אחרי 22 שנה - לראשונה מכרז לתחנת רדיו ארצית בשפה הערבית

אף שהחברה הערבית היא 20% מכלל האוכלוסייה במדינה, רק תחנת רדיו אחת מופנית לציבור הערבי - רדיו אשמס, וגם היא אזורית ■ מבדיקות שערכה הרשות השנייה עולה כי אכן קיימת היתכנות כלכלית להקמת תחנת רדיו נוספת בשפה הערבית

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולפן תחנת הרדיו א-שמס בנצרת
אולפן תחנת הרדיו א-שמס בנצרתצילום: ירון קמינסקי

22 שנה חלפו מאז יצאו לדרך המכרזים הראשונים של הרדיו האזורי המסחרי, מועצת הרשות השנייה מתקנת היום עוול: המועצה החליטה לצאת למכרז חדש להקמת תחנת רדיו מסחרית לראשונה למגזר הערבי.

מכרזי הרדיו האזורי יצאו  לדרך ב-1994, וכיום פועלות בישראל 16 תחנות רדיו. אף שהחברה הערבית היא 20% מכלל האוכלוסייה במדינה, רק תחנת רדיו אחת מופנית לציבור הערבי - רדיו אשמס, וגם היא אזורית ולא נקלטת בחלק גדול מאזורי הארץ. לשם השוואה, למגזר החרדי המונה כ-8% מהאוכלוסייה יש שתי תחנות רדיו, הוותיקה יותר (קול חי) נקלטת בכל אזור המכרז וירושלים והשנייה (קול ברמה) בכל הארץ.

מזה כמה שנים עורכת הרשות השנייה בדיקות לגבי יציאה למכרז חדש לרדיו לחברה הערבית, ובדיקות אלה העלו כי אכן קיימת היתכנות כלכלית לכך. היום, במסגרת דיון של מועצת הרשות השנייה בראשות אוה מדז'יבוז', נקבע כי הרשות תצא למכרז לתחנת רדיו חדשה ארצית לאוכלוסיה הערבית.

"אני מברכת על החלטת המועצה להוציא לדרך את המכרז לרדיו אזורי נוסף בשפה הערבית", מסרה מדז'יבוז'. "למען חופש הביטוי והאינטרנס הציבורי ראוי ונכון לעודד תחרות ופלורליזם עבור קהל יעד שמהווה 20% מהחברה הישראלית, וזאת לצד רדיו אשמס, שזוכה להצלחה גדולה ומייצר תוכן איכותי ואטרקטיבי לקהל המאזינים. ועדת הרדיו קיימה תהליך בדיקה מעמיק, כולל בחינה סוציולוגית, וכמובן וידוא של ההיתכנות הכלכלית להקמת תחנה נוספת, ולשמחתי אפשר להגיד בוודאות שבשלו התנאים לכך. אני מאחלת הצלחה לכל המתחרים".

יו"ר ועדת הרדיו במועצת הרשות השנייה, מיכל שפירא, מסרה: "הבדיקה שקיימנו נועדה למנוע מצב שבו תוקם תחנת רדיו שלא תוכל להתקיים לאורך זמן. התרחבות שוק הפרסום הייעודי לצד קולות שעלו מהשטח חיזקו את המסקנה שלפיה זה הזמן הנכון לצאת לדרך במכרז חדש, וזאת לצד תהליך שאנו מקדמים במקביל לאיתור שלוש תחנות אזוריות חדשות על פי הצורך".

במקביל, המועצה לא אישרה את העסקה שבמסגרתה ביקש ג'קי בן זקן למכור את מניותיו ברדיו ירושלים לידי מקורבו מוריס בניסטי. בן זקן, שמרצה כיום עונש מאסר, מחויב למכור כחלק מכללי הרגולציה האוסרים על מי שהורשע בעבירה פלילית לשלוט בתחנת רדיו. במועצת הרשות השנייה ביקשו לקבל פרטים נוספים מהצדדים בעסקה.

מיכל שפירא
מיכל שפיראצילום: תומר אפלבאום
אוה מדז'יבוז'
אוה מדז'יבוז'צילום: ענבל מרמרי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום