המאבק על שידורי חדשות בערוץ 20 - תחרות בשוק פרסום מתכווץ - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המאבק על שידורי חדשות בערוץ 20 - תחרות בשוק פרסום מתכווץ

הקמפיין שמנהלים ערוץ 20, בתמיכת שר החינוך נפתלי בנט, סביב הבקשה של הערוץ לשדר חדשות כולל טענות ל"סתימת פיות" ■ בפועל התמונה מורכבת יותר: העימות על שידור החדשות הוא על רקע חששות של הערוצים המסחריים בשל הירידה בהכנסות מפרסום

8תגובות
תוכנית "הפטריוטים" בערוץ 20
נדב כהן יונתן

"בחיי שאינני מבין כיצד ערוצים 2 ו-10 מתנגדים (10 הגיש בג"ץ!) להקמת חדשות בערוץ 20. צריך גיוון וריבוי חדשות. למה בכלל צריך אישור לכך? זה לא בסדר" - כך צייץ באחרונה שר החינוך, נפתלי בנט, בחשבון הטוויטר שלו. בנט המשיך את הקמפיין התקשורתי שמנהלים אנשי ערוץ 20 ברשתות החברתיות סביב בקשתם לשדר חדשות, שכולל טענות ל"סתימת פיות".

בפועל, התמונה מורכבת יותר. לא מדובר בניסיון לסתום פיות של נציגי ימין, אלא במאבק עסקי בשוק שבו ההכנסות מפרסום מתכווצות והולכות. מצד אחד, אין חולק על כך שלכל גוף יש זכות לבטא את עמדותיו, ולכן גם לשדר חדשות - והחוק הנוכחי אכן מאפשר זאת. מצד שני, תנאי הרגולציה הנוכחיים עלולים ליצור אי־שוויון בין גופי התקשורת. בימים הקרובים מועצת הכבלים והלוויין תכריע בשימוע הציבורי אם להעניק לערוץ 20, בהתאם לרישיון שבו זכה במכרז, לשדר גם חדשות.

ערוץ 20, שבשליטת איש העסקים יצחק מיראשווילי, זכה במכרז כאחד מחמשת הערוצים הייעודיים (לצד ערוץ המוזיקה 24, ערוץ 9 ברוסית, ערוץ "הלא T.V" בערבית וערוץ חדשות שמעולם לא עלה לאוויר) שיכולים לשלב פרסומות. כל אחד מהערוצים נוצר עבור נישה ספציפית: חובבי מוזיקה, דוברי רוסית וכדומה. גם ערוץ 20 היה אמור לפנות לקהל נישה ולהתמקד במורשת ישראל. אלא שבערוץ בחרו אסטרטגיה רחבה יותר, אימצו זהות אידיאולוגית ימנית מובהקת - ומיצבו אותו כערוץ פטריוטי־לאומי, בין השאר באמצעות הצבת הח"כ לשעבר שרון גל בקדמת הבמה, לעתים ללא כל קשר למורשת.

כיום אוסר החוק על ערוץ 20 לשדר חדשות, אבל הערוץ מתמקד בתוכניות אקטואליה. עד כה ספג ערוץ 20 קנסות בגין אי־עמידה בהוראות החוק: קנס בסך של 150 אלף שקל על שידור מבזקים וקנס של 100 אלף שקל על שידור מהפגנת הימין ערב בחירות 2015.

באחרונה הגיש ערוץ 20 בקשה רשמית לשדר חדשות, בהתאם לכללי רישיונו. למועצת הכבלים הוגשו חמש התייחסויות (נוסף על ערוץ 20) לבקשה. ההתנגדות הנחרצת ביותר הוגשה על ידי המרכז הרפורמי, שמתנגד למתן היתר לשדר חדשות לערוץ 20 מכיוון שזה מסרב להציג בשידורים את נציגי הקהילה הרפורמית. ב–HOT דווקא תמכו בבקשה לאפשר לערוץ 20 לשדר חדשות, כדי להגביר את התחרות בין הערוצים המסחריים.

שאר ההתייחסויות לבקשת ערוץ 20 הוגשו על ידי קשת, רשת והרשות השנייה. ערוץ 10 כלל לא התייחס לסוגיה (אם כי בעלת השליטה בערוץ, קבוצת RGE, אכן הגישה בג"ץ בגין ההקלה שניתנה לערוץ 20 לשלב בתמהיל השידורים פחות מורשת). קשת, רשת והרשות השנייה הביעו תמיכה עקרונית בהגברת התחרות בשוק התקשורת בכלל ובשוק החדשות בפרט - אבל העלו טענות מהותיות בנוגע לשוויוניות במגרש המשחקים בשוק התקשורת.

תחרות בלא מגבלות

לערוצים המסחריים 2 ו-10 יש היתר לשדר חדשות, אבל תחת מגבלות ומחויבויות רגולטוריות ברורות. כך, נקבע רף השקעה מינימלי בחדשות (כ–67 מיליון שקל בשנה), חובה לשדר דווקא מירושלים - ואף הקמת דירקטוריון שבו 40% מהחברים יהיו נציגי ציבור.

הרוח השלטת במסדרונות הממשלה כעת היא תחרות בלא מגבלות. ועדה, בראשות מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, המליצה לאפשר לכל גוף שמעוניין לקבל רישיון לערוץ טלוויזיה, לשדר חדשות - בלא כל מגבלה או רף השקעה מינימלי. אלא שההמלצות האלה עדיין לא אומצו ובוודאי שלא התקדמו לשלבי חקיקה.

גם החוק מאפשר לערוצים הייעודיים לשדר חדשות. ערוץ 9 משדר חדשות בשפה הרוסית, וגם לערוץ בערבית יש רישיון כזה, אלא שבינתיים, בשל בעיות תקציב, הערוץ בערבית משדר רק תוכניות אקטואליה. כעת, ערוץ 20 מעוניין בהיתר כזה. אף שכיום הערוץ זוכה לשיעורי רייטינג נמוכים של אחוזים בודדים, בערוצים המסחריים חוששים מתחרות בלתי־שוויונית - ולכן הגישו התנגדויות.

בקשת טענו, למשל, כי היתר לשדר חדשות לערוץ 20 אכן יעודד את התחרות ויגביר את הפלורליזם בשוק החדשות בפרט ובתקשורת בכלל, אבל יש צורך לקבוע כללי תחרות הוגנת בהתאם לאסדרת הטלוויזיה המסחרית. כלומר, בקשת דורשים כי הכללים לגבי שידור חדשות בערוץ 20 יהיו תואמים לאלה שבהם מחויבים ערוצים 2 ו-10, אחרת תתתפח תחרות בלתי הוגנת. לפי קשת, הכפפת ערוץ 20 לסטנדרטים הנהוגים בערוצי הברודקאסט דווקא תקדם את הפלורליזם ותשפר את חוויית הצפייה.

ברשת סברו כי יש לתת היתר כזה לערוץ 20 רק לאחר אסדרה כוללת של שוק הטלוויזיה. ברשות השנייה טענו בפני מועצת הכבלים כי אכן יש לתת היתר לשדר חדשות לערוץ 20, אבל יש לקבוע רף מינימלי להשקעה בחדשות כדי להנהיג כללי משחק הוגנים.

בערוץ 20 מציגים גישה שונה. מבחינתם, הרישיון של הערוץ מאפשר לשדר חדשות, כדי שהערוץ יוכל להיות רלוונטי. עוד הם טוענים כי הערוץ מעוניין להישאר נישתי ואינו מתחרה בברודקאסט, וכדי שימשיכו לצפות בו עליו לספק גם תוכן חדשותי - וכי אם בערוצים המסחריים אכן סבורים שיש פוטנציאל משמעותי בפעילות, הם היו יכולים להתמודד במכרז על הפעלת ערוץ המורשת, כשבפועל ניגש מתמודד אחד בלבד.

המאבק סביב שידורי החדשות בערוץ 20 נתפש אולי כמייצג את המאבק בין ימין לשמאל, ובין התקשורת הממוסדת והוותיקה לבין אליטות החדשות. אבל בסופו של דבר, בשוק פרסום מתכווץ והולך בטלוויזיה, כל השחקנים פועלים ממניעי הישרדות ומנסים לשמור על נתח הפרסום שלהם. ערוץ 20 שמשדר חדשות הוא איום משמעותי יותר על הערוצים המסחריים, ולכן הם נאבקים בו.

ערוץ 20 עשוי לקבל בקרוב חיזוק משמעותי. באחרונה אישרה מועצת הכבלים והלוויין את התקנות שמאפשרות את עלייתו לאוויר במסגרת הרחבת מערך עידן פלוס, והאישור מותנה בחתימה של שרי האוצר והתקשורת. אלא שעלייתו לאוויר של הערוץ במתכונת כזאת תהיה כרוכה בעלות של כ-3 מיליון שקל בשנה עבור התפעול השוטף של מערך עידן פלוס.

חוק ההסדרים כולל הקלה נוספת לערוצים הייעודיים: עלייה לאוויר במשך שנה וחצי בחינם, במימון המדינה. סעיפי חוק אלה שולבו בחוק ההסדרים שאמור להיות מאושר בקרוב במסגרת אישור התקציב.

עם זאת, גם כשהחוק יעבור, שילוב הערוצים הייעודיים בעידן פלוס ייתקל בקשיים. הרחבת מערך עידן פלוס תאלץ רבים מבעלי הממירים של עידן פלוס לרכוש ממיר חדש ביותר מ-100 שקל, כדי שיתאפשר להם לקלוט את ערוץ 20 ואת הערוצים הייעודיים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם