נתי טוקר

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוב דוחה את הקץ: המדינה הגישה היום את תשובתה לבג"ץ והודיעה כי לא תאפשר את הקדמת ההקמה של תאגיד השידור כאן, אלא תשנה את החוק, כך שתאריך ההקמה יהיה רק ב-30 באפריל 2017.

המשמעות היא שהתאגיד ימשיך לפעול במצב הקמה, במקביל להמשך פעילות רשות השידור. לפי הערכות האוצר, העלות הנוספת של כל חודש פעילות של רשות השידור במקביל למנגנון ההקמה של התאגיד היא 40 מיליון שקל. כלומר, עלות הדחייה של ההקמה היא כ-160 מיליון שקל.

בניגוד להערכות האלה, במשרד התקשורת אומרים כי העלות הנוספת של הפעלת התאגיד לצד רשות השידור תגיע רק לכ–30–40 מיליון שקל לאורך כל התקופה. עם זאת, חישוב זה לא מביא בחשבון את החיסכון שהיה יכול להתקבל מהפעלת התאגיד במועד ביחס לתקציב רשות השידור הגבוה יותר.

המדינה השיבה היום לעתירה שהגישו ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) ועו"ד אלדד יניב, יחד עם עמותת הצלחה, באמצעות עורכי הדין יובל יועז ואלעד מן. עתירה נוספת הגיש ארגון העיתונאים של ההסתדרות. העותרים דרשו מהמדינה להבהיר מדוע ראש הממשלה לא יפעל בהתאם לחוק המאפשר לו להקדים את הקמת התאגיד ל-1 בינואר 2017, ולא כלפי שנקבע (לאחר כמה דחיות) ב-30 באפריל 2017.

הקדמת ההקמה של התאגיד היתה תלויה בהצהרה של התאגיד על מוכנות לשידור ב-1 בינואר 2017. אז יוכלו ראש הממשלה ושר האוצר לקבוע כי יעלה לשידור לפני המועד האחרון הקבוע בחוק, 30 באפריל. התאגיד אכן שיגר מסמך כזה. בדיקה נוספת של משרד התקשורת גילתה כי אכן התאגיד נמצא בשלבי מוכנות מתקדמים, ולכאורה לא היתה כל סיבה להימנע מהמנגנון הקבוע.

בימים האחרונים הפעיל נתניהו לחץ על שר האוצר משה כחלון ועל לשכת היועץ המשפטי לממשלה, אך הצדדים לא הגיעו להבנות. כעת מתברר כי הצדדים מעוניינים לדחות את הקץ.

אולפני תאגיד השידור הציבורי החדש
צילום: דוברות כאן בהקמה

בתשובה המדינה לבג"ץ נכתב כי "בית המשפט הנכבד מתבקש לקבוע כי אין מניעה משפטית לקידום התיקון החקיקתי שעליו סיכמו בימים אלה רה"מ המכהן כשר התקשורת ושר האוצר, ומועד תחילת שידורי התאגיד יחול ב-30 באפריל 2017 (המועד המקורי בחוק המוגדר כיום התחילה, נ"ט), זאת תוך ביטול של ההסדר המעוגן כיום המאפשר לשרים להקדים את יום התחילה בהתאם להודעה מנומקת של מועצת התאגיד".

לאור ההסכמה הזו, המדינה מבקשת מבית המשפט לקבוע כי אין עילה לתת צו שיפוטי בשלב זה לחייב את הקדמת התאגיד. המדינה הודיעה כי בכוונת משרד התקשורת לשגר תזכיר חוק בהקדם ולעדכן את בג"ץ בתוך 14 יום. ההודעה נעשתה על דעת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

עם זאת, המדינה לא מבהירה בבג"ץ מדוע היא מעוניינת לשנות את החוק ולבטל את האפשרות להקדים את החקיקה. בתשובת המדינה אין כל טענה שלפיה התאגיד מוכן או לא מוכן לשידור כבר בשלב זה.

ביטול ההקדמה של הקמת התאגיד נעשה בהסכמת שר האוצר משה כחלון, למרות שהוא ואנשיו הכריזו בעבר כי מועד הקמת התאגיד יהיה ינואר 2017.

עו"ד יובל יועז ועו"ד אלעד מן, בשם ח"כ איתן כבל, עו"ד אלדד יניב ועמותת הצלחה מסרו בתגובה: "שר התקשורת נתניהו ושר האוצר כחלון נבהלו מהסמכות שחוק השידור הציבורי מסר בידיהם, להקדים את יום תחילת שידורי התאגיד ל-1 בינואר 2017. משהבינו שהתאגיד מוכן לתחילת השידורים, וכל חודש עיכוב עולה למשלם המיסים מיליוני שקלים, אין הצדקה לסירובם לבקשת התאגיד להקדים את תחילת השידורים. ולכן החליטו לשנות את החוק ולשלול מעצמם את הסמכות הזו.

"אחרי שמשרד התקשורת ניסה לטעון שהתאגיד אינו מוכן לשידורים במישור ההנדסי ובמישור גיוס כוח אדם - טענות שהתנפצו ברעש גדול - נתניהו וכחלון מודים שהחוק פשוט לא מתאים להם כי הוא מוצלח מדי וזונחים את התירוצים שניסו להשתמש בהם בציניות עד עתה. זהו צעד נוסף בטירוף המערכות שאחז בממשלה, נוכח האפשרות שיקום שידור ציבורי מקצועי ועצמאי בישראל".

מארגון העיתונאים, המייצג את עיתונאי תאגיד השידור, נמסר: "תשובת המדינה לבג"צ היא שערורייתית ומשקפת זלזול במעמד החוק ובכספי הציבור. שר התקשורת ושר האוצר לא טורחים להסביר או לנמק מדוע הם אינם עומדים בלשון החוק ומאפשרים לתאגיד להתחיל לשדר החל מ-1 בינואר, אלא רק מצהירים כי בכוונתם לשנות את החוק לאחר שכבר התעלמו ממנו ברגל גסה. תשובה זו נראית כעוד ניסיון של ראש הממשלה לעכב את הקמת התאגיד כדי להרוויח זמן שבו יוכל לרוקן מתוכן את החוק, לפגוע בעצמאותו העיתונאית ולהכפיף אותו לשליטת פוליטיקאים. 

ועד עיתונאי תאגיד השידור הישראלי מדגיש כי יעמוד על הפרדה מוחלטת בין העיתונאים לדרגים הפוליטיים, כפי שעוגנה בחוק התאגיד המקורי".

גורמים באוצר אומרים כי השר כחלון העדיף להתפשר עם נתניהו על דחיית ההקמה, מתוך הנחה כי פשרה כזו תבטיח את הקמתו של התאגיד, בעוד במצב אחר נתניהו היה פועל למנוע את הקמתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום