נשיא קשת אורי שנער - השכיר שמרוויח הכי הרבה בישראל: 9 מיליון שקל בשנה; המנכ"ל אבי ניר הרוויח 4-3 מיליון שקל

כך נודע ל-TheMarker; השכר של שנער מהווה כשליש מהרווח הנקי של קשת; ניר הוא השכיר השני המתוגמל ביותר בטלוויזיה; הוצאות השכר והנלוות של הנהלת קשת הסתכמו בשנת 2004 ב-27 מיליון שקל

רוני קורן-דינר

אורי שנער, נשיא זכיינית ערוץ 2 "קשת" הפורש, היה בשנה שעברה השכיר המתוגמל ביותר במשק הישראלי; מנתונים פנימיים שהגיעו לידי TheMarker ונחשפים כאן לראשונה מתברר שעלות שכרו של שנער בשנה זו, כולל מענקים והטבות נלוות, הגיעה ל-9.1 מיליון שקל - או כ-750 אלף שקל בחודש בממוצע. 7.4 מיליון שקל מתוך סכום זה שולמו כמענק מיוחד. קשת הרוויחה ב-2004 כ-30 מיליון שקל, כך שבשנה זו הגיעה עלות השכר של שנער לכשליש מהרווח הנקי של החברה.

אחרי שנער, בפער קטן, נמצא מנכ"ל בנק הפועלים, צבי זיו. שכרם של השניים, לשם ההשוואה, כפול כמעט מזה של מנכ"לית בנק לאומי, גליה מאור.

עוד עולה מהנתונים כי בשנים 2004-2002 קיבל שנער שכר ובונוסים בהיקף מצטבר של כ-20 מיליון שקל, מהם כ-5 מיליון בשנת 2002 ו-6 מיליון שקל בשנת 2003. ל-TheMarker נודע כי שכרו של שנער מחושב לפי נוסחה שמשקללת לא רק את הרווח של החברה אלא גם את נתח השוק שלה ביחס לזכייניות ערוץ 2 האחרות "טלעד" ו"רשת" ברייטינג ובהכנסות. 2004 היתה שנת שיא לקשת מבחינת רווחים (מאז 99') ומבחינת הרייטינג, אשר בתקופות השיא הגיע לפער של עד 50% מהמתחרות - ומכאן המענקים המיוחדים לשנער.

שנער אינו בעל השכר הגבוה היחיד ב"קשת". מנכ"ל החברה אבי ניר הוא כנראה השכיר השני המתוגמל ביותר בתעשיית הטלוויזיה. ההערכות הן שהוא נהנה משכר של כ-4-3 מיליון שקל בשנה כתוצאה מהרווחיות הגבוהה ופערי הרייטינג. ניר נחשב היום למנהל המוערך והמצליח ביותר בתעשיית הטלוויזיה בישראל.

הוצאות השכר והנלוות של הנהלת קשת הסתכמו בשנת 2004 ב-27 מיליון שקל: כמחצית מהן נבעו מבונוסים ששולמו לשנער וניר ולמנהלים אחרים ב"קשת".

הוצאות הבונוסים והשכר של שנער ומנהלי "קשת" מהוות נתח חריג בגובהו מהרווח של החברה. הנהלת "קשת" היכתה ב-2004 את יעדי התקציב שלה: לפי התקציב המקורי היתה אמורה החברה לרשום רווח גולמי של 64 מיליון שקל, ובפועל היא רשמה רווח גולמי של 95 מיליון שקל. הרווח הנקי אמור היה להיות 15 מיליון שקל והיא הרוויחה כפול מזה (אחרי הבונוסים החריגים).

לעומת ניר ושנער, הגיעה עלות שכרו של מנכ"ל "רשת" יוחנן צנגן בשנת 2004 ל-1.7 מיליון שקל בלבד, ואילו שכרם של עוזי פלד ודורית ענבר - שעמדו בראשות "טלעד" בשנה זו - היה נמוך מכך באופן משמעותי (אם כי פלד מחזיק גם במניות "טלעד").

למרות שכרו הגבוה, שנער רחוק מלהיות שבע רצון מהיחס של בעלי המניות ב"קשת" אליו. זה כמה חודשים הוא מצוי בסכסוך קשה עם הדירקטוריון על מעמדו בחברה. בימים אלה מתקיימים מאמצים אינטנסיוויים לסיים את הליך הגישור בין החברה לבין שנער על תנאי פרישתו. כפי שפורסם ב-TheMarker, שנער דורש 40 מיליון שקל כדמי פרישה - קרוב ל-20% מרווחיה של "קשת" בכל שנות הזיכיון, שהסתכמו ב-222 מיליון שקל. ביום שני הקרוב תתקיים ישיבה במועצת הרשות השנייה, אליה הוזמנו שנער ויו"ר דירקטוריון "קשת" מוזי ורטהיים. בישיבה יתבקשו ורטהיים ושנער לתת פרטים על מהות ההסכמים ביניהם, אם יצליחו להגיע לסיכום עד אז.

חילוקי הדעות בין שנער לבין ורטהיים נולדו בעקבות הסכסוך האישי בין שנער לבין המנכ"ל אבי ניר. הסכסוך ביניהם החל לבעבע מתחת לפני השטח לפני כמה שנים, אבל הגיע לשיאו לפני כחצי שנה לאחר שניר הרגיש ששנער לוקח ממנו את הקרדיט על ההצלחה הגדולה של "קשת" ואילו שנער הרגיש שניר חדל לראות בו את הבוס שלו - והוא פועל בצורה עצמאית.

הסכסוך בין השניים החל עוד לפני המכרז לערוץ 2, אך הגיע לשיאו זמן קצר לאחריו, כאשר שנער דרש לפטר את ניר בטענה שהוא חורג מסמכויותיו. דירקטוריון "קשת" שתמך בשנער לאורך השנים החליט כי אבי ניר נהפך לאיש מפתח חשוב יותר לחברה בנקודה זאת והציע לשנער הגדרות תפקיד חדשות שישביעו את רצונם של שני המנהלים. חברי הדירקטוריון הרחיבו את סמכויותיו של ניר כמנכ"ל ובנו לשנער תפקיד המורכב מאחריות אסטרטגית, פיתוח ויצוא פורמטים טלוויזיוניים לחו"ל ועוד. ואולם, שנער מסרב לקבל תפקיד שלא יכלול השפעה על מסך ערוץ 2 בתקופת הזיכיון הקרובה, לאחר תרומתו לזכייתה של "קשת" במכרז. "קשת" ושנער פנו לגישור באמצעות עו"ד אלי זהר, ועתה כאמור מתמקדים המאמצים בתפירת תנאי הפרישה של שנער.

השכר של 9 מיליון שקל בשנת 2004 ממקם את שנער בצמרת המנהלים השכירים במשק הישראלי: לפני כוכבי שכר כמו חזי חרמוני מתדיראן תקשורת והמנכ"לים של רוב הבנקים, חברות הביטוח וחברות המזון הגדולות בישראל. שכרו של שנער חריג במיוחד בשיעור שלו מהרווח של החברה. רוב השכירים עם משכורות הענק במשק הישראלי מנהלים חברות עם רווחים הנאמדים במאות מיליוני שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker