דרוקר: "'בידיעות' יש משהו מסוכן. זו ממש עיתונות בשירות של מישהו אחר"

העיתונאית אילנה דיין, שהשתתפה גם היא בכנס של ערוץ 10: "נתניהו בבסיסו הוא דמוקרט, נאור, ליברל ונטול זדון. אולם הניסיון הנואש שלו לשרוד, והתחושה שלו שהוא כל הזמן תחת מתקפה - הביאו אותו לשכוח את הכבוד לכללי המשחק"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רביב דרוקר ואילנה דיין
רביב דרוקר ואילנה דייןצילום: מוטי מילרוד

"כאשר בוחנים מי יותר טוב - 'ידיעות אחרונות' או 'ישראל היום' - 'ידיעות' יותר טובים כי הם מביאים סיפורים אמיתיים. הבעיה ב'ידיעות' היא שההטיה שם היא לא רק בפוליטיקה, אלא גם בספורט, בטלוויזיה, בכל מקום יש אינטרס - רשימה שחורה-לבנה", כך אמר היום (א') עיתונאי ערוץ 10, רביב דרוקר, בכנס הדוקו של הערוץ שנערך בגבעתיים.

דרוקר, שדיבר בפאנל לצדה של העיתונאית אילנה דיין, סיפר כי "במגעים שהיו לי עם 'ידיעות' סביב תביעה שהגשתי נגדם (בעקבות הכתבה "חפיף דרוקר" שהשמיצה אותו, נ"ט) ישבו אנשים בכירים ב'ידיעות' ואמרו 'אנחנו עשינו כתבה כדי ללמד אותו לקח אחרי שהוא מתח עלינו ביקורת'. זה לא היה משהו שהם הרגישו צורך להסתיר אותו. הם עשו את זה הרבה לפני והרבה אחרי. במובן הזה ב'ידיעות' יש משהו מאוד מסוכן, כי זה ממש עיתונות בשירות של מישהו אחר".

דיין אמרה כי "יש בידיעות טריטוריות של מצוינות עיתונאית. אני חוויתי את זה. התראיינתי להם לפני הרבה זמן, ומתחתי ביקורת על שר המשפטים דאז, דניאל פרידמן. כל הפסקאות האלה לא ראו אור, אולי כי לא היה מקום". 

דרוקר הציג את השאלה האם עומדת לאנשי "ידיעות" הטענה כי לא ידעו על הנעשה בחלונות הגבוהים. דיין השיבה כי "זו לא טענה סבירה. אבל מה שנוגע לנחום ברנע - אני אוהבת את נחום מאז שהייתי בת 14. אני לא חושבת שיש עיתונאי בסדר גודל ובשיעור הקומה שלו, והטיה של קו עיתונאי לא נעשית באמצעות אנשים כמו ברנע או סימה קדמון. עורך 'ידיעות', רון ירון, כתב היום בטורו 'עשינו טעויות'. אני לא רואה את אותה הכאה על חטא ב'ישראל היום'.

דרוקר התייחס לאירועים סביב פרסום תחקירי "ביבי טורס" שלו בערוץ 10. "רק לאחרונה ניסיתי לברר עם מנכ"ל ערוץ 10, יוסי ורשבסקי, מה היה שם בפרשת ביבי טורס. הבנתי שהיה נגדו איום פיטורים על השולחן. ממש ככה. כשהעליתי אפשרות לדחות התחקיר, הוא אמר: 'אנחנו נשדר את זה היום'".

דיין התייחסה ללחצים לפני פרסום אחד מתחקירי תוכניתה "עובדה": "אני מבינה את הלחצים שאבי ניר צריך לעבור. מצד שני, בסוף אין דילמה. אם זה נכון וזה בדוק - זה צריך להיות משודר".

דרוקור ודיין התייחסו לחשש מפני טעויות בעת עשיית תחקיר. "מול נתניהו אתה חייב להיזהר, אחרת הוא יחגוג על זה" אמר דרוקר. "בפרסום על הוויזה שנתניהו ביקש לסדר לאיש העסקים ארנון מילצ'ן לא רציתי להיכנס לאולפן עד 21:00 כי חששתי - אף שהסיפור כבר היה בדוק". דיין סיפרה על מקרים שבהם היא גנזה סיפורים. "בתחקיר שלי על נתניהו בעונה הנוכחית היה סיפור על כך שהיתה נסיעה רק לגברת (שרה נתניהו, נ"ט) שרצתה להתאוורר. קיבלנו תגובה שלא היו דברים מעולם. חזרתי למקור, והוא אמר לי 'אני הייתי בחדר'. בסוף לא שידרנו את זה". 

דרוקר ודיין התעמתו סביב השאלה האם היה צדק בקידום חוק ישראל היום שנועד להגביל את הפצתו. דרוקר: "אני תמכתי בחקיקה. יש חוק בארץ שלא מיושם בגלל הפחדים של שומרי הסף. החוק אומר שאתה לא יכול לממן הוצאות לתעמולה. מי שאמור לחקור את זה הוא מבקר המדינה. הוא אמור לחקור אם יש זיקה בין נתניהו לאדלסון. הוא לא עושה את תפקידו ואין דרך לתרץ את זה".

דיין אמרה מנגד כי "לא הצלחתי להבין את הרעיון שבאמצעות חקיקה נתמודד עם תופעה שיש לה שורשים סוציולוגיים עמוקים, תופעה שנבעה מתוך התחושה של הימין ושל נתניהו שהם לא מקבלים משחק הוגן. איך אפשר לעשות את זה בחוק? אם יש תופעה שלא נוח לנו איתה, עיתון שהוא כלי תעמולה - אבל כנראה לא באמת משפיע על דעת הקהל - צריך לטפל בה בתוכניות כמו שלי ושלך, וכמו 'הארץ' וכמו 'מקור ראשון' - בעשייה עיתונאית אמיתית".

העיתונאית הוותיקה הוסיפה כי "לדעתי נתניהו הוא בבסיסו דמוקרט, איש נאור, ליברל בבסיסו ואדם נטול זדון. הוא עבר תהליך, בטח בשנים האחרונות, בטח אחרי הבחירות, שבמסגרתו הניסיון הנואש שלו לשרוד והתחושה שלו שהוא כל הזמן תחת מתקפה - הביאו אותו לשחרר את הברקסים ולשכוח את הגרעין הקשה, את הכבוד לכללי המשחק".

דרוקר: "אם הבסיס הזה כל כך עמוק עד שהוא לא מורגש - אז זה לא משנה. אצל רוב האנשים האלה אין קורלציה בין ההתנהלות שלהם בתפקיד ומחוצה לו. אהוד ברק אדם מקסים כשהוא מחוץ לפוליטיקה. גם עם נתניהו מחוץ לפוליטיקה היו לנו שיחות עם הומור. גם אהוד אולמרט, לא צריך לומר, הוא אדם כיפי".

דרוקר התייחס לפרסום הבוקר ב-TheMarker, שלפיו ערוץ 10 קיבל שורה של הקלות מנתניהו במהלך כהונתו, כאשר אחד מבעלי הבית של הערוץ היה ארנן מילצ'ן, שחשוד כיום במתן טובות הנאה לנתניהו. "מה שאני יודע זה שבשנים האלה נלחמנו (עובדי ערוץ 10 - נ"ט) ברחובות, וכולם חשבו שנתניהו רוצה לסגור את הערוץ. גם מילצ'ן נחשב בעינינו כמי שרוצה לסגור את ערוץ 10 ושאחזקותיו בו הן פורמליות בלבד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker