פישמן עשוי להיות רק הקדימון לכשלים קשים יותר ב"גלובס"

האינטרסים של המתמודדים על רכישת "גלובס" מעלים חשש שמי שעיתונות עצמאית חשובה לו - עוד עשוי להתגעגע לעידן פישמן

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ דוד אמסלם. זכה לכתבה מחמיאה ב"מעריב", לאחר שפעל למניעת רפורמת שידורי הספורט
ח"כ דוד אמסלם. זכה לכתבה מחמיאה ב"מעריב", לאחר שפעל למניעת רפורמת שידורי הספורטצילום: ליאור מזרחי

קוראי "מעריב השבוע" שדיפדפו בעיתון שקיבלו בסוף השבוע האחרון גילו על שער המוסף החדשותי תמונת ענק של ח"כ דוד אמסלם (הליכוד), מחייך מאוזן לאוזן. לצד התמונה הופיעה ההכרזה שלפיה אמסלם הוא־הוא "הליכוד האמיתי". בכותרת המשנה נכתב כי אמסלם, הוא ולא אחר, נושא את הטיקט החברתי בכנסת היום.

אם מישהו שאל את עצמו מה גרם ל"מעריב" לצאת מגדרו כדי להחמיא לח"כ הטרי והמעט אלמוני, שלא רשם לזכותו אף הישג משמעותי בקדנציה הקצרה שלו בכנסת, אולי היה צריך ללכת לפרוטוקולים של ועדת הכלכלה שדנה בשבועות האחרונים ברפורמות בתחום השידורים. במסגרת חוק ההסדרים הניח משרד האוצר הצעה להסדיר את תחום שידור הספורט באמצעות הטלת חובת מכירה על ערוצי ספורט או מפעלים, במטרה להוזיל את מחירי הטלוויזיה הרב־ערוצית בישראל.

משרד האוצר הוביל את ההצעה רק לאחר שהועלתה בוועדה המיוחדת שהקים ראש הממשלה בנימין נתניהו, בראשות מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, שהמליצה על אותן דרכי פעולה בדיוק. גם רשות ההגבלים הביעה תמיכה מוצהרת בחוק.

עם תחילת הדיונים בנושא הטריח את עצמו אמסלם לחדרי הוועדה, על אף שאינו חבר בה. במקום להביע תמיכה מוצהרת בחוק החברתי, הוא הסתער על פקידי האוצר והתקשורת, התנגד בתוקף להצעה ומחה בפניהם שוב ושוב על ה"התערבות בשוק". אמסלם, יחד עם ח"כים נוספים בליכוד, גרמו לכך שבסופו של דבר גם האוצר התקפל וההצעה הוסרה לעת עתה מסדר היום.

ההצעה הזו היתה עשויה לפגוע בין השאר בחברת צ'רלטון, המחזיקה בערוצי ספורט 1 ו-2. הבעלים של צ'רלטון הוא אלי עזור. אותו עזור, באופן מקרי, הוא גם הבעלים של עיתון "מעריב". והנה, שבועות ספורים לאחר ההתנגדות שהוביל אמסלם בכנסת להורדת מחירי הטלוויזיה, אותו אמסלם מככב בלי סיבה ברורה לעין בשער מגזין הדגל של עיתון "מעריב".

לא מכוונים לכסף, אלא להשפעה

המקרה של אמסלם עשוי לשמש דוגמה קטנה לחששות לשימוש שנעשה בחלק גדול מכלי התקשורת כדי לקדם עניינים הקשורים לעסקיהם של בעלי הבית או למועדון החברים שלהם. הביטוי הקיצוני לתופעה הוא "ישראל היום", שהוקם כולו כדי לשרת את נתניהו מול הסיקור העוין שלו זכה מקבוצת "ידיעות אחרונות", שבעצמו מתנהל מזה שנים באופן בעייתי - מטה את הסיקור לטובת מקורבים ומגן עליהם גם כשהם חשודים בפלילים, למשל אהוד אולמרט ודני דנקנר.

כעת נמצא עיתון "גלובס" על הבמה. לפי כל הנתונים הכלכליים, "גלובס" במתכונת שבה הוא פעל עד כה היה גוף הפסדי עם "דימום" קבוע של כ-10 מיליון שקל בשנה. יש אפשרות לשקם אותו, לייעל, להשקיע בזירות חדשות ולהגיע לאיזון - אבל לכולם ברור שעסקי המדיה הם בסיכון גבוה מאוד, ומעטים הגופים שמצליחים להרוויח מעט.

ובכל זאת, השווי שמוצמד כיום ל"גלובס" הוא גבוה מאוד. ההצעה המובילה בשלב זה היא 45 מיליון שקל, ובמקביל לה יש הצעה של 52 מיליון שקל. מדוע המתמודדים מציעים הצעות כאלה מוגזמות?

במקרה של עזור, שהגיש הצעה של כמעט 45 מיליון שקל לרכישת גלובס, המטרה היא כנראה להתרחב בעסקי העיתונות שהם פעילות הליבה שלו, באמצעות התמקדות וצמצום הוצאות. אבל כפי שניתן היה להיווכח במקרה של אמסלם - עזור הוא לא מו"ל שרק עיתונות אובייקטיבית ועצמאית עומדת לנגד עיניו.

שני המתמודדים האחרים על "גלובס" הם האוליגרך דויד דוידוביץ' וקבוצה אמריקאית בהובלתו של דן סינור, ממחברי הספר "סטארט־אפ נישן". בניגוד למקרים אחרים שבהם צריך לעקוב אחר הכסף, בתחום התקשורת פונקציית המטרה של בעלי הבית היא לא כסף אלא השפעה.

הבעיה היא שגם במקרה של דוידוביץ' וגם במקרה של סינור אנו לא יודעים למה הם רוצים לנסות לשלוט בתודעה שלנו. לאף אחד לא ברור מדוע דוידוביץ', שהינו בעל קשרים עם רומן אברמוביץ' - אחד מהחברים במעגל הקרוב של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין - מעוניין להשפיע על אזרחי ישראל באמצעות עיתון כלכלי. גם לא ברור מדוע סירון וקבוצת המשקיעים העלומה שלו רוצים עיתון כלכלי. הם עצמם מצהירים כי זה לא רק ביזנס, אלא גם אידיאלים - להרחיב את המודעות לתעשייה הישראלית בעולם. כאשר מטרת העל היא לא עיתונות עצמאית ורווחית, אלא אינטרסים אחרים שאינם ברורים, החשש הוא שתופעת אליעזר פישמן ושליטתו ב"גלובס" תהיה רק הקדימון לכשלים קשים יותר בעיתון הכלכלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker