חידת דויד דוידוביץ': מה מחפש בישראל האוליגרך שצפוי לרכוש את "גלובס"?

דירקטוריון בעלת השליטה ב"גלובס" צפוי לדון היום בהצעת כונסי הנכסים למכור לדוידוביץ' את העיתון ואת בית הדפוס שלו ■ לדוידוביץ' אין נכסים או השקעות בישראל וההערכות הן שברצונו לרכוש השפעה על השוק המקומי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן אברמוביץ' )מימין( ודויד דוידוביץ' בלונדון, 2011

אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, האוליגרך הרוסי דויד דוידוביץ' יהיה הבעלים הבא של העיתון הכלכלי "גלובס". דירקטוריון חברת מוניטין, בעלת השליטה ב"גלובס", צפוי לדון היום בהצעת כונסי הנכסים למכור את העיתון ואת בית הדפוס שלו לדוידוביץ'.

בראשות דירקטוריון מוניטין מכהן היו"ר שמשון הראל — נציג בנק לאומי, שמונה במקום ענת מניפז בתו של אליעזר פישמן, שאיבד את השליטה ב"גלובס" — והוא כולל בין היתר את בעלת מניות המיעוט אלונה בר און. לאחר שהדירקטוריון יחליט בעניין, בית המשפט יידרש להכריע מי יהיה הבעלים של "גלובס".

בר און צפויה להתנגד להחלטה למכור את "גלובס". בעלת מניות המיעוט צירפה אליה באחרונה כדירקטור במוניטין את עדן בר־טל, לשעבר מנכ"ל משרד התקשורת, כדירקטור שני מטעמה. בפניות שהעבירה בעבר לבית המשפט ולכונסי העיתון טענה בר און כי לכונסים אין סמכות מבית המשפט למכור את החברות הבנות גלובס וכספים, אלא רק מניות במוניטין עצמה — בעוד ההצעות שעל הפרק הן של אחזקות משורשרות. הדירקטוריון צפוי להכריע בעניין.

דוידוביץ' הוא יהודי שגר ברוסיה ומחזיק גם באזרחות ישראלית. בשלב זה אין לו כל נכס בישראל, לא אחזקה עסקית ולא בית מגורים, ואין לו כל כוונה מוצהרת לרכוש נכסים נוספים בישראל.

לידי TheMarker הגיע חזון שהעבירו אנשי דוידוביץ' בשמו לידי כונסי הנכסים, ובו הצהרה כי הוא מתכוון לשמור על החופש העיתונאי ב"גלובס" ולפתח את העיתון.

דוידוביץ', 55, נשוי ואב לשני ילדים, מילא תפקידים בכירים בחברת הסחר בנפט רוניקום (Runicom), ועמד בראש חברות הנפט הרוסיות סיבנפט ויוקוס. הוא הבעלים של חברות בתחומי המזון, האנרגיה, המתכות והנדל"ן — קבוצת חברות בתחום הבשר, שבה עשה את רוב הונו, נחשבת השנייה בגודלה ברוסיה בתחום. לדוידוביץ' מערכת יחסים קרובה עם המיליארדר רומן אברמוביץ', ולפי פרסומים הוא אף ניהל עבורו את המשא ומתן לרכישת קבוצת הכדורגל צ'לסי. מקורות בשוק התקשורת אמרו כי ייתכן שאברמוביץ' מעורב בעסקה לרכישת "גלובס", אבל בסביבת דוידוביץ' הכחישו זאת.

המהדורה הרוסית של "פורבס" העריכה את הונו של דוידוביץ' ב–700 מיליון דולר. בכלי תקשורת אחרים הוערך הונו בעד מיליארד יורו.

דוידוביץ' הוכרז כזוכה על ידי כונסי העיתון מטעם בנק לאומי, לאחר קריסתו הכלכלית של בעל השליטה בעיתון, פישמן. מול דוידוביץ' התמודד גם מו"ל "מעריב" ו"ג'רוזלם פוסט", אלי עזור. שני המתמודדים הגישו בתחילה הצעות דומות: דוידוביץ' הציע לשלם 34 מיליון שקל על העיתון ובית הדפוס (לא כולל מניות בחברה האם מוניטין או נכסים נוספים), ועזור הציע 33 מיליון שקל.

בהליך ההתמחרות, נציגו של דוידוביץ', עו"ד שמוליק קסוטו, יצר שוב ושוב קשר טלפוני עם דוידוביץ' ונציגיו, כדי לקבל אישור להעלות את ההצעה עד ל–45 מיליון שקל. עזור הגיש לבסוף הצעה נמוכה רק בחצי מיליון שקל — אבל החליט לעצור. בעקבות זאת, ההצעה של דוידוביץ' הוכרזה כזוכה.

אין תשובה ברורה לשאלות מה מניע את דוידוביץ' ומדוע הוא מעוניין לרכוש את "גלובס". לדוידוביץ' יש אזרחות ישראלית, אבל הוא אינו פעיל בישראל, אינו מחובר לגופים עסקיים בה, ולא ידוע על אחזקות אחרות שלו בתקשורת גם במדינות אחרות. באחרונה בחן דוידוביץ' הקמה של ערוץ טלוויזיה בישראל, אך חזר בו.

ההערכות הן כי דוידוביץ' מעוניין לקנות אחיזה בשוק הישראלי ולרכוש השפעה על השוק המקומי. בקרב האוליגרכים ברוסיה נהוג ליצור מוקד אחיזה נוסף במדינה אחרת, למשל בריטניה, ארה"ב או ישראל — בשל חששות מחוסר היציבות ברוסיה ומשינוי אפשרי לרעה מבחינתם במדיניותו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין.

"אם הוא נכנס ל'גלובס', זה רציני מאוד", אומר איש התקשורת אלכס טנצר. "זה יכול להשפיע על כל המדיה בישראל. זה גורם בינלאומי עם כיס עמוק מאוד. דוידוביץ' שווה 650 מיליון דולר, ובנוסף יש לו קשר הדוק עם האימפריה של אברמוביץ'".

אתה יכול להבין מה האינטרס שלו להיכנס לישראל?

טנצר: "הוא יהודי ורוצה השפעה על ישראל. לא אהיה מופתע אם בעקבות זה הוא יפתח עסקים נוספים בישראל. 'גלובס' הוא במה משמעותית מאוד, שתסייע לו לפתח את העסקים האלה".

ניר חפץ מייעץ

סימן שאלה נוסף נוגע למעורבות יועץ התקשורת של משפחת נתניהו, ניר חפץ. חפץ מעורב במגעים של דוידוביץ' לרכישת "גלובס" — לדבריו, רק כיועץ לעורך הדין שמוביל את העסקה, קסוטו, שעמו הוא מיודד. חפץ עצמו גם ניהל שיחות ישירות עם דוידוביץ', שכללו הסברים וייעוץ בנוגע לשוק התקשורת הישראלי.

חפץ עצמו מבהיר כי אינו מעורב ולא תהיה לו מעורבות ב"גלובס". גם בסביבת דוידוביץ' מבהירים כי לחפץ לא תהיה כל השפעה על התנהלות העיתון.

ההשקעה של דוידוביץ' ב"גלובס" תצטרף להשקעות נוספות של אוליגרכים רוסים בתקשורת הישראלית. המרכזי שבהם הוא לן בלווטניק, שמחזיק ב–33% ממניות קבוצת RGE, השולטת בערוץ 10, בערוצי ספורט 5 ובערוץ הילדים. משקיע רוסי נוסף הוא ליאוניד נבזלין, שמחזיק 20% ממניות קבוצת הארץ ומוציא לאור את הירחון "ליברל". מיכאל מירילשוילי הוא בעל השליטה בערוץ 20, וארקדי גאידמק החזיק בעבר ברדיו אקו 99FM.

במכתב ששיגר דוידוביץ' לכונסים מטעם בנק לאומי נכתב כי בהשקעה ב"גלובס" הוא רואה "שילוב של שני מרכיבים משלימים". ראשית, הוא מבקש להשקיע "בעיתון ובאתר אינטרנט המושרשים עמוק במשק ובחברה בישראל ומעסיקים הון אנושי מקצועי ואיכותי... החזון הוא כי הפלטפורמה הנוכחית, הידע והניסיון שנצברו בעיתון מהווים פוטנציאל טוב לפיתוח הקבוצה למדיות חדשות ולכיוונים חדשים, בראש ובראשונה פיתוח תחום הדיגיטל".

עוד נכתב בחזון של דוידוביץ' כי "גלובס הוא מאבני היסוד החשובות של התקשורת הכלכלית החופשית בישראל", וכי הוא הוא מתכוון "לתרום לשמירת אופיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. במסגרת זאת מתכוון המשקיע לשמור בקפידה על חופש העיתונות, לחזק את עצמאות המערכת, ולקיים בקפידה ב'גלובס' את כללי הממשל התאגידי ואת כלל האתיקה העיתונאיים".

אלי עזורצילום: מוטי קמחי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker