כונסי "גלובס" ממליצים למכור את העיתון לאוליגרך דווידוביץ' - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כונסי "גלובס" ממליצים למכור את העיתון לאוליגרך דווידוביץ'

הכונסים ממליצים להתעלם מההצעה של מחברי "סטארט אפ ניישן", וזאת לטענתם מאחר שלא הונחה ערבות בנקאית ו"לא מדובר בהצעה של ממש"

2תגובות
דיוויד דוידוביץ'
Valeriy Levitin / RIA Novosti

הכונסים של עיתון "גלובס" ממליצים לבית המשפט להורות על מכירת העיתון לאוליגרך דוד דווידוביץ', שהציע 45 מיליון שקל, ולא לאלי עזור בעלי "ג'רוזלם פוסט". הכונסים ממליצים להתעלם לחלוטין מההצעה החדשה שהונחה על השולחן בשבוע שעבר, של דן סינור מחבר "סטארט אפ ניישן", בטענה כי אינה הצעה רצינית.

הכונסים, עוה"ד רונן מטרי ואיל רוזובסקי, מונו לכונסי העיתון לאור קריסתו של בעל השליטה לשעבר ב"גלובס" אליעזר פישמן. פישמן החזיק שני שלישים בחברת מוניטין ששלטה ב"גלובס", אך אחזקותיו משועבדות לבנק לאומי, שפישמן חייב לו יותר מ-700 מיליון שקל.

בשלב זה לא ברור מדוע מבקש דווידוביץ' להיכנס לשוק העיתונות הישראלי. ככל הידוע הוא אזרח ישראלי, ויש לו כמה השקעות בתחום הטכנולוגיה בישראל בעיקר באמצעות קרן משותפות יחד עם המיליארדר רומן אברמוביץ', שעמו הוא מקיים קשרים הדוקים. כפי שפורסם ב-TheMarker, יועצו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ניר חפץ, היה מעורב בעסקה עם דווידוביץ' וייעץ לו.

בהוראת בית המשפט החלו הכונסים בהליכים למכירת העיתון. הכונסים דיווחו כי נרשמו עשרות פניות מצד מתעניינים. ההצעות הסופיות היו של עזור, בגובה 34 מיליון שקל (לא כולל מע"מ), ושל דוידוביץ' בגובה 33 מיליון שקל (כולל מע"מ). ב-12 בדצמבר נערכה התמחרות בין הצדדים, ובסופו של דבר הצעת דווידוביץ' הגיעה ל-45 מיליון שקל, ואילו עזור היה צמוד אליו בפער של 250 אלף שקל בלבד. דווידוביץ' גם חתם על ערבויות בנקאיות ל-10% מהסכום.

כפי שנחשף ב-TheMarker, ביום חמישי האחרון הוגשה הצעה חדשה-ישנה לרכישת העיתון. את ההצעה הגישה חברה בשם ניו מדיה השקעות, שהנציג מטעמה היה דן סירון, אחד ממחברי הספר "סטארט אפ ניישן" על הכלכלה הישראלית. ההצעה של ניו מדיה הגיעה לכ-52 מיליון שקל.

אלא שהחברה היתה במגעים לרכישת העיתון עוד לפני הליך הכינוס. דירקטוריון מוניטין פנה לבנקאי ההשקעות ניר אפשטיין בבקשה לנסות למצוא קונה לחברה, והוא הביא כבר בספטמבר את הצעת נציגי ניו מדיה – שהיתה גבוהה יותר אז והגיעה ל-15 מיליון דולר. אלא שעד כה ניו מדיה לא הגישה כל הצעה.

בניו מדיה טענו כי לא איפשרו להם לערוך בדיקת נאותות. מנגד, לטענת הכונסים, ניו מדיה נטלה חלק גם בהליכי המכר שניהלו הכונסים, "שלחה מסר רב של שאלות לכונסים שחלקן הגדול קיבל מענה" ולמעשה כבר ביצעה בדיקת נאותות. הכונסים עידכנו כי בסופו של דבר ניו מדיה לא הגישה הצעה עד למועד האחרון.

לטענת הכונסים, גם ההצעה הנוכחית של ניו מדיה "אינה הצעה של ממש", וזאת משום שהיא מותנית בקיום בדיקת נאותות לא מוגבלת בזמן, סירוב לנהל מו"מ על המחיר, והיא דורשת גם אפשרות להיפגש עם נושאי משרה במוניטין – זכות שלא ניתנה למציעים אחרים. עוד טענו הכונסים כי לפניית ניו מדיה גם לא צורפה ערבות בנקאית.

"נראה כי ניו מדיה בוחרת להיות מעין 'בן מועדף' בהליך, הנהנה מתנאים משלו שהוא עצמו קובע אותם", כתבו הכונסים. " לא נראה שניתן בשלב זה להתייחס אליה כהצעה של ממש. בכל מקרה, גם אם ניו מדיה תודיע כי הצעתה מחייבת ובתנאי הסכם המכר, עדיין כללי השוויון וההגינות בהליך יחייבו לאפשר ליתר המציעים להתמחר מולה, ענין שממכתבה של ניו מדיה נראה שניו מדיה כלל אינה מסכימה לו".

אלי עזור
קמחי מוטי

סימן השאלה הגדול: מה ימליצו עובדי גלובס

פעילות חברת מוניטין נחלקת בין פעילות העיתון לבין נכסים נוספים. פעילות העיתון כוללת את הוצאת עיתון "גלובס" תחת חברת "גלובס פבלישר", בית הדפוס "כספים" ובעלות על כמה חברות נוספות, בהן גלובס טרייד 1 העוסקת בתחום המסחר האלקטרוני בניירות ערך.

הנכסים הנוספים שיש בידי החברה הם קופת מזומנים בהיקף של 26 מיליון שקל. למוניטין, שהחזיקה בעבר במניות HOT, יש גם אופציה לרכישת 2.5% ממניות HOT, שהשווי שלהן עשוי להגיע לעשרות מיליוני שקלים. חברה בת נוספת של מוניטין היא שותפות גלובסקום שיש לה זכות לקבלת כ-10 מיליון שקל, ובנוסף בידיה אחזקות נוספות בחברות טכנולוגייה ששוויין אינו ברור.

הכונסים גם מציינים כי לחברת אילקורפ של משפחת בר-און יש חוב של כ-20.5 מיליון שקל לחברה, ואילו לחברה בקבוצת פישמן יש חוב של 37 מיליון שקל למוניטין. עם זאת, עוד לפני מינוי כונס הנכסים התקבלה החלטה על ידי דירקטוריון מוניטין להמיר את הלוואת הבעלים לשטרי הון.

בית המשפט העניק לכונסים סמכות לממש את אחזקותיו של פישמן בחברה האם מוניטין, ולא למכור את החברות הבנות. אלא שהכונסים מבהירים כי "בשל ריבוי האחזקות והשונות ביניהן, ומערך היחסים המורכב בין החברות, היה ברור כבר מתחילת הדרך כי מימוש המניות הינו בעייתי ביותר, שכן אין יסוד להניח כי מי שיבקש לרכוש את העיתון ירצה לרכוש גם עניין מורכב ויקר כמו הזכויות הקשורות באופציות HOT".

אלונה בר און
מתוך עמוד הפייסבו

בשלב הראשון העניקו הכונסים בתקופת החגים טווח זמן קצר של עשרה ימי עבודה בלבד להגשת ההצעות. לטענת הכונסים, הדבר נבע מדחיפות העניין לנוכח קצב שריפת המזומנים של העיתון והצורך הצפוי בהזרמת הון. בסופו של דבר הוארך המועד להגשת הצעות פעמיים, עד ל-12 בדצמבר 2016. במקביל, הכונסים רכשו הערכת שווי לחברה, אך היא נותרת חסויה והכונסים מבקשים לגביה צו איסור פרסום.

לפי הכונסים, במהלך שנעשה בשיתוף דירקטוריון מוניטין, נקבע כי ניתן יהיה למכור גם את פעילות העיתון. משפחת בר-און, שמחזיקה בזכות סירוב על מכירת מניות מוניטין, מתנגדת בתוקף להליך זה של מכירת הפעילות של העיתון. לטענת בר-און, יש להם זכות סירוב גם במקרה של מכירת נכסי העיתון, אלא שהכונסים טוענים כי "לא הוצגה אסמכתא התומכת בטענה זו". לפי הכונסים, משפחת בר-און קיבלה הזדמנות לעיין בחדר המידע ולהגיש הצעה, אך בחרה שלא לעשות זאת.

לאחר הגשת ההצעות, אמור היה הדירקטוריון לדון בנושא, וזאת משום שמדובר במכירת נכסי העיתון ולא במניות מוניטין של פישמן המשועבדות ללאומי. אלא שלאור התנגדות בר-און, לא התקבלה החלטה בדירקטוריון שהתכנס ב-18 בדצמבר, וזאת לאחר שהדירקטורים חששו כי אינם מבוטחים מול החלטה כזו.

במקום זאת, מעוניינים הכונסים לכנס אסיפה כללית של בעלי המניות שיקבלו החלטה בנושא. אסיפה כזו אמורה להתכנס בעוד 21 יום, אך הכונסים מבקשים מבית המשפט להורות על כינוס מהיר יותר, בתוך 12 יום, וזאת לאור הפסדיו של העיתון, יחסי העבודה בו והמשבר בין ההנהלה לעובדים.

בעקבות הפער הקטן בהצעות, סימן השאלה הגדול הוא מה ימליצו עובדי העיתון. ועד העיתונאים מאוגד מזה כמה שנים באמצעות ארגון העיתונאים של ההסתדרות. באחרונה, לאור הליכי המכירה, החלו עובדי המינהלה להתאגד, והם שיגרו מכתב נפרד לכונסי העיתון.

לפי הכונסים, למיטב ידיעתם עובדי קבוצת גלובס שאינם עיתונאים תומכים בדוידוביץ'. ככל הנראה, מאחר שלדווידוביץ' - בשונה מעזור שמחזיק ב"ג'רוזלם פוסט" וב"מעריב" - אין אחזקות בתחום העיתונות בישראל, ולכן הוא צפוי להשאיר את פעילות גלובס המלאה על כנה ולא יפטר עובדים. מנגד, הכונסים הוסיפו כי למיטב ידיעתם, ועד העיתונאים תומך בעזור. "עם זאת, למיטב ידיעת הכונסים ועד העיתונאים לא עמד בקשר ממשי עם דוידוביץ' ועם אנשיו, למרות ניסיון שהיה לעריכת מפגש שכזה".

בניגוד לדברים אלה, בוועד העובדים של העיתונאים טוענים כי הם דווקא כן נפגשו פעמיים הן עם נציגי עזור והן עם נציגו של דוידוביץ', עו"ד שמוליק קסוטו. העובדים הגישו לשני הצדדים רשימת דרישות בנוגע לזכויות העובדים ולחופש העיתונאי. עזור הסכים לחתום על הסעיפים הקשורים לחופש העיתונות, ואילו אנשי דוידוביץ' נמנעו מלחתום. בכל מקרה, ועד העובדים הצהיר בעבר כי טרם הכריע בשאלה על מי ימליץ.

הכונסים מבקשים מבית המשפט לאשר להם להצביע בעד דווידוביץ' באסיפה הכללית, וגם להעניק פטור או שיפוי לדירקטורים  על פעילותם בדירקטוריון מוניטין.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם