בראיונות, נשות עסקים עדיין נשאלות יותר מגברים על בישול וילדים

נשים בכירות אינן נשאלות יותר מגברים על שכר או השכלה אקדמית בראיונות בתקשורת, אך ב-70% מהראיונות הן נשאלות על נושאים משפחתיים, לעומת 30% בלבד בראיונות שנערכו עם גברים ■ רק 23% מהמשתתפים בתוכניות אקטואליה הם נשים

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דורית סלינגר מתראיינת ב"לונדון וקירשנבאום"
דורית סלינגר מתראיינת ב"לונדון וקירשנבאום"צילום: צילום מסך ערוץ 10

נשות עסקים אמנם נשאלות פחות על "מחיר ההצלחה" שלהן בראיונות שהן מעניקות לתקשורת, אבל הן עדיין נאלצות יותר מגברים להשיב על שאלות הקשורות לילדים ואפילו לבישול — כך עולה ממחקר של יפעת מחקרי מדיה בשיתוף נעמת, שנערך עבור TheMarker.

המחקר בחן מדגם של ראיונות שהתקיימו בשנה האחרונה, שבהם רואיינו גברים ונשים. באמצעות ניתוח התוכן, נבחן היחס בתקשורת לנשים בכירות והאופן שבו הוא שונה מהיחס לגברים. הראיונות שנותחו הופיעו בכלי תקשורת כלליים, ולא כאלה הפונים לנשים בלבד, ובהם TheMarker, "גלובס", "ידיעות אחרונות", "ישראל היום", ynet, "כלכליסט" וערוץ 10.

הבשורה הטובה שעולה מהמחקר היא שנשים לא נשאלו יותר שאלות מגברים בנוגע לשכר, השכלה אקדמית או "מחיר ההצלחה". עם זאת, נמצאו הבדלים, לעתים מהותיים, בשורת מדדים אחרים.

ראשית, ב–30% מהראיונות שנערכו עם נשים היתה התייחסות למגדר של המרואיינת, כלומר עלתה לדיון הסוגיה שהיא אישה, דבר שלא עלה באף אחד מהראיונות שנערכו עם גברים. ב–70% מהראיונות עם נשים התייחסו המראיינים למשפחה וילדים, לעומת 30% בלבד בראיונות עם גברים. כלומר, נשים נוטות הרבה יותר להישאל על נושאים משפחתיים מאשר גברים. תחום נוסף שעליו גברים לא נשאלו כלל הוא בישול, שזכה להתייחסות ב–30% מהראיונות שנערכו עם נשים.

מדדים נוספים שבחן המחקר היו עד כמה סובלים מרואיינים ממתקפות של המראיין. מתברר כי נשים סובלות יותר ממראיינים תקיפים. ב–40% מהראיונות שנערכו עם נשים, הן נאלצו להתגונן מפני שאלה של מראיין, לעומת 10% בלבד מהראיונות שנערכו עם מנהלים גברים. בנוסף, בראיונות עם נשים היתה התייחסות רבה יותר לרגשות, לעומת 10% מהראיונות שנערכו עם גברים.

מדד נוסף שבחן המחקר הוא תצלומי המרואיינים שנלוו לכתבות שהתפרסמו בעיתונים. בעוד 100% מתמונות הגברים שידרו עוצמה, רק 40% מתמונות הנשים שנלוו לראיונות שידרו אותה אנרגיה. 40% מהתמונות שידרו רוך, למשל תמונה של מנכ"לית שאוחזת בידיה תינוק, ורק 20% מהתמונות היו נייטרליות.

"מצד אחד נרשם שוויון מעודד בהתייחסות לסוגיות שכר והשכלה, ונשים כבר אינן נשאלות ברוב המקרים על מחיר ההצלחה. מנגד, עדיין נרשמים פערים גדולים בהתייחסות לבית, למשפחה ואפילו לבישול", אומר שחר גור, מנהל יפעת מחקרי מדיה. "יתרה מכך, בין השורות ניתן להבחין ביחס מכבד פחות הגורם למרואיינות להתגונן, בעוד גברים מוזמנים להביע את דעתם בחופשיות על המצב הפוליטי והכללי בישראל".

יו"ר נעמת, גליה וולוך, מעודדת מממצאי המחקר, אך אומרת כי הדרך לשוויון מלא עוד ארוכה. "העובדה שהתקשורת מתייחסת בצורה שוויונית לגברים ונשים בכל הקשור להשכלה ושכר מבהירה שהמסרים שלנו נקלטים. ואולם מכיוון שנשים מרוויחות כ–30% פחות מגברים, העבודה הקשה והסיזיפית חייבת להימשך", אומרת וולוך.

גליה וולוךצילום: דודו בכר

70% מהעיתונאים בטלוויזיה - גברים

ממחקר נוסף, שנערך על ידי מכון מדגם עבור הרשות השנייה עולה כי שיעור הנשים בשידורי החדשות והאקטואליה בערוצים 2 ו–10 נמצא במגמת עלייה, אך עדיין שורר בהם רוב גברי מובהק. התחום היחיד שבו נרשמו יותר הופעות של נשים הוא כלכלה.

עוד עולה מהמחקר כי בשנים האחרונות חלה עלייה במספר המרואיינות והעיתונאיות. עלייה משמעותית יותר חלה במספר הפרשניות הפנימיות של המערכת, מ–8% ב–2015 וב–2014, ל–37% ב–2016. משבצת המנחה היא היחידה הנשלטת על ידי רוב נשי, שכן רוב תוכניות החדשות מוגשות על ידי נשים, ובהן מהדורות החדשות המרכזיות, שאותן מגישות יונית לוי ותמר איש־שלום.

בגזרת הכתבים יש רוב מכריע של 71% גברים לעומת 29% נשים, וכך גם בגזרת המומחים החיצוניים. 77% מהמשתתפים בתוכניות אקטואליה הם גברים, לעומת 23% נשים.

בסך הכל, שיעור הנשים מתוך המופיעים בטלוויזיה מגיע ל–40% — עדיין נמוך משיעורן באוכלוסייה, אך מעט יותר משנים קודמות.

יו"ר הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, אוה מדז'יבוז', מסרה: ‏"אנו מרגישים בשינוי, אבל לצד הברכות, מהנתונים הסטטיסטיים עדיין עולה תמונת מצב לא שוויונית, והתהליך ‏המבורך נמצא בראשיתו. אנו שואפים להגברת נוכחות נשית ‏בתחומי הסיקור שעדיין נתפשים 'גבריים'".

ענבל אור מובילה

יפעת ערכה גם מחקר לגבי רשימת הנשים הכי מסוקרות בישראל בתחום העסקים והכלכלה. מהמחקר עולה כי הרשימה כוללת הרבה יותר נשים שמכהנות בתפקידים רגולטוריים מאשר נשות עסקים או מנהלות. הדירוג בחן נשים בכירות בתחומי הכלכלה, העסקים והמשפט, והוא מתבסס על מספר האייטמים בהן הופיעה כל אחת מהנשים בין מרץ 2016 לפברואר 2017 בכל אמצעי המדיה בישראל (עיתונים, אתרי אינטרנט, ערוצי טלוויזיה ותחנות רדיו).

במקום הראשון, אולי לא מרצונה, ניצבת ענבל אור, מי ששלטה בחברת אור נדל"ן שקרסה, וכיום מסובכת עם שורת תביעות וחקירות פליליות וברשות המסים. אור מופיעה במקום הראשון במספר האייטמים מבין נשות העסקים, ובמקום הרביעי בדירוג הכללי בתחום העסקים, הכלכלה והמשפט.

אור עשויה לפגוש בסופם של ההליכים המשפטיים את נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, שמדורגת מקום מתחתיה. נאור הוזכרה בחודשים האחרונים סביב המאבק בנוגע למינוי שופטי העליון, והיא מדורגת במקום השני מבין הנשים המסוקרות בתקשורת – ובמקום התשיעי בדירוג הכללי.

זו היתה אחת השנים המוצלחות של אלונה ברקת, אבל לא בהכרח במגרש העסקי אלא במגרש הכדורגל עם הקבוצה שבבעלותה, הפועל באר שבע. ברקת, שזכתה גם בתואר אשת השיווק של השנה, זוכה לסיקור נרחב בעיקר במדורי הספורט, והיא מדורגת במקום השלישי.

אחרי ברקת נציבות שורה של שלוש שנים שמכהנות בתפקידים בכירים במגזר הציבורי: הממונה על הביטוח במשרד האוצר דורית סלינגר, נגידת בנק ישראל קרנית פלוג ואחריה הממונה על הבנקים חדווה בר.

המנהלת הבכירה ביותר בשוק הפרטי שמופיעה בדירוג היא רקפת רוסק-עמינח, מנכ"לית בנק לאומי, שהגיעה למקום השביעי. עם זאת, בדירוג הכללי, על אף שהיא מנהלת את אחד משני הבנקים הגדולים בישראל, רוסק-עמינח מדורגת רק במקום 55.

מיד אחרי רוסק-עמינח ניצבת בעלת השליטה בבנק הפועלים שרי אריסון, ואחריה שוב שתי נשים מתחום הרגולציה והממשל – החשבת הכללית באוצר לשעבר, מיכל עבאדי בויאנג'ו, ואחריה הממונה על ההגבלים מיכל הלפרין.

מלבד אור – שעלתה לכותרות בנסיבות פחות מחמיאות - רק שלוש מבין 20 המסוקרות מגיעות מעולמות תוכן כלכליים ועסקיים, ואילו מנהלות בכירות לא זוכות בדרך כלל לחשיפה דומה לזו של נשים בעולמות הפוליטיים או של רגולטוריות. ואולם ביפעת מחקרי מדיה אומרים כי מגמה זו נמצאה גם בדירוג הכולל גברים, שגם בה משתקף פוקוס תקשורתי כללי על פוליטיקאים ורגולטורים על פני מנהלים ואנשי עסקים  - שרובם בוחרים את הופעותיהם בצורה מדודה בשנים האחרונות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker