פרשת אראל סג"ל-רביב דרוקר: גל"צ מסרבת להתנצל

גל"צ: "אין מקום להתנהלות משפטית בין גופי תקשורת שונים ויש להצר על כך שבחרתם לפעול במישור זה"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רביב דרוקר
רביב דרוקרצילום:

תחנת השידור גלי צה"ל מסרבת לפרסם הבהרה והתנצלות בפני חדשות 10 ורביב דרוקר. בעקבות מכתב התראה ששיגרה חדשות 10 לגל"צ, על אודות הפרסום בתוכניתו של אראל סג"ל בעניין תחקיר "המקור" על עופר וינטר, הגיבו בגל"צ: "אין מקום להתנהלות משפטית בין גופי תקשורת שונים ויש להצר על כך שבחרתם לפעול במישור זה, חלף פנייה למועצת העיתונות או לגורם אחר שיהיה מקובל על הצדדים לבירור המחלוקות".

מכתב ההתראה של חדשות 10 נשלח בתחילת דצמבר, בעקבות הפרסום שנעשה בתוכנית של ארא"ל סגל נגד עיתונאי חדשות 10, רביב דרוקר. הפרסום בגל"צ עסק בתחקיר "המקור" לפני ארבע שנים, במסגרתו נשלח חייל לשעבר לתעד שיחה עם תא"ל עופר וינטר, לאחר שטען כי היה נוכח באירוע שבו וינטר ירה לכיוון נער פלשתיני חף מפשע. בפרסום בגל"צ טען סגל כי דרוקר ניסה "להפיל את וינטר", מח"ט גבעתי לשעבר, משום שהוא חובש כיפה.

במכתב, תחת הכותרת "פרסום טענות שקריות כלפי חדשות 10, מר רביב דרוקר ומערכת 'המקור'", נכתב כי המכתב נשלח בעקבות "ניסיונכם החריג והבוטה לפגוע באמינותו של העיתונאי מר רביב דרוקר ובלגיטימיות שלו, ובכך להביא לפגיעה חסרת תקדים בחופש העיתונות ובזכות הציבור לדעת". לפי חדשות 10, "מדובר בטענות מופרכות, שאינן אמת ואשר אין להן כל אחיזה במציאות". כך למשל, מצטטים בחדשות 10 את דבריו של עו"ד עודד סבוראי, המייצג את וינטר, לפיהם החייל אמר לוינטר: "נשלחתי אליך על ידי רביב דרוקר... תראה, רביב שמע שסוּכמת להיות מח"ט גבעתי, החלטנו שלא תהיה מח"ט גבעתי".

אראל סג"ל ב"פטריוטים"
אראל סג"ל ב"פטריוטים" צילום: נדב כהן יונתן

היום שיגר סבוראי עצמו הבהרה לחדשות 10 שבה כתב כי "לא טענתי בשידור בגלי-צה"ל שיש לי ידיעה או הוכחה כי מר רביב דרוקר ניסה למנוע את קידומו של תא"ל עופר וינטר לתפקיד מח"ט גבעתי, ואינני טוען כך גם היום".

אלא שבגל"צ מסרבים כאמור לפרסם הבהרה. במכתב שהעבירה עו"ד לינוי ספקטור, היועצת  המשפטית לגלי צה"ל, נטען כי דבריו של סג"ל היו "הבעת עמדה ולא שיקפו את המציאות האובייקטיבית". לפי גל"צ, "תוכניתו של סג"ל הינה תוכנית פובליציסטית במסגרתה מועלים נושאים שונים שעל סדר היום הציבורי, תוך שמובעות לגביהם דעותיהם ועמדותיהם של מגיש התוכנית, המשתתפים והאורחים בה. השאלה אם אופן עריכת התחקיר היא התנהלות לגיטימית מצד מרשיך לבדיקת אמיתותו ותוקפו של מידע מסוים, או שמא היא עולה לכדי ניסיון בלתי לגיטימי 'להפיל' קצין בכיר – איננה עניין עובדתי הניתן להכרעה של 'אמת או שקר'. מדובר בשאלה הפתוחה להבעת דעה ולדיון ציבורי, כפי שנעשה במסגרת התוכנית".

בגל"צ מסבירים כי סג"ל הגיע למסקנה אישית כי דרוקר ניסה "להפיל" את תא"ל וינטר ולסכל את מינויו כמח"ט. "מדובר בהבעת דעה, אשר להבדיל מעובדה, אינה צריכה לשקף את המציאות האובייקטיבית, כי אם את הלך מחשבתו הסובייקטיבי של אומרה", כתבו בגל"צ.

עוד טענו בתחנה כי "דעתו של מר סג"ל הובעה בתום לב, היא מתבססת במידה סבירה על העובדות שהיו בפניו ונבדקו על ידו והוא מאמין בכנות באמיתותה של השקפה זו. אין משמעות הדבר כי ההשקפה המובעת בפרסום חייבת להיות המסקנה הבלעדית, האחת והיחידה או ההגיונית ביותר אותה ניתן להסיק מן הנסיבות בדרך ההיגיון הצרוף, אלא די בכך שאדם סביר יכול היה להסיק את המסקנה מן העובדות שצוינו בפרסום. מסקנה אפשרית זו, מוגנת לפי חוק איסור לשון הרע, אף אם היא שגויה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker