בעקבות חשיפת TheMarker |

משרד החקלאות נסוג: חיסון נגד כלבת יינתן אחת לשנתיים ולא אחת לשנה

בכתבה מיולי נחשף שהמדינה מחייבת לחסן אחת לשנה למרות שהחיסון יעיל למשך שלוש שנים ■ מתח הרווחים של משרד החקלאות על החיסון מגיע ל-2500% ■ משרד החקלאות: "בעקבות מידע חדש החלטנו לשנות את המצב. הכספים משמשים למלחמה בכלבת"

עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חופשי
צילום: אוליבייה פיטוסי

בעקבות חשיפת TheMarker, בעלי כלבים יצטרכו לחסן את כלביהם נגד כלבת רק אחת לשנתיים ולא אחת לשנה כפי שקבוע בחוק כיום. ועדת מומחים של משרד החקלאות החליטה לשנות את החוק כך שהחיסון והאגרה הנגבית בגינו יהיו אחת לפרק זמן של שנתיים, למעט בשנה הראשונה של הכלב – אז יישמר המצב הנוכחי לפיו ניתן חיסון ראשוני בגיל שלושה חודשים וחיסון דחף ניתן חודש-חודשיים לאחר מכן.

ההחלטה תעבור כעת להליך של תיקון תקנות, ובמשרד החקלאות מעריכים כי השינוי ייכנס לתוקפו בתוך כשנה. מלבד החיסכון לבעלי הכלבים בעלות החיסון ובזמן שבוזבז שלא לצורך, ייחסכו מהם גם 200-100 שקל בשנה עבור הביקור אצל וטרינר פרטי שמחסן את הכלב.

בחודש יולי נחשף ב-TheMarker שהמדינה מחייבת את בעלי הכלבים לחסן אותם נגד כלבת אחת לשנה למרות שתרכיב החיסון נגד כלבת יעיל למשך שלוש שנים. בנוסף, אגרת החיסון נגד כלבת מגלמת מתח רווחים של מאות ואלפי אחוזים למשרד החקלאות, ומכניסה לכיסו מיליוני שקלים מדי שנה מכספי הציבור.

בכתבה נחשף מכתב קשה של המבקר הפנימי של משרד החקלאות למנכ"ל המשרד, שלמה בן אליהו, בו נכתב: "אודה ולא אבוש כי נותרתי המום מהממצאים ואני מוצא לנכון להביאם לידיעתך. משרד החקלאות רוכש את תרכיבי החיסון נגד מחלת הכלבת מחברת מריאל באמצעות הסוכן בית ארז בשני סוגי אריזות: בקבוקונים שמכילים מנה אחת במחיר 2.41 שקלים פלוס מע"מ, ובקבוקונים שמכילים 10 מנות במחיר של 0.95 שקל למנה פלוס מע"מ. את תרכיבי החיסון מוכר משרד החקלאות לרשויות המקומיות, ואלה מוכרות אותו לרופאים הווטרינריים הפרטיים במחיר של 14.5 שקל עבור תרכיב חיסון לכלב מסורס או כלבה מעוקרת ו-29.5 שקל עבור תרכיב חיסון לכלב לא מסורס או כלבה לא מעוקרת".

במכתב מצוין שכיוון שבישראל יש כ-300 אלף בעלי כלבים מדובר בפער תיווך של מיליוני שקלים.

לדברי נדב גלאון, מנהל השירותים הוטרינריים במשרד החקלאות, ההחלטה לחייב לחסן אחת לשנתיים למרות שהתרכיב יעיל למשך שלוש שנים נובעת מעיכובים במתן החיסון אצל חלק מהציבור: "לצערנו יש היענות נמוכים באזורים מסוכנים יותר, שם נוטים להגיע ולחסן את בעלי החיים רק אחת לשנה וחצי, כך שהוועדה חששה שאם יחייבו לחסן רק מדי שלוש שנים יהיו מקרים בהם החיסונים יינתנו בפועל בתך פרק זמן שחורג משלוש שנים".

בתשובה לשאלה מדוע עד כה חויבו בעלי כלבים לחסנם ולשלם אגרת כלבת מדי שנה למרות שאין לכך כל הצדקה, ענה גלאון: "ב-2011 כבר ישבה ועדה שמיניתי שהמליצה להשאיר את המצב על כנו עד לאיסוף נתונים מחקריים בדבר היענות החיסון ויציבות המחלה לאורך הגבולות. כעת, אחרי שהצטבר ידע שלא היה בעבר, החלטנו לשנות את המצב".

פערי התיווך של משרד החקלאות על תרכיב החיסון - המגיעים ל-414% במקרה בו משרד החקלאות רוכש את התרכיב במחיר הגבוה ביותר של 2.41 שקלים למנה, ומוכר אותו במחיר הנמוך ביותר של 14.5 שקל ולכדי 2500% אם המשרד רוכש את המנה במחיר הנמוך ביותר, של 0.95 שקל למנה, ומוכר אותו בתעריף הגבוה של 29.5 שקל. על כך אמר היום גלאון כי "לא מדובר בחישוב הוגן כיוון שהכספים האלה מופנים למימון פעולות כמו מימון מעבדת כלבת במכון הטרינרי, מרכז לרישום כלבים, חיסון חיות בר מהאוויר בשטחים פתוחים כדי למנוע זליגה של כלבת מעבר לגבולות ועוד. יכולה לבוא המדינה ולקבוע שמדובר במצרך ציבורי שיינתן בחינם ולתת לזה תקציב, כמו שעושים בתקציב החינוך או הבריאות אבל זה לא המצב". 

למרות השינוי הצפוי, ככל הנראה תמשיך להיגבות מדי שנה אגרת הרישום המגיעה לרשויות המקומיות - 341 שקל על רישיון לכלב לא מסורס או לא מעוקר ו-39 שקל עבור רישיון לכלב מסורס או כלבה מעוקרת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker