אחרי חמש שנים: מערך עידן פלוס הורחב כולל ערוץ 20

במסגרת ההרחבה נוספו חמישה ערוצים חדשים בחלקים נרחבים בארץ ■ הערוצים הייעודיים ערוץ 20, ערוץ מוסיקה 24, ערוץ 9 ברוסית, ערוץ "הלא" בערבית וגם גרסת HD של הערוץ הראשון

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 תוכנית אירוח בערוץ הלא טי-וי באולפנים בטייבה
תוכנית אירוח בערוץ הלא טי-וי באולפנים בטייבהצילום: פנורמה

חמש שנים לאחר אישור החוק להרחבת מערך עידן פלוס בערוצים נוספים, השבוע החלה הרשות השנייה לבצע פיילוט של הרחבת המערך. במסגרת ההרחבה נוספו חמישה ערוצים חדשים בחלקים נרחבים בארץ. הערוצים הייעודיים ערוץ 20, ערוץ מוסיקה 24, ערוץ 9 ברוסית, ערוץ "הלא" בערבית – וגם גרסת HD של הערוץ הראשון.

בשלב זה הרשות השנייה החלה להפעיל את המערך המורחב באזורים שונים בישראל. כך, באזור נתניה כבר ניתן לקלוט במערך עידן פלוס את הערוצים הנוספים. עם זאת, כדי לקלוט את גרסת HD (כרגע רק הערוץ הראשון משדרים גרסת HD) יש צורך בממיר עידן פלוס מדגם חדש יותר.

מערך עידן פלוס עלה לאוויר ב-2009 וכלל עד עתה שישה ערוצים בלבד - 2, 10, 1, חינוכית, ערוץ הכנסת וערוץ 33. המערך מבוסס על תשתית שידורים אחת (מרבב). כבר לפני חמש שנים אושר חוק להרחבת המערך ומשרד האוצר העביר 60 מיליון שקל להקמה של שני מרבבים חדשים שיאפשרו שידור של כ-18 ערוצים בסך הכל (באיכות SD. באיכות HD מספר הערוצים נמוך יותר).

אלא שעד כה המערך לא הורחב. הערוצים הייעודיים סירבו לעלות למערך בשל עלויות ההפצה השוטפות הגבוהות של כ-4 מיליון שקל לשנה. ערוצים "נושאיים" נוספים היו אמורים לעלות למערך, אך מועצת הכבלים והלוויין מעולם לא ערכה מרכז להפעלתם בשל חוסר היתכנות כלכלית.

במסגרת חוק ההסדרים הוביל משרד האוצר שינוי שהוציא את מערך עידן פלוס למכרז למפעיל פרטי, שעשוי להרחיב את המערך לפלטפורמה תחרותית ב-HOT ו-yes. בינתיים, נקבע כי המדינה היא זו שתממן בשנה וחצי הקרובים את ההפעלה השוטפת של המערך המורחב בעלות של כ-18 מיליון שקל בשנה. כפי שפורסם ב-TheMarker, בתחילת ינואר חתמו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון על התקנות הסופיות בעניין וההעלאה לאוויר החלה בהליך ניסיוני.

המהלך להעלאת הערוצים הייעודיים יצא לדרך לאחר שערוץ 20 עתר לבג"צ בנושא, ובעקבות כך הוחלט במשרדי הממשלה לשנות את מנגנון המימון כך שיאפשר לערוץ לעלות למערך בתשלום, בעוד את שאר עלויות התפעול השוטף תממן המדינה.

כיום ניתן לצפות בערוצים הייעודיים רק ב-HOT וב-yes, ובסלקום. הרחבת השידורים שלהם בעידן פלוס עשויה להביא לחשיפה לכ-160 אלף בתי אב המנויים על עידן פלוס. הרחבת המערך הינה מהלך צרכני משמעותי, שכן אזרחים רבים מעוטי יכולת אינם יכולים כיום להיחשף לתכנים של הערוצים הייעודיים, שזמינים רק למשלמים עבור טלוויזיה רב ערוצית.

משתמשים הנוכחיים של עידן פלוס שיבקשו לקלוט באיכות HD ייתקלו בבעיה. הממירים הנוכחיים שנמכרו בישראל אינם יכולים לקלוט את המרבב הנוסף שמשודר בשיטת שידור חדשה יותר, והם ייאלצו לקנות ממירים חדשים בכ-120 שקל בשיטת DVB-T2. עם זאת, חלק מהממירים החדשים כבר יכולים לקלוט ערוצים ברזולוציה גבוהה, וכך גם משתמשים שבטלוויזיות שלהם כבר מוטמע מערך עידן פלוס ב-HD.

הנהנה המרכזי מהמהלך יהיה ככל הנראה ערוץ 20. לפי נתוני ועדת המדרוג, שיעור הצפייה הנוכחי של ערוץ 20 הוא 1%% בפריים טיים, ובעקבות  שיעור הצפייה הנמוך הכנסות הערוץ נמוכות מאוד יחסית לערוצי הברודקאסט הגדולים. הערוץ מנסה ליצור תחרות משמעותית מול הערוצים הוותיקים, ובאחרונה אף קיבל אישור לשדר חדשות.

אלי חיות מהאתר האינפורמטיבי idanplus.tv מסר כי "עדיין ישנם אזורים שהמשדרים החדשים לא התווספו, אך זה עניין של זמן עד שהרשות השנייה תשלים את הוספתם. בינתיים צופים רבים שישבו על הגדר, מצטרפים למערך החינמי ונפטרים מתשלום חודשי של מאות שקלים״.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום