מה יהיה עתידה של גל"צ? ההמלצה המפתיעה של מנכ"ל משרד הביטחון - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מה יהיה עתידה של גל"צ? ההמלצה המפתיעה של מנכ"ל משרד הביטחון

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, עיכב את פרסום המלצות המשרד יותר משלושה חודשים, ורק לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה קבע כללים לניתוק הדרג הפוליטי - שינה מנכ"ל המשרד, אודי אדם, את המלצתו ■ עם זאת, עד כה לא נקבעו המנגנונים לעצמאות התחנה

16תגובות
גלי צה"ל. "אמצעי שידור ציבורי איכותי וחשוב"
דודו בכר

מנכ"ל משרד הביטחון, אודי אדם, המליץ במסמך המקורי שהגיש לשר הביטחון, אביגדור ליברמן, לא להעביר את תחנת גלי צה"ל לכפיפות משרד הביטחון — כך עולה מהדו"ח המלא של אדם, שהגיע לידי TheMarker. אדם נימק זאת בטענה שכפיפות למשרד הביטחון תיצור תלות פוליטית. ועדת הכלכלה, בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), תקיים היום דיון בנושא.

בשבוע שעבר פורסם כי ליברמן אימץ את המלצת אדם להעביר את התחנה, שכיום היא יחידה צבאית, ליחידת סמך במשרד הביטחון. המלצה זו לא היתה ההמלצה המקורית של אדם, שהגיש שתי המלצות אחרות. הדו"ח הוגש באוקטובר 2016 לליברמן, אך עוכב מאז. ליברמן סירב להעביר את הדו"ח לכתבים וטען כי אינו זוכר מה מופיע בדו"ח.

בהמשך התקיימו מגעים מול היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. רק לאחר שמנדלבליט קבע כללים לעצמאות התחנה, הסכים אדם לשנות את המלצתו המקורית ולהמליץ להעביר את התחנה ליחידת סמך במשרד הביטחון. עד כה לא נקבעו המנגנונים לעצמאות התחנה, והדיונים בנושא עדיין מתנהלים.

בדו"ח כותב אדם: "גלי צה"ל היא אמצעי שידור ציבורי איכותי וחשוב, ולכן יש לשמרה ולחזקה". שתי האפשרויות שהציג אדם הן הותרת התחנה תחת פיקוד צה"ל וצמצום האנומליה שבשליטה צה"לית, למשל באמצעות כללי פיקוח והקמת ועדה ציבורית שתפקח על התחנה, וכן הגדלת התכנים הצבאיים. האפשרות השנייה היא העברת התחנה לתאגיד השידור הציבורי".

מנכ"ל משרד הביטחון, אודי אדם
אריאל חרמוני / משר

אדם מציין כי במודל הנוכחי, ועדה של רשות השידור היא זו שמפקחת על התוכניות הלא צבאיות בתחנה, ובמקביל התוכניות הצבאיות מפוקחות על ידי צה"ל באמצעות אכ"א וקצין חינוך ראשי. אלא שאדם כותב כי בפועל "למרות התשתית לקיום פיקוח משמעותי על התכנים האזרחיים, הלכה למעשה הפיקוח הוא מינורי ולוקה בחסר".

בעבודת הוועדה נבחנו כמה חלופות, ובהן סגירת התחנה ופתיחת תחנה חדשה בתאגיד השידור הציבורי, הפרטת התחנה או אפילו סגירתה המוחלטת.

"המתח מעולם לא הוסדר כראוי"

אדם התנגד להעברת התחנה למשרד הביטחון, וקבע: "בשל הטעמים המשפטיים והתפעוליים, ובהם ניתוק הזיקה בין הדרג הפוליטי לקובעי התכנים, איסור השימוש במותג צה"ל או מכירת התדרים שבשימוש התחנה, נראה כי אין אפשרות של ממש לקיום התחנה בין כותלי המשרד או להפריטה לגורם מסחרי. מומלץ לא לסגור אותה כלל ועיקר, אלא למצוא את המנגנון שיאפשר שימוש ברכיבים הקריטיים של התחנה באחת מהחלופות".

אדם מפרט בדו"ח את היקף כוח האדם הצה"לי בתחנה — 150 חיילים (מהם 37 מתנדבים), 9 אנשי קבע ו–85 אזרחים עובדי צה"ל — 66 במשרה מלאה. הפיקוח על התחנה, לפי אדם, לוקח בחסר "בשל היעדר פיקוח שוטף של גופי רשות השידור. מצב זה אף צפוי להחמיר בתקופה הקרובה לאור הטלטלה עוברת על רשות השידור". אדם גם מדגיש כי בשנים האחרונות השתנה אופי התחנה ומושם דגש רב יותר על אקטואליה ותרבות, "ובכך בוצעה חריגה (מאושרת וידועה) ממטרות התחנה כפי שהוגדרו עם הקמתה".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן
אוליבייה פיטוסי

עוד כתב אדם: "קיים מתח מובנה בין כפיפות התחנה לערכי צה"ל ורוח צה"ל לבין אתיקה עיתונאית, בדגש על עיתונאות חוקרת, שמעולם לא הוסדר כראוי".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם