בג"ץ דורש הבהרות: למה תאגיד השידור לא יפעל כבר מינואר

במסגרת הדיון הודה נתניהו כי מטרת הדחייה היא "רק להרוויח זמן", וכי הוא מתנגד להקמת התאגיד בעוד ששר האוצר תומך בהקמה, וכי בחודשים הקרובים יוסכם על פתרון

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וכחלון
נתי טוקר

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון יחויבו להבהיר מדוע לא איפשרו את הקמת התאגיד ב-1 בינואר, ומדוע כלל לא השיבו לפניית התאגיד והודעתו על מוכנות השידור - כך קבע היום הרכב בג"ץ בראשות הנשיאה השופטת מרים נאור. המדינה תחויב להשיב עד ה-1 בינואר.

היום התקיים הדיון בבג"ץ בעתירה שהוגשה לחייב את המדינה להבהיר מדוע לא איפשרה את הקמתו של התאגיד ב-1 בינואר. לפי החוק הנוכחי, תאריך תחילת השידורים של התאגיד הסופי הוא ב-30 באפריל, אך אם התאגיד יודיע על מוכנות השרים יכולים להקדים את השידורים כבר ל-1 בינואר.

התאגיד אכן הודיע על מוכנות, אך השרים כלל לא השיבו לפנייה זו. במקום זאת, המדינה השיבה לבג"ץ תשובה קצרה שבה הכריזה כי בכוונתה להעביר חוק המונע מהשרים את האפשרות להקדים את תחילת השידורים – כלומר התאריך הסופי הוא 30 באפריל 2017. אתמול אישרה הממשלה את התיקון לחוק. בדיון הודה נתניהו כי המטרה היא "רק להרוויח זמן", וכי הוא מתנגד להקמת התאגיד, ואילו שר האוצר תומך בהקמה ובחודשים הקרובים יימצא פתרון.

בדיון היום בבג"ץ התבטאו נאור ושופט העליון מני מזוז על כך שתשובת המדינה היתה "רזה מאוד" ולפי מזוז אף לוקה "באנורקסיה קיצונית". השופטים גם מחו על כך שהעובדים, הן ברשות השידור והן בתאגיד, נמצאים במצב של חוסר ודאות קשה. מנגד, השופטים הבהירו כי הבקשה להתערב ולמנוע הליכי חקיקה היא בעייתית.

בסופו של דבר קבע בג"ץ צו על תנאי שיחייב את נתניהו וכחלון להבהיר מדוע לא השיבו לפניית התאגיד בהתאם לחוק ולא אישרו את ההקמה ב-1 בינואר. המשמעות היא שכעת ייאלץ נתניהו להבהיר מדוע לא איפשר את הקמת התאגיד, על אף שגם משרד התקשורת העיד כי הוא נמצא במוכנות כמעט מלאה לשידורים.

את העתירה הגישו יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), עו"ד אלדד יניב ועמותת הצלחה, באמצעות עוה"ד יובל יועז ואלעד מן. עתירה נוספת היתה של ארגון העיתונאים באמצעות עו"ד מורן סבוראי.  

התאגיד בכל מקרה כבר לא יקום בינואר, שכן החוק מחייב הודעה מראש של 45 יום לרשות השידור לפני הסגירה. היום אמורה מליאת הכנסת לדון בהצעת החוק ולהצביע עליה בקריאה ראשונה.

מארגון העיתונאים נמסר: "הארגון מברך על החלטת בג״צ להוציא צו על תנאי שמחייב את המדינה לנמק מדוע היא מעכבת ללא כל הסבר את עלייתו לאוויר של תאגיד השידור הציבורי. מדובר בהתנהלות שערורייתית של המדינה, שרומסת ברגל גסה את החוק ואף מודה בכך בפה מלא ללא כל נימוק, תוך שהיא מנסה פעם אחר פעם לגרור את השידור הציבורי אל תוך הזירה הפוליטית כדי לפגוע בעצמאותו". הארגון מיוצג על ידי עוה״ד אמיר בשה ומורן סבוראי.

במקביל, מליאת הכנסת אישרה היום את התיקון השישי לחוק תאגיד השידור הציבורי, ששולל את סמכויות נתניהו וכחלון להקדים את תחילת השידורים של התאגיד ל-1 בינואר. המשמעות היא שהקמת התאגיד תידחה בפועל ל-30 באפריל – אך ככל הנראה נתניהו ינסה לפגוע בהקמתו או להצר את צעדיו.

בדיון אמר ח"כ דב חנין (הסיעה המשותפת) כי "שידור ציבורי חיוני לדמוקרטיה. נתניהו מעוניין לשמור את אי הוודאות. לשמור את החרב המתהפכת מעל ראשם של העיתונאים בשידור הציבורי. אל תיתנו יד לדחייה הזו. זה עולה כסף. זה פוגע באינטרס הציבורי. הדחייה פוגעת בעובדים. היא מיותרת". ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) הוסיפה כי "זו גחמה של נתניהו שעולנו לנו 140 מיליון שקל"?.

מנגד, את עמדת הממשלה ייצג השר יריב לוין, שתקף בחריפות את התאגיד. לדבריו, השידור הציבורי אמור להיות "שידור פלורליסטי. שידור רחב ומגוון. שידור שיש בו קהלים רחבים שבאים לידי ביטוי. כדי להגיע לשידור כזה אין שום ספק שנדרשת הנהלה שמחויבת למהלך כזה. מה שמתרחש בתאגיד היום רחוק מזה מאוד. מה שקרה שם אלה דברים שאסור שיקרו. אני הזהרתי בשעתו כשכיהנתי כיו"ר הקואליציה ודעתי לא הייתה נוחה עם הרבה דברים בחוק הזה. שתוקם ועדה בראשות שופט נטול אינטרסים דווקא יביא למינוי של האנשים הכי אינטרסנטים. את הדבר הזה אנחנו רוצים לתקן ולשנות".

הוא גם טען כי יש כשלים בתאגיד. "אחת השאלות הכי מטרידות זה איך נייצר ערוץ שבאמת יצפו בו. בעיניי, לפחות, היינו מגיעים בסוף לערוץ שאין לו צופים ולא מנצל נכונה את כספי הציבור. אנחנו רוצים לייצר מסגרת טובה יותר ונכונה יותר. לכן הרצון לשנות. ואני חושב שפרק הזמן הנוסף על מנת לשנות - יש מקום לדחות".

בתגובה להחלטת בית המשפט מסרו עוה"ד יועז ומן בשם העותרים: "בית המשפט העליון שלח היום מסר ברור לממשלה: השרים נתניהו וכחלון פעלו שלא כדין בכך שלא טרחו להשיב לבקשת התאגיד להקדים את יום תחילת השידורים. בית המשפט רשם את התחייבות המדינה לקיים את הוראות החוק ולהימנע מהשפעה פוליטית על התאגיד בהווה ובעתיד. בית המשפט מצפה לקבל מהמדינה תשובות בלוח זמנים קצר וחובה זו אינה תלויה בשום מהלך חקיקתי שנתניהו וכחלון יוזמים משיקולים זרים. העותרים מצפים שהכנסת תדע להתייצב מול יוזמת השרים נתניהו וכחלון לתקן את החוק באופן שרירותי תוך שהם עושים צחוק מהרשות המחוקקת".

צילום: AMIR COHEN/רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker