לראשונה בישראל: תוכן שיווקי יתאפשר בחלק מערוצי הכבלים

לאחר הליך שימוע אישרה מועצת הכבלים והלוויין בראשונה הסדרה של פרסום תוכן שיווקי בכללים רגולטוריים ותחת מגבלות, ולעת עתה רק בערוצים הייעודיים ■ כבר כיום מגלגל תחום התוכן השיווקי בטלוויזיה כ-150 מיליון שקל, על אף שרובו לא מוצהר ומנוגד לחוק

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סדנת בישול
צילום: דודו בכר

לאחר הליכי שימוע ארוכים אישרה מועצת הכבלים והלוויין ביום חמישי האחרון, לראשונה בישראל, לשלב תוכן שיווקי בשידורים, וזאת תוך אסדרה וכללי גילוי נאות. המועצה מאשרת מעתה שילוב תוכן שיווקי בערוצים הייעודיים בלבד.

על אף שערוצי הטלוויזיה עמוסים בפועל בתוכן שיווקי, לעתים באופן מוצהר, בפועל כללי הרגולציה בישראל אוסרים לשלב תוכן שיווקי בשידורים – אלא רק בהפסקת הפרסומות. חוק הרשות השנייה קובע בחקיקה הראשית כי על הערוצים המסחריים (2 ו-10) נאסר לשלב תוכן שיווקי, ואילו בכל הנוגע לערוצים הייעודיים (20, 9, 24 וערוץ "הלא טיוי" בערבית) ב-HOT  ו-yes, שיכולים לשלב פרסומות, נקבע בתקנות כי נאסר לשלב תוכן שיווקי.

לפי הערכות, כבר כיום מגלגל תחום התוכן השיווקי בטלוויזיה כ-150 מיליון שקל, על אף שרובו כלל לא מוצהר ומנוגד לחוק. מזה יותר מעשור ישנן המלצות בישראל לאשר תוכן שיווקי ולאסדר אותו, והדבר נכלל גם בהמלצות הוועדה בראשות מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר. אלא שהנושא לא קודם בנוגע לערוצים 2 ו-10 משום שהוא הצריך שינוי חקיקה. לעומת זאת, מועצת הכבלים והלוויין, המפקחת על HOT  ו-yes, יכולה לבצע את השינוי בעצמה באמצעות שינוי בתקנות, ולא זקוקה לשינוי חקיקה.

כבר לפני כשנה החלה המועצה לקדם את אישור התוכן השיווקי בערוצים הייעודיים, ובחמישי האחרון לאחר הליך שימוע אישרה סופית בפעם הראשונה להסדיר את התוכן השיווקי בכללים רגולטוריים ותחת מגבלות. האישור נעשה כרגע רק בערוצים הייעודיים, שהינם בעלי שיעור צפייה נמוך יחסית. כדי לאשר תוכן שיווקי בערוצים המסחריים 2 ו-10 יהיה צורך בשינוי חקיקה.

"ישראל היא המדינה האחרונה במערב שטרם הסדירה את הנושא, שהיום אינו מפוקח וגורם להטעיית הצופים. אנחנו מציעים מודל פיקוח שהוא שמרני מצד אחד, אך מגיב לשינויים הדרמטיים שחלו בעולם הפרסום ובהרגלי הצפייה מצד שני", מסרה יו"ר המועצה לשידורי כבלים ולווין, ד"ר יפעת בן חי שגב.

יפעת בן חי-שגבצילום: אייל טואג

הכללים יכנסו לתוקף בעוד חודשיים. הכללים שאישרה המועצה דורשים יידוע של הצופה על קיומו של תוכן שיווקי, ואוסרים פרסום סמוי בתוכניות חדשות ואקטואליה, תוכניות ילדים ונוער, תוכניות וסרטי תעודה וכן בתוכניות צרכנות וייעוץ. הכללים גם קובעים רשימה של מוצרים האסורים בתוכן שיווקי, כגון מוצרי טבק, אלכוהול ומזונות מזיקים.

המועצה קבעה גם פרק זמן של חודשיים במהלכו יוכלו גופי השידור ללמוד את התקנות החדשות וכן לבנות את מנגנוני היידוע של הצופים לקיומו של תוכן שיווקי, כפי שהכללים החדשים מחייבים.

'אווה מדז'יבוז, יו"ר מועצת הרשות השנייהצילום: אלכס קולומויסקי

"העובדה שהיום תוכן שיווקי אסור לחלוטין הוביל למכירתו כ'סחורה גנובה', בשווי הנמוך מערך השוק שלו. זה יצר הטעייה של הצופה שלא זיהה פרסומות ככאלו, הטעייה של הרגולטור שלא ראה את השוק בכללותו והמשך מגמת הדשדוש והסטגנציה בשוק הפרסום בטלוויזיה", מסרה בן חי-שגב. "תוכן שיווקי מאוסדר משמעו הכנסת מפרסמים חדשים לשוק הטלוויזיה המסחרית, הגדלת עוגת הפרסום ההולכת ומידלדלת ובעיקר – רווח לצופה, כי הוא יקבל כלים ומיומנויות כיצד לזהות פרסום סמוי. למדנו מהניסיון של מדינות אחרות בעולם, ואנו תקווה כי הכללים שקבענו יהוו מתווה לכל שוק השידורים בישראל".

גם ברשות השנייה מקדמים אסדרת תוכן שיווקי. הנושא נידון כבר לפני יותר מחמש שנים בוועדה בראשות פרופ' אסא כשר שהקימה היו"ר לשעבר נורית דאבוש. ב-2013 הגישה וועדה ברשות השנייה בראשות יעקב שחם המלצות דומות לאסדרת הסוגיה. היו"ר הנוכחית, אוה מדז'יבוז', הקימה כבר לפני שנה צוות מיוחד לנושא, הראשונה ובהשתתפות חברות המועצה דורלי אלמגור, מיכל שפירא, דליה זליקוביץ, היועמ"ש הילה שמיר ו מ"מ מנכ"ל ניר שוויקי, שבה נקבעו כל הכללים  לעניין תוכן שיווקי. אלא שכאמור, הנושא אמור להיות מקודם בחקיקה על ידי משרד התקשורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker