עיתונאים ופרשנים שמיישרים קו עם המו"ל הם שמאפשרים דילים שכאלה

כיצד בעלים של עיתון יכול להתחייב שכל שדרת העיתונאים תיישר קו לפי הוראה מלמעלה, ותתחיל לפתע "לפנק את נתניהו"? אם גוף תקשורת העניק סיקור בהתאם להנחיות של המו"ל בנושא ראש הממשלה, מדוע שיימנע מלציית לו ולפנק גם מנהלי בנקים ופוליטיקאים אחרים?

נתי טוקר
נתי טוקר

מי שעוקב מקרוב אחר היחסים המושחתים בין חלק מבעלי גופי התקשורת לבין הדרג הפוליטי, לא הזדעזע מהחשיפה על כך שהתקיימו שיחות סודיות בין ראש הממשלה, בנימין ונתניהו, למו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס, על דיל ביניהם. דילים מעין אלה נסגרים כל הזמן, בגופי תקשורת רבים, בין הרבה מאוד אנשי עסקים ששולטים בכלי תקשורת, ובין הרבה מאוד פוליטיקאים או אנשי עסקים אחרים.

רוב הבעלים של גופי התקשורת בישראל הם אנשי עסקים עם כיסים עמוקים מאוד, שהשקיעו חלק מאחזקותיהם גם בכלי תקשורת. בין אלה ניתן למנות את משפחת ורטהיים ויצחק תשובה (קשת), עידן עופר ואודי אנג'ל (רשת), לן בלווטניק, יוסי מימן ואודי רקנאטי (ערוץ 10), את בעלי "מעריב" לשעבר, עופר נמרודי, ואת נוחי דנקנר שהיה גם הוא בעלי "מעריב".

דרורית ורטהיים
דרורית ורטהייםצילום: רמי זרנגר

המקרה של איל ההימורים שלדון אדלסון חריג. הוא משקיע ב"ישראל היום" עשרות מיליוני דולרים בשנה רק עבור תמיכה בדמות פוליטית אחת — בנימין נתניהו. ובכל זאת, מוזס מאפיל על אדלסון. במשך שנים הוא לבדו היה המושך בחוטים, מקורב לכל הבכירים בדרג הפוליטי והפקידותי, מחובר למועדון אנשי העסקים ושולט בדעת הקהל כרצונו.

אף אחד לא העז להתעסק עם מוזס. אף אחד לא העז אפילו לספר על כוחו הרב. רוב אזרחי ישראל כלל לא ידעו את שמו. כל מי שהכיר אותו וקיים עמו מגעים במהלך השנים מעיד על אדם תאב כוח, תאב כסף — ובעיקר חסר מעצורים. פה ושם נחשפו תצהירים על שיטות הפעולה של נוני, על הרשימות השחורות והלבנות ועל ההגנות שניתנו למקורבים. אבל הציבור נותר אדיש.

הקרב הבוטה של "ישראל היום" מול "ידיעות אחרונות", ואחריו ההתבטאויות הפומביות של נתניהו נגד מוזס, חשפו את הקרב שמתנהל פה זה יותר מ–20 שנה בין שני מוקדי כוח החזקים ביותר — מוזס ונתניהו. זה אולי הקרב שהשפיע באופן המשמעותי ביותר על האירועים ב–20 השנה האלה. ואולם מידת החשיפה והמודעות עומדת ביחס הפוך למידת השפעת המאבק בין השניים.

החשיפה של חקירת המשטרה אתמול שפכה אור על מערכת היחסים בין נתניהו למוזס. עוד יותר מכך, היא הציגה את התמונה המלאה: אין מדובר על מאבק בין ימין לשמאל. זה לא מאבק על אידאולוגיה ואפילו לא על תמיכה פוליטית אישית. ברגע האמת נתניהו ומוזס הסכימו לשבת זה לצד זה, להגיע להסכם שתוכנו עדיין מעורפל — ואף לשתף פעולה. לפי הפרסומים, נתניהו הבטיח לכאורה ריסון של "ישראל היום" באופן שימנע פגיעה כלכלית נוספת ב"ידיעות אחרונות", ואילו מוזס הבטיח לכאורה "לפנק את נתניהו".

אודי אנג'ל
אודי אנג'לצילום: סיון פרג'

דיל כזה הוא מחויב המציאות. שני הצדדים — מוזס והמועדון העסקי המחובר אליו, ונתניהו וקבוצת חבריו — זקוקים זה לזה יותר משנדמה. קל היה לראות למשל כיצד מתווה הגז שהוביל נתניהו זכה לסיקור חיובי ולמינימום ביקורתיות ב"ידיעות אחרונות". שני הנצים נמצאים למעשה באותו צד — בצד של הרצון לשלוט, להשפיע, לתמרן את דעת הקהל ולתעתע בציבור.

כל אזרח שנחשף לדיל הזה, צריך לשאול את עצמו לא רק איזה סוג אדם עומד בראשות הממשלה, אלא כיצד יכול בעלים של עיתון להבטיח לראש ממשלה פינוקים מעין אלה. כיצד הוא יכול להתחייב שכל שדרת העיתונאים — העורכים הבכירים, הפרשנים, עיתונאי שטח ועובדי הדסק — יישרו קו לפי הוראה מלמעלה, ואחרי שתקפו בחריפות את נתניהו יתחילו לפתע לפנק אותו?

לן בלווטניק
לן בלווטניקצילום: via Bloomberg

השורה התחתונה של הפרשה אינה איזה דיל היה בין נתניהו למוזס ומתי, אלא כיצד יכולה להיווצר בישראל תשתית עיתונאית נרחבת כל כך, המשועבדת לשירותיו של מו"ל אחד. אם גוף מעין זה העניק סיקור בהתאם להנחיות ולאינטרסים של המו"ל בנושא ראש ממשלה, מדוע שיימנע מלציית למו"ל ולפנק גם מנהלי בנקים, ראשי חברות מרכזיות במשק, פוליטיקאים ופקידים צייתנים?

הדיל הזה שנחקר כעת לא היה אמור לצאת לפועל, לא משום שהוא עלול להוות עבירה פלילית למי מהצדדים, אלא מפני שמוזס היה אמור להבין כי כוחו כמו"ל הוא מוגבל, והוא אינו יכול להתחייב לפנק מישהו. זאת, מכיוון שבתוך המערכת שאותה הוא מנהל יש עיתונאים ופרשנים בעלי הגינות שלא יאפשרו לו לעשות כן. כל עוד לא נבין שהכשלים הם גם בתוך מערכות עיתונאית מסואבות ומושחתות — לא נוכל למנוע את הדיל הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ