המבקר: רשות השידור מטילה עיקולים על חובות אגרה גם על אנשים בלי טלוויזיה - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המבקר: רשות השידור מטילה עיקולים על חובות אגרה גם על אנשים בלי טלוויזיה

מבקר המדינה הציג למנהל הרשות תלונות שהתקבלו בנציבות תלונות הציבור, בעניין גבייה ועיקולים שלא כדין - ונמצאו מוצדקות ■ הרשות בתגובה: "קיבלנו בהפתעה את מכתבו של נציב התלונות, המציאות היא הפוכה"

8תגובות
מבקר המדינה, יוסף שפירא
אוליבייה פיטוסי

רשות השידור בהליכי הפירוק ממשיכה בנוהג הפסול של גביית חובות אגרה ישנים שלא כדין, תוך פגיעה באזרחים – כך מתברר ממכתב חריף ששיגר מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור, השופט (בדימוס) יוסף חיים שפירא, לפרופ' דוד האן, כונס הנכסים הרשמי והמפרק של רשות השידור הישראלי.

הביקורת מגיעה במקביל לעבודת מטה שנעשתה ברשות השידור ובמשרד האוצר, בעקבותיה סוכם כי בשלב זה תפסיק רשות השידור את הליכי הגבייה נגד חייבים – וזאת עד להעברת כל פעילות הגבייה לידי רשות האכיפה והגבייה, בהתאם לחוק השידור הציבורי.

המבקר הציג להאן תלונות שהתקבלו בנציבות תלונות הציבור על ליקויים בהליכי גבייה ועיקולים שלא כדין, שהטילה הרשות לשם גביית חובות אגרת טלוויזיה. יותר מ-100 תלונות מאז נובמבר 2015 נמצאו מוצדקות, ובעקבות התערבות הנציבות, ביטלה הרשות חובות והסירה עיקולים מחשבונות המתלוננים.

כך למשל, מתלונן הודיע לרשות השידור שאין ברשותו מקלט טלוויזיה. למרות זאת חשבונו עוקל. ברשות הסתמכו על הודעה כי בביקור בית שנערך אצלו נמצא מקלט טלוויזיה - הודעה שאמינותה, לדברי המבקר, "מוטלת בספק". בעקבות התערבות הנציבות בוטל החוב והעיקול הוסר.

במקרה אחר, עוקל חשבונה של אשה שלא היה ברשותה מקלט יותר מעשר שנים, והודיעה על כך לרשות. מתלונן אחר טען כי הוא גרוש ומתגורר עם אמו בביתה במשך שנים, וכי גרושתו משלמת אגרה עבור מקלט הטלוויזיה שבכתובת המגורים הקודמת שלו. בבירור המבקר נמצא כי אכן נרשמו הודעות המתלונן, אך למרות זאת הוטל עיקול על חשבונו.

במקרים רבים, הרשות לא בדקה את הנדרש בטרם הטילה עיקולים על חשבונות בנק. כך, לא וידאה כי החובות הנגבים אכן מבוססים, ולא בחנה טענות שהעלו לפניה בעבר בעלי החוב, ולפיהן אין בסיס לגבייה. עוד התגלה כי מי שפנה לרשות בעניין העיקולים לא קיבל ממנה מענה ענייני בתוך זמן סביר. במקום זאת, הרשות הסתפקה בהעמדת מוקד טלפוני שהוסמך רק לתת מידע על גובה החוב ולגבות אותו.

המבקר כתב כי הוא "ער לקשיים התקציביים והארגוניים שבהם מצויה הרשות. עם זאת, אין בעובדה שהרשות נמצאת בפירוק כדי לפטור אותה ואת המפרק העומד בראשה מחובתם למלא בדקדקנות אחר כללי המשפט המנהלי ולנהוג בסבירות ובמידתיות בהפעלת סמכויות הגבייה, זאת תוך נקיטת כל האמצעים הנדרשים למניעת פגיעה בזכויות יסוד ובקניינם של אנשים".

פרופסור דוד האן
אייל טואג

המבקר הציג להאן את הצורך "לחדול מנקיטת הליכי גבייה לגבי חובות שאינם מבוססים, ושהתקבלה ברשות פנייה לגביהם והבדיקה בעניינם טרם מוצתה". עוד הצביע הנציב על כך ש"על הרשות לפעול לשיפור המענה הניתן לפונים אליה".

אגרת הטלוויזיה בוטלה במרס 2015, אז היתה אמורה לצאת לדרך רפורמת הסגירה-פתיחה של רשות השידור. בפועל רשות השידור ממשיכה לפעול על תקציב אגרת הרדיו והשלמות מהממשלה - וכן באמצעות גביית חובות עבר. עד כה גבתה רשות השידור חובות עבר בסך 180 מיליון שקל, ובספרי הרשות רשומים חובות נוספים של 610 מיליון שקל שאותם היא מתכוונת לגבות.

כונס הנכסים הרשמי דוד האן מנהל כיום את רשות השידור. הרשות מפעילה עדיין מחלקת גבייה עם עשרות עובדים, אך פעולות הגבייה נעשות באמצעות משרד עו"ד חיצוני, תחת אחריותו של עו"ד אמנון לורך ממשרד יגאל ארנון, שמעניק לכנ"ר שירותים בסגירת הרשות. בעבר, בעקבות ביקורת חריפה של מבקר המדינה על התנהלות רשות השידור בסוגיית האגרה סביב העסקת עורכי דין פרטיים, בוטל נוהג זה.

הרשות: "המציאות הפוכה לגמרי"

בתגובה על המכתב של שפירא שיגר עו"ד דרור ויגדור, הנושא בתפקיד ברשות השידור במסגרת הליכי הפירוק, מכתב תגובה שבו דחה את טענות המבקר. "רשות השידור פועלת על פי כל כללי המינהל התקין ובפיקוח של בית המשפט המחוזי בירושלים. התיאור העובדתי שבמכתבך אינו תומך במסקנות", כתב ויגדור.

לדברי ויגדור, הכשלים בהליך הגבייה של האגרה החלו עוד לפני כניסת הכנ"ר לתפקידו. "עוד בראשית הליכי הפירוק ובמסגרת ההיערכות לגביית החובות האמורים כמצוות המחוקק, התברר למפרק רשות השידור כי, למרבה הצער, קיים פער של ממש בבסיס הנתונים של רשות השידור וכי בפועל אלפי מכתבים שהתקבלו ברשות השידור ובהם הצהרות בדבר אי אחזקת מקלט טלוויזיה ותלונות בקשר עם החובות לרשות השידור לא טופלו", כתב ויגדור.

לטענתו, נעשה הליך של מחיקת חובות ישנים והליך מעמיק של טיוב נתונים, ואף נקבע נוהל להפחתת הקנסות במקרים מסוימים. עוד נקבע נוהל שבו ניתנה אפשרות לכל החייבים לפרוע את החובות ללא קנסות. הוקם גם מוקד טלפוני הפועל שישה ימים בשבוע, רועננו נוהלי העבודה באגף הגבייה, והוקמה תשתית אינטרנטית המאפשרת פנייה ישירה לאגף הגבייה.

"כל מי שפונה לרשות השידור בקשר לחוב האגרה מקבל מענה לגופו של עניין תוך ימים ספורים", כתב ויגדור. "על אף שבמהלך תקופת הפירוק צומצם כוח האדם באגף הגבייה בכ-50%, השירות שקיבלו הפונים השתפר באופן משמעותי. זמן המענה הממוצע עומד כיום על כארבעה ימי עבודה. זמן קצר באופן משמעותי מהמקובל בשירות הציבורי".

בנוגע לתלונות שהתקבלו טען ויגדור כי "יש לבחון את כמות התלונות ביחס להיקף הפעולות שבוצעו. ההשוואה במכתבכם לתקופה שקדמה לפירוק, בה כמעט ולא ננקטו הליכי גבייה כנגד חייבים, אינה במקומה". בנוגע לתלונות הנקודתיות שהועברו נטען ברשות כי מדובר בפונים שלא מצאו לנכון לפנות לרשות השידור, ופנו לנציבות תלונות הציבור רק לאחר שהוטל עיקול על חשבונם.

מרשות השידור נמסר בתגובה: "קיבלנו בהפתעה את מכתבו של נציב התלונות, הנוקט ביטויים חריפים שאינם תואמים אף את הממצאים המוצגים בו. לאמיתו של דבר המציאות היא הפוכה לגמרי. הרשות פועלת בהתאם לנהלים תוך קביעת כללים רבים אשר הקלו על החייבים. במכתב נציב התלונות מופיעות עשרות בודדות של דוגמאות, מתוך מאות אלפי תיקי גבייה. גם כאשר נפלו טעויות אנוש במקרים בודדים, תוחקרו המקרים ורועננו הנהלים בהתאמה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם