חמישה חודשים אחרי משבר הסלמונלה: מחסור בדגני בוקר של יוניליוור תלמה

בחברה עדיין לא יודעים להסביר את הגורם לזיהומים שהתגלו ביולי ובספטמבר, ומפעל הייצור של דגני הבוקר בערד עובד במתכונת חלקית בשל הפסקות לניקוי פסי הייצור ■ נתח השוק של יוניליוור ירד ב-23.5% מאז חשיפת הפרשה ביולי

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוצרים נגועים בסלמונלה במפעל יוניליוור בערד, באוגוסט
מוצרים נגועים בסלמונלה במפעל יוניליוור בערד, באוגוסטצילום: אליהו הרשקוביץ
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

חמישה חודשים לאחר משבר הסלמונלה הראשון, בחנויות וברשתות השיווק עדיין מדווחים על מחסור בדגני בוקר של יוניליוור (תלמה). בחברה מודים שקיים מחסור בשוק ואומרים שהוא צפוי להימשך בחודשים הקרובים. ברשתות השיווק אומרים כי עיקר המחסור הוא במוצר הדגל של יוניליוור, קורנפלקס תלמה אלופים, אך גם במותגים אחרים כמו כריות וקוקומן.

בהנהלת יוניליוור עדיין לא יודעים כיצד להסביר את הימצאותו של חיידק מסוג סלמונלה בקו הייצור של דגני הבוקר במפעל בערד — ממצא שהתגלה פעמיים בתוך שלושה חודשים, ביולי ובספטמבר. בחברה לא יודעים אם מקור הזיהום היה סביבתי או אנושי, ולכן מבוצעות בדיקות תכופות לקווי הייצור, האריזה והמוצרים — דבר שמאט מאוד את הליכי הייצור וההפצה.

מאז המשבר, מפעל יוניליוור בערד עובד חלק מהזמן במתכונת של ארבעה ימים בשבוע בלבד, בשל ההפסקות לניקוי קווי הייצור. בענף המזון אומרים כי לא ברור כיצד תוכל יוניליוור לחזור לייצור סדיר של דגני הבוקר כל עוד מקור הזיהום והדרכים למנוע את הישנותו אינם ידועים.

המחסור במוצרים, כמו גם הפגיעה התדמיתית בדגני הבוקר של יוניליוור תלמה, הביאו לירידה גדולה במכירות דגני הבוקר של החברה. ביולי, לפני חשיפת מקרה הסלמונלה הראשון, החזיקה יוניליוור בנתח שוק של 58.3% מקטגוריית דגני הבוקר. באוגוסט החזיקה החברה בנתח של 39.1%.בנובמבר החזיקה יוניליוור רק 44.6% מהקטגוריה — ירידה של 23.5% (לפי נתוני סטורנקסט, המתבססים על נתוני הקופות ברשתות השיווק). נתח השוק בנובמבר נמוך אף מזה שהיה באוקטובר, לאחר גילוי מקרה הסלמונלה השני בסוף ספטמבר.

"מקבלים רק שליש מהכמות שהזמנו"

באמצע ספטמבר השיקה אסם־נסטלה את גו פרי, מותג קורנפלקס מתחרה למותג קורנפלקס אלופים של תלמה. אך לדברי בכיר ברשת שיווק גדולה, "הצרכנים לא אוהבים את הקורנפלקס הצהוב של נסטלה כמו שהם אהבו את קורנפלקס אלופים, אולי בגלל שהטעם שונה או כי הילדים נאמנים למוצר. הבעיה היא שיש מחסור רציני בקורנפלקס אלופים, ושחלק מההורים לא רוצים לתת לילדים שלהם לאכול דגני בוקר של יוניליוור. שתי הסיבות האלה פוגעות במכירות של הקורנפלקס של תלמה".

לדברי בכיר ברשת שיווק בינונית, "בכל פעם שאנחנו עושים הזמנה של דגני בוקר מיוניליוור לרשת, אנחנו מקבלים רק שליש או חצי מהכמות שהזמנו. אנחנו שואלים אותם אם שוב מצאו סלמונלה במוצרים והם אומרים שלא, אלא רק שקצב הייצור ירד. בשל המחסור הם גם לא עושים הרבה מבצעים על דגני הבוקר שלהם".

יוניליוור לא מתאוששת נתח השוק של יצרניות ויבואניות דגני הבוקר המובילות, ב 2016-

הציבור כבר לא חושב שדגני בוקר הם בריאים

המשבר ביוניליוור הביא לקיטון במכירות דגני הבוקר בישראל, ל–46.44 מיליון שקל בנובמבר, לעומת 51.67 מיליון שקל ביולי — ירידה של 10.1%. "סיפור יוניליוור הזיק לקטגוריית דגני הבוקר, שגם כך סבלה מירידה בצריכה עקב מגמת הבריאות", אומר מקור בכיר בענף המזון. "בעבר דגני בוקר נתפשו כמוצרים בריאים מבלי שאנשים הסתכלו על התווית, אבל בינתיים הדעה על המוצרים השתנתה והחברות מנסו להשיק מוצרים יותר בריאים, עם פחות סוכר".

לדבריו, הקושי של יוניליוור להתמודד עם המשבר נובע גם מכך שיוניליוור העולמית, בעלת יוניליוור ישראל, לא פעילה בתחום דגני הבוקר: "יוניליוור העולמית הולכת יותר לכיוון של התמקדות במותגי הטיפוח והניקיון שלה (דאב, רקסונה, בדין ואחרים; עד"מ), ולא במזון. כך נוצר מצב שבו תחום דגני הבוקר של יוניליוור בישראל לא מתיישב עם האסטרטגיה של החברה בחו"ל, וגם הוא לא מקבל את התמיכה הטכנולוגית והתפעולית הנדרשת מהחברה בחו"ל".

מיוניליוור נמסר בתגובה: "אכן קיימים עדיין חוסרים נקודתיים בכמה מוצרים. אנו צופים שבחודשים הקרובים נדביק את הביקוש לכולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker