השרים חתמו: בתוך שבועיים ערוץ 20 יוכל לעלות למערך עידן פלוס

בעקבות עתירת ערוץ 20 לבג"צ, הוחלט לשנות את מנגנון המימון כך שיאפשר לערוצים נוספים לעלות למערך בתשלום, בעוד את שאר עלויות התפעול השוטף תממן המדינה ■ המבקשים לקלוט את הערוצים ייאלצו לקנות ממירים חדשים בכ-120 שקל

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התוכנית "הפטריוטים" בערוץ 20צילום: דניאל צ'צ'יק
נתי טוקר

ערוץ 20 וערוצים ייעודיים נוספים אמורים לעלות למערך ההפצה החינמי של עידן פלוס כבר בתוך שבועיים. אתמול חתמו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון על התקנות הסופיות, ומרגע פרסומן תחויב הרשות השנייה להעלות לאוויר את הערוצים. העלייה למערך תאפשר לערוצים, שמשודרים כיום רק ב-HOT וב-yes,  חשיפה לכ-160 אלף בתי אב המנויים על עידן פלוס.

מערך עידן פלוס כולל כיום שישה ערוצים בלבד - 2, 10, 1, חינוכית, ערוץ הכנסת וערוץ 33. המערך מבוסס על תשתית שידורים אחת (מרבב). כבר לפני חמש שנים תיקצב משרד האוצר ב-60 מיליון שקל הקמה של שני מרבבים חדשים שיאפשרו שידור של כ-18 ערוצים בסך הכל (באיכות sd).

על אף שהתשתית קיימת ומנוהלת על ידי הרשות השנייה שמפעילה את עידן פלוס, בפועל התשתית לא הורחבה. הסיבה לכך היא העלות הכספית שהושתה על הערוצים הייעודיים - כ-4 מיליון שקל בשנה עד כה - עבור התפעול השוטף בהפצת המערך.

לאחר שערוץ 20 עתר לבג"צ בנושא, הוחלט במשרדי הממשלה לשנות את מנגנון המימון כך שיאפשר לערוץ לעלות למערך בתשלום, בעוד את שאר עלויות התפעול השוטף תממן המדינה. אתמול חתמו נתניהו וכחלון על התקנות, ומיד לאחר הפרסום ברשומות (בעוד כשבועיים) תעלה הרשות השנייה לאוויר את הערוצים הייעודיים שיבקשו לעלות למערך. הערוצים הייעודיים שיוכלו לעלות למערך הם ערוץ 20, ערוץ 24, ערוץ 9 ברוסית וערוץ "הלא TV" בערבית.

ככל הנראה, כל הערוצים הייעודיים יבקשו לעלות למערך. הסיבה היא חקיקה שעברה בחוק ההסדרים במסגרת תקציב המדינה, לפיה המערך כולו יופרט ויעבור לגוף מסחרי. באותה חקיקה קיבלו הערוצים הקלות ונקבע בחקיקה ראשית כי כבר כעת, למשך שנה וחצי, המדינה תממן באופן מלא את תפעול השוטף של הפצת הערוצים. כלומר, לערוצים הייעודיים לא תהיה עלות כלל בעלייה לעידן פלוס.

אלא שמשתמשים הנוכחיים של עידן פלוס שיבקשו לקלוט את הערוצים הנוספים ייתקלו בבעיה. הממירים הנוכחיים שנמכרו בישראל אינם יכולים לקלוט ערוצי HD, והלקוחות ייאלצו לקנות ממירים חדשים בכ-120 שקל. עם זאת, חלק מהממירים החדשים כבר יכולים לקלוט ערוצים ברזולוציה גבוהה, וכך גם משתמשים שבטלוויזיות שלהם כבר מוטמע מערך עידן פלוס ב-HD.

שיעור הצפייה הנוכחי של ערוץ 20 הוא נמוך ונע סביב אחוזים בודדים, אך הערוץ מנסה ליצור תחרות משמעותית מול הערוצים הוותיקים, ובאחרונה אף קיבל אישור לשדר חדשות. אתמול, למשל, במהלך שידור הכרעת הדין של אלאור אזריה, זכה הערוץ לרייטינג ממוצע של 1.1%, לעומת ערוץ 2 שרשם 6.9%, ערוץ 10 עם 4.6% וערוץ 1 עם פחות מ-1%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker