מסנן הטוקבקים הלאומי

יון פדר, העורך הראשי של ynet: "במערכת הבחירות למשל, הגיעו אלינו אלפי טוקבקים בשבח מנהיגי המפלגה. זה היה נלעג". המסנן הלאומי מדבר

איילה צורף
איילה צורף
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אם צריך היה להדביק ליון פדר, העורך הראשי של ynet, תואר כלשהו הקשור בטוקבקים, הוא היה זוכה לשם "מסנן הטוקבקים הלאומי". ynet הוא כיום הזירה הפעילה ביותר בכל הקשור ברחשי לבו של עם ישראל. "אנחנו מקבלים בין 12 אלף ל-15 אלף טוקבקים ביום", הוא מספר. "אבל המדיניות שלנו היא מאוד סלקטיווית. בממוצע, אנחנו מעלים רק כ-6,000 מהם, את היתר אנחנו מעיפים. ידיעות על פיגוע, למשל, מניבות המון טוקבקים רגשיים ופחות טוקבקים מושכלים. התפקיד שלנו לסנן את הטוקבקים המרושעים".


מהי מדיניות הסינון שלך? איך אתם מחליטים מה יעלה לאוויר ומה לא?
"ראשית, אני מחויב למנוע הפרות חוק. טוקבקים שמסיתים לפגוע במישהו, או קוראים לפעילות בלתי חוקית, לא עולים לאוויר. שנית, אני מחויב למנוע מה שהוא בעיני פגיעה באתיקה של השיח הציבורי".


מהי פגיעה באתיקה של השיח הציבורי הוא דבר מאוד סובייקטיווי?

"נכון, אני מסכים אתך. מה שייראה לאחד פגיעה, ייראה לאחר סביר. אנחנו ב-ynet עברנו תהליך: בתחילת הדרך, העמדה שלי היתה מאוד ליברלית. איפשרתי פרסום של כמעט כל הטוקבקים. בשלב מסוים הבנתי שהטוקבקים אצלנו הפכו לסוג של קאלט, והמרכיב הזה הפך לדומיננטי באתר - כך שאם אני מאפשר להעלות לאוויר טוקבקים כאלו, אני מעודד את האלימות בישראל. אז החלטתי לשנות את הנחיות סינון הטוקבקים, והורדתי הוראות מחמירות יותר. אתרים אחרים הרבה פחות מחמירים מאתנו, והם עושים את זה רק כדי להוכיח שיש להם הרבה גולשים. אנחנו לא מפעילים סלקציה על דעות או אידיאלוגיה. לראיה - לשירות הלקוחות ולמייל שלי מגיע מספר דומה של תלונות מאנשי ימין ושמאל על פסילת טוקבקים".


יש הבדלים בין טוקבקים בתחום המסחרי לפוליטי-מדיני?
"יש פחות תחומים מסחריים שמושכים אש. תיירות, רכב, סלולר - הטוקבקים שלהם יותר מושכלים ופחות מתלהמים. יש חברות מסוימות שהציבור אוהב להתגולל עליהן ותמיד יש הרבה אנשים שיש להם חשבון אתן".


אתם יכולים לזהות טוקבקים שנכתבו מטעם, באמצעות גורמים בתשלום?
"אין לי דרך ודאית לדעת אם אלה ידיעות שכתבו יחצ"נים בתשלום, אבל אנחנו יכולים לשער: יחצ"נים נוטים לכתוב תגובות שחוזרות על עצמן, באותו סגנון, כמעט באותן מלים. יש גם טוקבקים שמגיעים מאותה כתובת IP. במערכת הבחירות למשל, הגיעו אלינו אלפי טוקבקים בשבח מנהיגי המפלגה. זה היה נלעג. מהר מאוד עלינו על זה והעפנו את זה. אנחנו לא מתפשרים כשזה מגיע לטוקבקים מטעם".


המניפולציות של גופים המעסיקים טוקבקיסטים מעוותות את הזירה?
"לא. הטוקבקים הם עדיין מדיום אותנטי. המניפולציות בטוקבקים נעשות בצורה ממוקדת יותר, והן עדיין לא משפיעות על הסך הכולל".


חברות מסחריות מפעילות עליך לחצים להסיר טוקבקים שליליים מהאתר?
"לא פעם אנחנו מקבלים בקשות ברורות להסיר טוקבקים בשל תביעת דיבה. קיבלנו גם תביעות בגין טוקבקים. המדיניות היא להיענות לבקשות כשיש בהן צדק, בעיקר כשמדובר בלשון הרע או דיבה. כשמבקשים ממני להסיר טוקבק, אני שוקל את זה, אבל מביא בחשבון גם את האינטרסים החד-צדדיים של המבקש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker