הרשות השנייה אישרה: קשת ורשת יוכלו לקבל רישיון לערוץ חדש

לקראת הפיצול המיועד בערוץ 2, דנה מועצת הרשות השנייה ברשיונות שביקשו שתי זכייניות ערוץ 2, ובהמשך - באפיקים שיוקצו לכל ערוץ ■ החוק קובע שהערוצים המסחריים יעברו לאפיקים 14-12, אך הערוצים מנסים להוביל חקיקה שישאיר את המצב על כנו

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר שוויקי, המנכ"ל הזמני של הרשות השנייהצילום: תומר אפלבאום
נתי טוקר

פיצול ערוץ 2 מתחיל לעבור לפסים מעשיים: מועצת רשות השנייה דנה בשורת נושאים לקראת הפיצול של ערוץ 2 באוקטובר השנה. ההחלטה המרכזית תהיה האם זכייניות ערוץ 2, רשת וקשת, יוכלו לקבל את הרישיון המיוחל – ובהמשך יתחיל קרב משמעותי סביב האפיקים שיוקצו לכל ערוץ. המועצה אישרה על סמך חוות דעת תוכנית, חוות דעת הנדסית וחוות דעת משפטית, כי ‏שתי ‏הזכייניות כשירות לקבלת רישיון שידורים ואפיק טלוויזיה.‏

לפי החוק, כבר באוקטובר השנה ערוץ 2 יוחשך, ושתי הזכייניות המאכלסות ייאלצו לצאת ולשדר כל אחת באפיק נפרד. המשמעות היא שבישראל יהיו שלושה ערוצים מסחריים – קשת, רשת וערוץ 10. עם זאת, מתנהלים מגעים למיזוג, בעיקר בין רשת לערוץ 10.

אווה מדז'יבוז'צילום: ענבל מרמרי / הרשות השנייה?

היום (א') תתכנס מועצת הרשות השנייה לדון בכשירות של הגופים לקבל רישיון קבוע לשידורים. ההערכות הן כי לשני הגופים יש יציבות פיננסית ותנאי כשירות שיצדיקו מתן רישיון. אולם הדיון יסוב גם על החובות של שתי הזכייניות עבור השקעה בסוגה עילית בגין חוסרים של שנים קודמות, וכן רמת הערבויות של כל אחד מהגופים.

מיד לאחר שבקשת הרישיון תאושר, שתי הזכייניות יתבקשו להודיע - האם הן רוצות לעשות שימוש בסעיף החוק, המאפשר להן להמשיך להחזיק בחברת החדשות של ערוץ 2 במשך שלוש שנים נוספות – עד לפיצול המוחלט. בשלב זה, שתי הזכייניות הודיעו כי בכוונתן לעשות שימוש בסעיף החוק הזה, אך באם יתקיים מיזוג בין חדשות 10 לרשת, החברה המשותפת תשתמש בחברת החדשות של ערוץ 10.

האחזקה המשותפת, במשך שלוש שנים, מעוררת שאלות רבות בקרב חדשות 2 והשחקנים בשוק. המשמעות היא ששני ערוצים נפרדים שמתחרים זה בזה ייאלצו, למשל, לבצע תיאומים רבים כל העת לגבי מועד היציאה לפרסומות. סימן השאלה הוא גם האם יתאפשר לכל צד להעלות אייטמים שמקדמים תוכניות בערוץ שלו.

בכל מקרה, שתי החברות ייאלצו לשלם לקופת המדינה עבור השימוש בחדשות 2 במשך שלוש שנים, וזאת לאחר שהרשות השנייה תבצע הערכת שווי בנושא. שווי השימוש בחדשות 10 למשך כשנה נקבע לכ-1.2 מיליון שקל. לפי אותה נוסחה, שווי השימוש בחדשות 2 - שזוכה לפי 2.5 רייטינג מחדשות 10 - יהיה כ-3 מיליון שקל. התשלום לשימוש למשך שלוש שנים יהיה 9 מיליון שקל, שיושת על שתי הזכייניות.

הקרב האמיתי יהיה סביב סוגיית האפיקים. החוק הנוכחי קובע כי הערוצים המסחריים יקבלו את אפיקים 14-12 בממירי HOT  ו-yes. לפי החוק, עד אפריל ייערך מעין הליך מכרזי, שבו כל ערוץ יגיש הצעה כספית על האפיק בו הוא מעוניין, כאשר ההצעה הגבוהה תזכה. גם ערוץ 10 ייאלץ באותו מועד לצאת מאפיק 10 ולעבור לאחד מאפיקים 12-14.

אלא שבערוצים המסחריים מנסים להוביל מהלך חקיקה שיותיר אותם באפיקים הקיימים – 22 ו-10. בנוסף, בחברת הכבלים והלוויינים הביעו התנגדות למסירת האפיקים, משום שהם כיום נמצאים בשימוש של ערוצים אחרים.

ההליכים ההיסטוריים האלה שהרשות השנייה מבצעת נעשים דווקא בתקופה שבה מזה כשנה וחצי אין מנכ"ל קבוע לרשות השנייה. המנכ"ל הזמני בשנתיים האחרונות הוא ניר שוויקי, במינוי שמתחדש בכל חודש על ידי יו"ר הרשות השנייה, אוה מדזי'בוז'.

כפי שפורסם ב-TheMarker, מנכ"ל משרד התקשורת החל להתניע מהלך מול נציבות שירות המדינה למינוי ועדת איתור לבחירת מנכ"ל חדש, וזאת לאחר שרפורמה לשינוי בגופי הרגולציה נתקעה. עם זאת, לאור הבדיקות במשרד המשפטים סביב ניגודי העניינים של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם איש העסקים ארנון מילצ'ן, המחזיק במניות בערוץ 10, ספק אם הוא יוכל לקדם את המינוי בעצמו.

אוה מדז'יבוז' יו"ר הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, מסרה: "אנחנו עדים לאחד התהליכים ‏החשובים ‏בתולדות ‏הטלוויזיה המסחרית בישראל עם תום תקופת הזיכיונות והמעבר לרישיונות ‏שידור. מדובר בהשלמת הליך העברת שוק הטלויזיה המסחרית לרשיונות שהחל ברשיון ערוץ 10, ‏מה שיעניק ביטחון ואופק כלכלי ותכני לגופי השידור. ‏הרשות השנייה ‏לטלוויזיה ורדיו גאה להוביל ‏תהליך מקצועי רציני, מעמיק ושקוף, תוך שמירה על ‏האינטרס הציבורי ‏ועל טובת הצופה. אנו מאחלים ‏לקשת ולרשת הצלחה רבה גם בהמשך ‏התהליך".‏

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker