור לשנות את מבנה הרגולציה בטלוויזיה, כך שיאפשר למתחרים חדשים להיכנס לשוק הברודקאסט עם מחויבויות מופחתות – בהתאם להמלצות ועדת פילבר שאומצו השבוע על ידי שר התקשורת, צחי הנגבי.

לפי החוק החדש, בעל רישיון לשידור שנתח השוק שלו יהיה פחות מ-10% לא יהיה מחויב בשידורי חדשות ובהשקעה מנימלית בחדשות במשך שלוש שנים עד שיגיע לנתח של 15% - אך עדיין יהיה פטור  מהשקעה בתוכן מסוגה עילית עד שיגיע ל-20% נתח שוק.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם