נתי טוקר

האם משרד פרסום של חברה ממשלתית יכול להיות גם הזכיין של פלטפורמות הפרסום שבה מפרסמת אותה חברה? משרד הפרסום אורית תקשורת זכה במכרז לניהול תקציב הפרסום של רפאל, חברה ממשלתית לפיתוח אמצעי לחימה מתקדמים, כשבמקביל הוא מנהל את הפרסום עבור מגזינים בנושאי ביטחון - כאלה שגם רפאל מפרסמת בהם.

אורית תקשורת בינלאומית - משרד הפעיל בעיקר בתעשיות מתקדמות הפועלות בזירה הבינלאומית - זכה במכרז לניהול תקציב הפרסום שערכה רפאל. אורית מטפל בתקציב רפאל כבר מ-2015, כמו גם בחברות ביטחוניות נוספות. ההערכות הן כי היקף התקציב השנתי הוא כ-1.5 מיליון דולר.

עיקר הפרסומים של רפאל מופנים למגזינים בנושאי ביטחון. קבוצת המגזינים הבולטת בתחום זה היא ג'יינס אינפורמיישן - בית ההוצאה לאור בינלאומי מבית IHS Markit - המפיצה מגיזינים רבים ואתרי אינטרנט בתחום מערכות הביטחון.  

אלא שאורית תקשורת היא גם הזכיין הישראלי של ג'יינס מאז 1990 – כלומר כל פרסום ישראלי עובר דרך אורית תקשורת. מצב זה עלול ליצור ניגוד עניינים – מצד אחד אורית הוא משרד הפרסום של רפאל שאמור לקבל החלטות לגבי תמהיל הפרסום של החברה, ומנגד החברה עצמה מרוויחה מניהול זכייניות של פלטפורמת הפרסום.  

מרפאל נמסר: "חברת רפאל מתקשרת עם ספקים בהתאם להוראות החוק, כך גם בנושא רכישת מדיה פרסומית בעיתונות הביטחונית-מקצועית בחו"ל כחלק מפעילות השיווק של החברה. אורית תקשורת בינלאומית אכן מייצגת את המגזין המקצועי ג'יינס בישראל, כמו גם עובדת עם משרד הביטחון ועם התעשיות ביטחוניות אחרות. לאחר בחירת הספק על ידי ועדת המכרזים, ההחלטה על רכישת מדיה פרסומית ייעודית בעיתונות המקצועית נתונה בידי אגף השיווק אשר מנחה ומאשר רכישות בג'יינס, כפי שהוא נוהג גם מול עיתונות מקצועית אחרת ברחבי העולם.

"יש לציין כי קיימת הפרדה מוחלטת בין הפרסום המקצועי הקנוי לבין חומרים מערכתיים. כמו כן, נציין כי העבודה המקצועית מול ג'יינס, כמו גם אל מול המגזינים הבינלאומיים האחרים, מתבצעת שנים רבות ועל הצד הטוב ביותר".

ליאות הייבלום, מנכ"לית אורית תקשורת, מסרה: "אורית תקשורת פועלת קרוב ל-30 שנה בתחום השיווק הבינלאומי של התעשיות הביטחוניות הישראליות ומזוהה עם תחום זה. מאז הקמתה החברה פועלת ביושרה ובשקיפות מלאים מול כל לקוחותיה ובמקצועיות בלתי מתפשרת. לראייה נאמנותם ארוכת השנים של לקוחותינו והצטרפותם המתמדת של לקוחות חדשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker