"פישמן עשה ב'גלובס' מה שהוא רוצה, הוא קירקס אותנו"

אלונה בר-און, השותפה של פישמן התראיינה לתוכנית "עובדה". וגם: ההלוואות לעורך "גלובס" חגי גולן, ולדיילת המטוס הפרטי של פישמן - בערבות שלו

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלונה בר אוןצילום: עובדה / שידורי קשת
נתי טוקר

"פישמן עשה ב'גלובס' מה שהוא רוצה, הוא קירקס אותנו", כך אמרה היום (ב') בראיון ראשון אלונה בר-און, שותפתו של איש העסקים פושט הרגל אליעזר פישמן, לתוכנית "עובדה" שעסקה בקריסתו של איש העסקים אליעזר פישמן.

התוכנית עסקה גם בחוב של כ-200 מיליון שקל של פישמן לבנק אגוד, ש-55 מיליון שקל זהו חוב לצד שלישי בערבות של פישמן. עד עתה לא היה ברור למי העניק פישמן ערבויות בסכומים כאלה. ב"עובדה" נחשף כי הראשון הוא עורך "גלובס", חגי גולן, שקיבל הלוואה של 1.5 מיליון שקל לצורך בניית ביתו. השנייה היא הדיילת הפרטית במטוס של פישמן, שקיבלה הלוואה בסכום לא ברור ולמטרות לא ברורות.

בר-און היא בתו של חיים בר-און המנוח, שהקים את חברת מוניטין, בעלת השליטה ב"גלובס". לאחר מותו ב-1998, רכש פישמן שליש נוסף בחברה של שותף שלישי - והשתלט עליה. כפי שפורסם ב-Markerweek, בר-און טוענת כי העסקה שבה השתלט פישמן על החברה נעשתה בלי שהתאפשר להם להשתמש בזכות הסירוב שלהם.  

לדברי בר-און, "פישמן קיבל שליטה גם על השליש שלנו. ומאז אין לו בעיה, הוא יכול לשלוט ב'גלובס' וליהנות מהשליטה בכלי תקשורת כלכלי, בזמן שיש לו הלוואות בבנקים, ויש בעל בית חדש. וזה ברור. יש שריף חדש בעיר".

אליעזר פישמןצילום: עופר וקנין

השליטה ב"גלובס", כך לפי -בר-און, העניקה לפישמן כוח. "הכוח הוא בעצם זה שאם מתפרסמת כתבה, יש לך את הכוח לעצור את מכונת הדפוס. לא חייבים להפעיל את הכוח. זה קצת כמו פצצת גרעין. האיום הגרעיני בדרך כלל עושה את ההרתעה לבד", אמרה בר-און.

בר-און סיפרה כי היא גדלה על נוהל שבו המו"ל לא מתערב בתוכני העיתון. "אתה לא רוצה להתערב בתוכן, כי יש לך אינטרסים (...) זה לא התפקיד שלך. אפילו אליי, שידעו בשוק שלי אין שליטה ב'גלובס', שפישמן עושה שם מה שהוא רוצה ומקרקס אותנו (...) אבל אפילו אז, אני קיבלתי טונה של טלפונים לאורך השנים, בשביל להתערב בתוכן של 'גלובס'. אני עניתי שאני לא יכולה. פישמן היה עונה תשובה אחרת".

בר-און התייחסה לאירועים ב-2006 אז רשם פישמן הפסדי עתק לאחר הימור על הלירה הטורקית. "הוא הימר על שערי מטבע. אני יודעת כבר איזה עשור שהוא פושט רגל. יודעת שיש שם בעיה קשה. ושאני צריכה לשמור על עצמי מאוד ממנו. אני יודעת שהוא מהמר, אמרו את זה תמיד".

בר-און טענה כי גם עורכי דין חששו מלייצג אותה בעימות מול פישמן. "לא השגתי עורך דין, כי אף אחד לא רצה לייצג מול פישמן. או שהם אומרים ניגוד עניינים, או שאומרים שהתיק הזה יפסיד, או שהם אומרים 'תחכי שהוא ימות'. היה משרד שאמר לי, שהשמועה בשוק היא שאם אתה מעצבן את פישמן, אז נכנסים בך ב'גלובס' בכל מדורי עורכי הדין, אז הם לא רוצים לעשות את זה".

חגי גולןצילום: תומר אפלבאום

פישמן מסר בתגובה: "מעולם לא נטלתי הלוואה בידיעה שלא אוכל להחזירה. השקעה במט"ח, ככל השקעה אחרת, כרוכה בסיכונים, אך מכאן ועד המסקנה שמדובר בהימורים, ארוכה הדרך. העסקה בלירה הטורקית היתה הגיונית. משפחת בר און מעולם לא ביקשה לקנות אתי את חלקו של כץ וגם לא היו להם המשאבים לכך. חיים, שמינה אותי למנהל העיזבון שלו, סמך לגמרי על כך שאדאג למשפחתו. לאורך כל הדרך, דאגתי שמשפחת בר און תיהנה מדמי ניהול – גם כשבחברה לא היו די כספים.

"מעולם לא ביקשתי מ'גלובס' לתת יחס מיוחד לבנקים ולא מנעתי פרסום על שוק הבנקאות. כשאנשים טענו שנעשתה עליהם כתבה שקרית או לא מכבדת, פניתי לעורכים לוודא שהכתבה תהיה נכונה ולא מתלהמת – ככל כתבה בעיתון. יש עיתונאים הסבורים שכל הערה שקיבלו מהעורך נבעה מהוראה שלי או של בתי, אך אין לכך בסיס במציאות". 

מ"גלובס" נמסר בתגובה: "'גלובס' דוחה בתוקף את הטענה בגין פגיעה בחופש הביטוי של עיתונאיו. חברי הוועד ציינו בפני ההנהלה כי אין להם כל טענה לגבי החופש העיתונאי".

חגי גולן, עורך "גלובס", מסר: "מדובר בהלוואה ששימשה לרכישת ביתי, המוחזרת לבנק כדין על ידי ממקורותיי העצמיים. עצם העיסוק בנושא הוא פגיעה חמורה בפרטיותי".

בנק איגוד סירב להגיב לכתבה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker