הפרופ' אוריאל רייכמן - יו"ר מועצת שינוי - מצטרף לשרון; שלי יחימוביץ' מצטרפת לפרץ

(עדכון) יחימוביץ' התפטרה מערוץ 2 ותתמודד בפריימריס: "העבודה הפכה לחלופה להשתוללות הימין הכלכלי"; הבהירה כי לא קיבלה כל הבטחה וכי היא מעוניינת להיות חברה בוועדת הכספים; רייכמן סיכם עם שרון כי יהיה מועמד המפלגה לתפקיד שר החינוך ויעסוק בשינוי המשטר

מזל מועלם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מזל מועלם

מאת מזל מועלם, יובל אזולאי ושירות "הארץ"

המפלגות ממשיכות בגיוס אנשים חדשים לקראת הבחירות לכנסת שייערכו ב-28 במארס. הפרופ' אוריאל רייכמן, נשיא המרכז הבינתחומי ויו"ר מועצת שינוי, הודיע היום (שלישי) על הצטרפותו למפלגת קדימה בראשות ראש הממשלה, אריאל שרון, ואילו העיתונאית שלי יחימוביץ הודיעה כי תתמודד בפריימריס של מפלגת העבודה ותסייע לבחירתו של היו"ר, ח"כ עמיר פרץ.

יחימוביץ' הודיעה הבוקר כי התפטרה מחדשות ערוץ 2 כדי להתתמודד בפריימריס בעבודה. יחימוביץ' נפגשה הבוקר עם פרץ ועם מזכ"ל המפלגה, ח"כ איתן כבל, בבית המפלגה בתל אביב. לדבריה, בעקבות בחירתו של פרץ, "בפעם הראשונה אחרי כל כך הרבה שנים, שבהם הימין הכלכלי הימני משתולל ועושה כאן שמות במדינה, מפלגת העבודה היא אלטרנטיווה סוציאל- דמוקרטית לימין הכלכלי הזה, שפוגע כאן פגיעה אנושה".

פרץ הגדיר את הצטרפותה של יחימוביץ' כאחד הימים החשובים ביותר בפוליטיקה הישראלית: "זו הפעם הראשונה שאשה שנלחמת כבר שנים רבות על ייצוג דעת הקהל בארץ מקבלת החלטה הזו, תוך ויתור אישי גדול וסיכון גדול, ומחליטה ללכת ולנסות להתמודד עם הפערים החברתיים. הצטרפותה למפלגה מהווה תרומה אדירה למערכת הפוליטית בארץ. כבר שנים רבות אני רואה בשלי כמי שיכולה לשנות את התודעה", אמר פרץ במסיבת עיתונאים משותפת עם יחימוביץ'.

יחימוביץ' אמרה כי היא נרגשת מההחלטה, אותה קיבלה לאחר שורה של שיחות שקיימה עם פרץ. היא ציינה כי לא קיבלה שום התחייבות או הבטחה, אף לא ברמז, לגבי עתידה הפוליטי במפלגה וכי השיחות בינה לבין פרץ היו עקרוניות. "בסוגיות האידיאולגיות אנחנו מתואמים. ההשקפות שלי ושל פרץ משותפות. אני לא מקבלת שום דבר על מגש של כסף. אני אחרוש את הארץ. אלך לערים ולקיבוצים ואסביר לאנשים את השקפת עולמי כדי לקדם את המהלך הזה", אמרה. יחימוביץ הוסיפה כי היתה מעוניינת להיות חברה בוועדת הכספים של הכנסת כדי למנוע את "השתוללות הימין הכלכלי", אולם הבהירה כי גם אם לא תיבחר לרשימת העבודה לכנסת, תפעל למען בחירת פרץ. "כשדיווחתי על החלטות שערוריתיות שאלתי את עצמי 'למה לעזאזל לא הייתי שם לטרפד את זה?'", סיפרה יחימוביץ, שלדבריה הכריעה שלשום בערב לגבי עתידה.


רייכמן יהיה מועמד קדימה לשר החינוך

הפרופ' רייכמן הודיע כי סיכם עם שרון, שהוא יהיה מועמד המפלגה לתפקיד שר החינוך וכן יעסוק בנושא שינוי המשטר. רייכמן הוא ממקימי שינוי ההיסטורית לאחר מלחמת יום כיפור. ב-99', ערב הבחירות לכנסת, הוא יזם את צירופו של יוסף לפיד לראשות המפלגה כדי למנוע את התרסקותה. בשנה האחרונה התגלו מתחים וחילוקי דיעות בינו לבין יו"ר שינוי, בעיקר באשר לסגנון ניהולו הכוחני.

בשבוע שעבר הצטרף נשיא אוניברסיטת בן גוריון, הפרופ' אבישי ברוורמן, לעבודה. בימים האחרונים הביעו תמיכה בפרץ גם חתן פרס ישראל לכלכלה, הפרופ' אריאל רובינשטיין, ויוצרים רבים, בהם שמואל הספרי וחנה אזולאי הספרי, יהושע סובול ובנו הזמר יהלי סובול, וכן השחקנים משה איבגי אלון אבוטבול ועמוס לביא, והבמאי דורון צברי. הזמר קובי אוז התפקד בשבוע שעבר לעבודה לאחר פגישה עם פרץ והביא אתו את טופס ההתפקדות של הזמר חמי רודנר.


איציק הצטרפה לשרון

פרץ פתח אתמול במאמץ למנוע בריחת בכירים מהעבודה למפלגתו החדשה של שרון. אמש הודיעה ח"כ דליה איציק בתום פגישה עם שרון כי תצטרף לקדימה, ובמפלגת העבודה מעריכים שגם ח"כ שמעון פרס יודיע על תמיכה בקדימה. אנשיו של שרון מנסים לגייס בימים האחרונים גם את ח"כ אלי בן מנחם ואת השר לשעבר ח"כ שלום שמחון מהעבודה. פרץ נפגש אתמול עם ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, ובכירי העבודה מתן וילנאי ודני יתום - שהבטיחו לשתף איתו פעולה. ח"כ חיים רמון היה ראשון המצטרפים מהעבודה לקדימה.

לפי הערכות, איציק תשובץ במקום ריאלי ברשימת קדימה, אך אתמול היא אמרה כי לא הובטח לה כל תפקיד. בימים האחרונים ניהלה איציק מגעים חשאיים שהוכחשו על ידה עם שרון ושליחים מטעמו בנוגע להצטרפותה למפלגתו.


לשכת פרס: הוא טרם החליט

גורמים בסביבתו של שרון אמרו אתמול כי במגעים שניהל פרס עם שרון לקראת הצטרפותו לקדימה הוא ביקש ממנו לפעול לצירופה של איציק למפלגה. איציק מקורבת מאוד לפרס, פעלה לבחירתו בהתמודדות על ראשות העבודה ועם בחירתו של פרץ חשה כי היא נדחקה הצדה מצמרת המפלגה. "פרס אמר שהוא מעוניין בהצטרפותה כדי שהוא יצטרף", אמר אתמול בכיר בסביבתו של שרון.

בעקבות המעבר של איציק לקדימה גוברות ההערכות בעבודה כי פרס יחליט בסופו של דבר להצטרף לשרון, אך לא יקבל מקום משוריין. בכיר בקדימה אמר אתמול כי "זה יראה מוזר אם דליה איציק תצטרף ושמעון פרס ישאר, זה לא נראה הגיוני, ברור שהם מתואמים. לא נראה לי שפרס הופתע מהידיעה."

פרס, ששוהה בברצלונה, טרם הודיע רשמית על הצטרפות לשרון. מלשכתו נמסר אתמול כי הוא טרם קיבל החלטה, וכי התלבטותו קשה מנשוא. מלשכתו נמסר כי הוא לא ניהל מגעים כדי להביא לעזיבת מישהו ממפלגת העבודה.


לבנת: אם תירוש במו"מ עם שרון - שתתפטר

ומצדה השני של המפה הפוליטית, שרת החינוך, לימור לבנת, מהליכוד דרשה אתמול ממנכ"לית משרד החינוך, רונית תירוש, להכחיש לאלתר את הידיעות על כוונתה להצטרף למפלגתו של שרון, לבנת הודיעה לתירוש כי אם תימנע מהכחשה תפוטר. לבנת זימנה את תירוש לשיחה הערב. בימים האחרונים דווח על כך שתירוש מנהלת מגעים להצטרפות לקדימה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker