יינות ביתן הפרה את תנאי המיזוג עם מגה - ונקנסה ב-27 מיליון שקל

לדברי הרשות, יינות ביתן סיכלה מכירת סניפים ב-7 אזורים, ניסתה למכור זכויות לוויקטורי לאחר שאלה כבר נמכרו לרמי לוי ופגעה בתחרות באותם אזורים ■ ינות ביתן הוזמנה להציג את עמדתה בטרם החלטה סופית

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נחום ביתן
נחום ביתןצילום: פבל טולצ'ינסקי

רשות ההגבלים העסקיים הודיעה ליינות ביתן על כוונתה לקנוס אותה בכ-25.6 מיליון שקל בגין הפרת תנאי המיזוג עם מגה באופן שפוגע בתחרות. בנוסף מתכוונים ברשות להטיל גם עיצום כספי אישי בסך 700 אלף שקל על בעלי הרשת נחום ביתן.

העיצום הכספי הגבוה נובע מכך שיינות ביתן לא עמדה בתנאי שהציבה לה רשות ההגבלים כשאישרה לה, ביולי האחרון, לרכוש את מגה. על פי הדרישה היה על מגה למכור סניפים בשמונה אזורים שונים, בשל החשש שאיחוד בין סניפי מגה לבין סניפי יינות ביתן ייצור רשת המאחדת כוח שוק כלפי הצרכנים - וזאת בשל מיעוט רשתות מזון קמעוניות באותם אזורים.

יינות ביתן קיימה רק את התנאי ביחס למכירת החנויות באזור הרצליה, אולם באזורים הנוספים שצויינו בתנאי של הרשות, טרם מכרה את הסניפים.

בהודעתה של רשות ההגבלים מפורטת התנהלותה של יינות ביתן שהביאה להחלטה להשית עליה את העיצום. משחלף המועד הקבוע בתנאים למכירת הסניפים על ידי יינות ביתן והמכירה לא בוצעה, הועברו הזכויות בסניפים שלא נמכרו לנאמן לשם מכירתן. אלא שלאחר העברת הזכויות בסניפים לידי הנאמן, התנהלה יינות ביתן, לכאורה, באופן הפוגע ומסכל את עבודת הנאמן.

משך זמן רב נמנעה יינות ביתן מלפתור מחלוקת שנתגלעה בינה לבין ריבוע כחול (בעלי מגה לשעבר. עד"מ), שהיא בעלת המקרקעין עליהם פעלו חלק מסניפי מגה אותם הייתה צריכה יינות ביתן למכור. יינות ביתן לא קידמה את המו"מ מול ריבוע כחול ולא פתרה את הסכסוך, ובשל כך נמנעה ריבוע כחול להעביר את הזכויות של יינות ביתן בנכסים.

כמו כן, יינות ביתן עיכבה במשך זמן רב העברה של מידע שהיה נחוץ לנאמן לגבי החנויות על מנת לבצע את תפקידו. יינות ביתן גם סיכלה את מכירת החנות בשוהם, בכך שניסתה למכור את הזכויות באותה החנות לוויקטורי לאחר שאלו כבר נמכרו על ידי הנאמן לרמי לוי, ואף ניסתה לשדל את עובדיה שלא להמשיך להיות מועסקים בחנויות שהיו אמורות להימכר על ידה לויקטורי. על פי האמור בהודעת הרשות, "ניסיון זה נעשה למרות שיינות ביתן התחייבה באופן מפורש בהסכם עם ויקטורי לאפשר לוויקטורי להעסיק את עובדי החנויות הנמכרות במשך תקופה מסוימת, וגם בכך יש כדי לפגוע במאמצי מכירת החנות לויקטורי ובאפשרות של ויקטורי לפתוח את החנויות לפעילות, ולהתחרות עם יינות ביתן באותם אזורים. בנוסף, סיכלה יינות ביתן את מכירת החנות שלה בקריית שדה התעופה באמצעות פניה לבעלת הנכס, ובכך מנעה אפשרות של רכישת הנכס על ידי מתחרה".

לדברי הרשות, תנאי המיזוג שהוטלו על יינות ביתן במסגרת המיזוג עם מגה הטילו עליה חובה מפורשת לשתף פעולה עם הנאמן ולסייע לו בכל שיידרש כדי להשלים את מכירת החנויות. ברשות ההגבלים סבורים גם שהפגיעה הפוטנציאלית שנגרמת לתחרות כתוצאה מאופן התנהלותה של יינות ביתן "ברורה ומובנת מאליה, שכן מלכתחילה הורתה רשות הגבלים עסקיים על מכירת סניפים רק במקומות בהם סברה כי המיזוג שבין יינות ביתן למגה עלול לגרום לפגיעה בתחרות האזורית. לפיכך דחיית מכירת הסניפים והותרתם בידי יינות ביתן מעוררת חשש ברור לפגיעה משמעותית בתחרות - משמעה גריעת מתחרה מאותם אזורים גאוגרפיים, וגורמת מטבעה לפגיעה בתושבי האזורים הרלוונטיים, הזקוקים לשירותים המסופקים בחנויות האמורות". 

יינות ביתן הוזמנה להציג את עמדתה בטרם מתן החלטה סופית.

מיינות ביתן נמסר: "אנו פועלים ונפעל במסגרת דרישות הרשות והחוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker