יצאה בזול: העונש של יוניליוור על הטעיית הציבור בפרשת הסלמונלה בקורנפלקס

יוניליוור יכולה לנסות לטעון לביטול או הפחתת הקנס בפני הרשות או לערער עליו לבית משפט השלום

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל יוניליוור בעיר ערד
מפעל יוניליוור בעיר ערדצילום: אליהו הרשקוביץ

יוניליוור תיקנס על הטעיית צרכנים בפרשיית הסלמונלה בדגני הבוקר. הרשות להגנת הצרכן הודיעה הבוקר (ג') לחברה על כוונתה לקנוס אותה בכ-600 אלף שקל בגין הפרת חוק הגנת הצרכן והטעתה בפרסומיה את הצרכנים.

במכתב ששלחה הרשות למנכ"לית יוניליוורף ענת גבריאל, נכתב בין היתר כי החברה פירסמה מודעות שמוצריה בטוחים למאכל וכי לא יצאו אל בתי הצרכנים מוצרים מזוהמים ואף פרסמה הודעות באותו המסר על מדפי רשתות השיווק. בנוסף, במוקד שירות הלקוחות של החברה אמרו ללקוחות שהתקשרו כי מוצרים מזוהמים לא יצאו מהמפעל – בדיעבד התברר כי פרסומים אלה לא היו נכונים והמוצרים מהסדרות המזוהמות יצאו מהמפעל לבתי הצרכנים.

הפרשה החלה ביולי 2016, אז נחשף באתר TheMarker שחברת יוניליוור עצרה בפתאומיות אספקה של מאות טונות דגני בוקר מסוג קורנפלקס ודליפקאן לחנויות אחרי שנמצאה בהם בעיה בבדיקה שנערכה על ידה. בחברה סירבו למסור את הסיבה למרות שידעו כבר חודש שמדובר בזיהום מסוג סלמונלה, ובמקום זה העבירו את המסר שבסך הכל הם עצרו מוצרים לבדיקה, סביר להניח בגלל בעיה בערכים תזונתיים ולא יותר מכך, ועל כן הדבר אינו ראוי לפרסום.

רק בלילה, אחרי שהתפרסמה באתר TheMarker הידיעה הראשונית על כך שיוניליוור עצרה את האספקה ולא מוכנה למסור את הסיבה, הוציאה החברה הודעה והודתה ש"נמצא זיהום באחד מקווי הייצור במפעל הדגנים". גם לאחר פרסום הזיהום מסוג סלמונלה החברה הסתירה כי המוצרים המזוהמים היו מסוג קורנפלקס וקוקומן ולא מסוג קורנפלקס ודליפקאן, כפי שפורסם על ידי התקשורת לאורך המשבר. זהות המוצרים האמיתית נמסרה על ידי החברה רק אחרי שמשרד הבריאות הורה להם למסור את פרטי הסדרות הבעייתיות בעקבות לחץ שהופעל על ידי התקשורת.

מיד אחרי פרוץ המשבר ביולי, פרסמה יוניליוור מודעה תחת הכותרת "דגני תלמה בטוחים לאכילה". במודעה טענה אז יוניליוור שאף אחד מהמוצרים מקו הייצור המזוהם בסלמונלה לא הגיע לשיווק או לצרכנים וכי "כל מוצרי תלמה ואצלכם בבית בטוחים לאכילה לחלוטין". אולם, אחרי פרסום המודעה התברר כי מוצרים מהקו המזוהם בסלמונלה כן הגיעו לחנויות ולבתי הצרכנים וביוניליוור מיהרו להסיר את המודעה, שכעת אין לה יותר זכר בעמוד הפייסבוק של החברה. ביוניליוור טענו אחרי זה שלא ידעו בזמנו כי מוצרים מהקו המזוהם יצאו מהמחסן לחנויות ולבתי צרכנים.

במהלך הפרשה יוניליוור לא רק הסתירה מידע מהציבור אלא גם נהגה לכאורה ברשלנות בשמירה על מוצרים מזוהמים בסלמונלה. יוניליוור לא השמידו את המוצרים הנגועים בסלמונלה במשך חודש ושמרו אותם במחסן חיצוני מבלי להפרידם הפרדה פיזית ראוייה ממוצרים המשווקים לחנויות ומבלי להודיע למנהלי המחסן כי מדובר במוצרים מזוהמים בסלמונלה. בפועל, אכן זלגו מהמחסן מוצרים מהקו המזוהם בסלמונלה והגיעו לחנויות ולבתי הצרכנים.

יוניליוור יכולה לנסות לטעון לביטול או הפחתת הקנס בפני הרשות או לערער עליו לבית משפט השלום.

גם כיום, אחרי חלפו כמעט 8 חודשים מהמשבר, יוניליוור עדיין לא הצליחה להתגבר לחלוטין על הסערה. זאת גם משום ששלושה חודשים אחרי המשבר הראשון נמצא שוב חיידק מסוג סלמונלה בקו האריזה של מפעל דגני הבוקר של החברה בערד. בהנהלת יוניליוור, שעדיין לא יודעים להסביר את הימצאותו של החיידק האלים פעמיים בתוך חודשים ספורים בקו הייצור, מבצעים בדיקות תכופות יותר לקווי הייצור והאריזה, דבר שמאט את הייצור, כשבמפעל בערד עובדים עדיין לעיתים רק ארבעה ימים בשבוע. בעקבות כך, קיים עדיין מחסור חלקי בחלק ממותגי דגני הבוקר של החברה בחנויות. המחסור, בנוסף לאמון הצרכנים שלא חזר סופית, הביאו לכך שהיא טרם חזרה לנתח השוק שלה טרום המשבר. נכון לסוף 2016, יוניליוור החזיקה 46.9% משוק דגני הבוקר בישראל ובפברואר כ-53% - זאת לעומת 58.3% לפני חשיפת מקרה הסלמונלה הראשון (לפי נתוני סטורנקסט, המתבססים על נתוני הקופות ברשתות השיווק).

מיוניליוור נמסר בתגובה: "קיבלנו את ההודעה ואנו לומדים אותה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker