במקום דמי מנוי - פרסומות: מועצת הכבלים מאיימת בקנס גבוה על ערוצי הספורט

החוק מתיר לערוצי הספורט שילוב חסויות חלקי וזאת כדי לעודד שידור של משחקים מהליגה הישראלית ■ המועצה שיגרה מכתב ל-RGE ובו שורה של פרסומות ששולבו בשידורים לכאורה שלא כדין ■ היקף הפרסום בערוצי הספורט זינק במהלך השנים

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל בן חיים נאבק עם אייל משומר
ליגת העלצילום: ניר קידר

מועצת הכבלים מאיימת בקנס גבוה בשל שידור פרסומות בערוצי הספורט מועצת הכבלים עשויה להשית קנסות גבוהים של בגין הפרות חוזרות ונשנות של שידורי פרסומות בערוצי הספורט בכבלים ובלוויין. בימים האחרונים שיגרה המועצה מכתבים בעניין לערוצי הספורט, ל-HOT ול-yes.

המודל של ערוצי הספורט מבוסס על הכנסות מדמי המנוי של הפלטפורמות שעל גביהם הם משודרים, ואולם החוק מתיר להם לשלב גם שילוב חסויות חלקי וזאת כדי לעודד שידור של משחקים מהליגה הישראלית. בפועל, היקף הפרסום בערוצי הספורט זינק במהלך השנים. מי שיצא למאבק בעניין אלה הערוצים המסחריים, שמתפרנסים אך ורק מפרסום. הערוצים המסחריים שידאו מכתב תלונה בעניין למועצת הכבלים ודרשו פעולות אכיפה.

בבדיקה של מועצת הכבלים עלה כי ערוצי הספורט משלבים פרסומות באופן המנוגד לכאורה לכללים. החוק מאפשר לפרסם חסות בלא ציון המותג המסחרי של המוצר או השירות, ובלי תיאור איכותי-השוואתי שלו. בפועל, החסויות בערוצי הספורט הפכו כמעט לפרסומת לכל דבר.

המועצה כבר הודיעה כי תחריף את האכיפה – וכעת עשתה. באוגוסט 2016 היא הטילה קנס של 400 אלף שקל על HOT  ו-Yes – 200 אלף שקל לחברה – בגין הפרות של RGE, המחזיקה בערוצי ספורט 5, ושל צ'רלטון, המפעילה את ערוצי ספורט 1 ו-2. הקנסות של המועצה מושתות על הפלטפורמות, שהן הגורם המפוקח על ידה, ולא על ערוצי הספורט עצמם.

בשבועות האחרונים שיגרו במועצה מכתב בירור בנוגע להפרות נוספות - הפעם של ערוץ הספורט One. המועצה פירטה בפני ערוצי הספורט את ההפרות לכאורה. כל למשל, בנובמבר 2016 שודרה בערוץ ספורט 5 מקבצי פרסומות ובהן איזכור של ביטוח ישיר באמצעות סרטון ווידיאו "המהווה לכאורה פרסומת לכל דבר ועניין". שודרו גם פרסומות של חברת פילת, אוטו סנטר, חנות המותג ארמני אקסצ'יינג' וגם סרטון של חברות נירלט שבו היה תיאור איכותי השוואתי.

המועצה מתכוונת הפעם להחמיר עם ערוצי הספורט, שכן מדובר בהפרה חוזרת. המועצה יכולה להשית קנס של 100 אלף שקל לכל הפרה, כך שהקנסות עשויים להגיע לסכום גבוה מאוד. בשלב זה ההליך הוא בשלב הבירור, וההחלטה לגבי הקנסות תתקבל בהמשך.

בפלטפורמות עצמם מאוד לא אוהבים את התנהלות ערוצי הספורט. גורם בחברה מסר כי יש כעס רב בפלטפורמות על התנהלות ערוצי הספורט ושילוב הפרסומות שגורר את הקנסות.

מ-RGE, צ'לרטון, HOT  ו-one. סירבו להגיב. מ-yes נמסר: "מדובר בעיצומים כספיים על ערוצי הספורט ולא על חברת yes".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker