עיתונאי "גלובס": המנכ"ל נהפך לעורך־על, בתו של פישמן התערבה בתוכן

על רקע הליכי המכירה של העיתון, ועד העובדים טוען כי המנכ"ל מתערב בתכנים והוא הסמכות העליונה בקביעת תחומי סיקור ובעדכוני שכר העיתונאים ■ מדמון: "דוחה בתוקף רב את הטענה בגין אי־הפרדה או חלילה פגיעה בחופש הביטוי והדעה של העיתונאים"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענת מניפז
ענת מניפזצילום: מוטי מילרוד
נתי טוקר

מאבקי השליטה בעיתון הכלכלי "גלובס" מחריפים: ועד העיתונאים שיגר באחרונה מכתב חריף לכונסי העיתון ובו מחאה על התנהלות ההנהלה והדירקטורים החדשים שמונו לעיתון מטעם הכונסים שאחראים על מכירת העיתון, בגין חובותיו של בעל השליטה אליעזר פישמן. הוועד מאשים את המנכ"ל, איתן מדמון, בכך שנהפך ל"עורך־על" ואת היו"ר לשעבר, ענת מניפז - בתו של פישמן - בהתערבות בתוכן.

הוועד נפגש באחרונה עם הדירקטורים החדשים, עו"ד רונן מטרי ואיל רוזובסקי. עד כה בדירקטוריון החברה ישבו נציגיו של פישמן ובתו מניפז. היו"ר הנוכחי הוא שמשון הראל, ועמו בדירקטוריון יושבים גם אלוף (מיל') נועם תיבון ואביגדור קלר. לאחר הפגישה שיגר הוועד לעובדים מכתב חריף ובו האשמות חריפות כלפי התנהלות בעלי השליטה לשעבר, ההנהלה הנוכחית והכונסים.

מנכ"ל "גלובס", איתן מדמוןצילום: מוטי קמחי

לדברי הוועד, מדמון אחראי ל"הפרה בוטה של ההפרדה הדרושה וההכרחית בין מערכת העיתון להנהלה: המנכ"ל מתערב בחלק מהתכנים והוא הסמכות העליונה בקביעת תחומי סיקור ובעדכוני השכר של העיתונאים". בוועד ציינו גם כי ההנהלה היא זו שאיפשרה ליו"ר העיתון לשעבר, מניפז, "להיכנס לישיבות עורכים, להעיר הערות, לנזוף בכתבים ובעורכים ולקיים עמם פגישות אישיות".

העובדים הבהירו כי "מעתה והלאה הוועד יבקש לפעול למען הפרדה מוחלטת, כמתבקש, בין מערכת העיתון לצד המסחרי, מתוך אמונה כי מערכת עיתון חזקה ואיכותית שפועלת ללא מורא לטובת האינטרס הציבורי, היא גם הדרך הנכונה והטובה ביותר למען עתידו של העיתון בכל היבט - לרבות ההיבט הכלכלי. מערכת 'גלובס' לא תהיה שופר בידי בעל הון, פוליטיקאי או נושא כליו".

מדמון מסר בתגובה: "'גלובס' דוחה בתוקף רב את הטענה בגין אי־הפרדה או פגיעה בחופש הביטוי והדעה של העיתונאים. 'גלובס' מכבד ומוקיר את חופש הביטוי ופועל באופן ראוי בסוגיה זו".

מאבק שליטה ממושך

ב"גלובס" מתקיים מאבק שליטה חריף שנמשך כבר כמה שנים בין העורך הראשי חגי גולן ומדמון, לבין סגן העורך אלי ציפורי, ששולט בפועל במערכת. מדמון וגולן נמצאים בצד אחד של המתרס, ומזוהים עם משפחת פישמן והכונסים מטעם בנק לאומי. מנגד, ציפורי וועד העובדים מזוהים עם בעלי מניות המיעוט בעיתון - משפחת בר און, שמוחים על הליך הכינוס הנוכחי.

כדי להוכיח את טענתו על שמירת החופש העיתונאי, מדמון הזכיר כי בסוף ספטמבר התקיימה פגישה בהשתתפותו, בנוכחות גולן ונציגי העובדים, שבה העובדים הם אלה שמחו בגין הטורים והקו המערכתי בעיתון. הכוונה היא לפגישה שקיים הוועד ובה נשמעו תלונות על טוריו החריפים של ציפורי, שכוונו בעיקר נגד התקשורת כולה ונגד עיתונאים מסוימים, כולל ב"הארץ־TheMarker".

לפי מדמון, "בפגישה, שחשוב להבהיר כי היא התקיימה לאחר שפישמן כבר אינו בעל השליטה בעיתון, ניתנה התייחסות על ידי העורך הראשי לטענות, שעיקרן: תפישת עולמי שאין לצנזר או לפסול שום מאמר של כותב, אלא אם אינו עומד באופן קיצוני בכללי האתיקה, או במבחן משפטי. דעתי האישית, או כל שיקול אחר, אינם רלוונטיים. כמו כן, איני מכיר במונח 'קו של עיתון'. יש דעה וקו של עיתונאים שכותבים בעיתון. את זה כיבדנו תמיד ונכבד גם בהמשך".

עוד מסר מדמון כי "בפגישה ציינו חברי הוועד כי אין להם כל טענה לגבי החופש העיתונאי שלהם, גם לא על העבר. לא עלתה טענה שכזו. מעולם". לדבריו, "אכן, המנכ"ל מעביר לעורכים טענות, פניות או מכתבי עורכי דין המגיעים אליו, מתוקף תפקידו. זו חובתו. היש בכך התערבות פסולה? ממש לא. המנכ"ל הוא הקובע את שכרם של עובדי המערכת - אכן כן. גם כאן מדובר בזכות וחובה ארגונית ניהולית".

מטעמה של מניפז נמסר כי "אנו תמהים על פנייתכם בעניין. זוהי חובתה המקצועית ואחריותה של מניפז, כאשר כיהנה כיו"ר העיתון, לנהלו ולהיות מעורבת בו. אנו מאמינים כי גם מעורבותו של עמוס שוקן ב'הארץ', אינה פחותה מזו של מניפז ב'גלובס', כמתחייב מעצם תפקידם".

אלונה בר אוןצילום: מתוך עמוד הפייסבו

שכרו של מדמון עורר זעם בקרב העובדים

בוועד מחו בפני הכונסים על היבטים נוספים בהתנהלות מדמון. כפי שפורסם בעבר ב-TheMarker, העובדים ומשפחת בר און זעמו על כך ששכרו של מדמון עלה ב-2012, בתקופת קיצוצים, לכ-80 אלף שקל בחודש, ועל כך שבמסגרת קיצוצי 2016 דרש מדמון מענק (בונוס) של מיליון שקל, מענק אם יימכר העיתון ומענק הסתגלות. בסופו של דבר אושר לו בונוס של עד 250 אלף שקל בהתאם לעמידה ביעדים פיננסיים, שככל הנראה העיתון לא יעמוד בהם.

בוועד הטיחו האשמות נוספות בהנהלה, והזכירו לדירקטוריון כי מדמון וההנהלה הם האחראים למצבו של העיתון. חברי הוועד מחו על מהלכי הפיטורים, שלטענתם "בוצעו ללא חשיבה אסטרטגית, בין היתר משיקולים זרים של ההנהלה ובעלי השליטה". הם מחו על כך שמדמון, לטענתם, הציג בפניהם "מצג שווא" אודות העסקה שהתגבשה בין "גלובס" לאתר וואלה על הדפסת עיתון יומי.

"ההנהלה לא הציגה בשנים האחרונות תוכנית אסטרטגית, לפחות לא בצד של מערכת העיתון. ההפך הוא הנכון: בניגוד לכל היגיון, ובגלל שיקולים זרים, הורדו מהאוויר תוכניות רשת שהופיעו ב'גלובסTV', ולא דאגו לשמר כוח אדם איכותי בתחום הווידאו והדיגיטל", טענו בוועד.

בוועד מחו על כך שנציגי הדירקטוריון מטעם הכונסים הביעו כבר בתחילת הפגישה "אמון מלא" במדמון, לאחר פגישה אחת ביניהם ושיחות טלפון. לדבריהם, הדירקטורים מטעם הכונסים ומדמון הציגו "חזית אחידה, תוך שיתוף פעולה מלא בהליך המכירה ובמגעים מול רוכשים פוטנציאליים, משל היו מועדון חברים סגור".

במקביל, עדנה ואלונה בר און, רעייתו ובתו של חיים בר און המנוח, שמחזיקות שליש מהעיתון, הגישו בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה להצטרפות להליך הכינוס. הן טוענות, באמצעות עו"ד בועז אדלשטיין, כי לוח הזמנים שהוקצב להליך המכירה של העיתון קצר מאוד. מכירת העיתון היתה אמורה להסתיים, לאחר הארכה, ב-1 בדצמבר, ולאחר מכן הוארכה התקופה שוב עד 12 בדצמבר.

"ככל שיש כוונה או רצון למכור נכסים מנכסי מוניטין (החברה האם של "גלובס"), ובפרט את גולת הכותרת - עיתון 'גלובס', יש צורך לעשות כן באופן סדור, במסגרת מוסדות החברה, בפרק זמן ראוי, ולא באמצעות הזמנת הצעות על ידי מודעה בעיתון", נכתב בבקשה. "בדרך זו תובטח מכירה בתנאים הולמים לגורם שבאמת ובתמים יבקש להמשיך להפעיל את העיתון, שהינו יקר ללב המבקשות". עוד הביעו עדנה ואלונה בר און חשש כי הליך המכירה יפגע בזכות הסירוב שיש להן.

בשלב זה המתמודדים המרכזיים לרכישת פעילות העיתון הם אלי עזור, בעלי "ג'רוזלם פוסט" ו"מעריב", ושלדון אדלסון, בעלי "ישראל היום". גם אלונה בר און מנסה לגבש קבוצת משקיעים לרכישת העיתון. גם האוליגרך הרוסי דויד דוידוביץ' הביע עניין בעיתון, ובהליכים אלה מעורב מקורבו של ראש הממשלה, ניר חפץ. עוד נודע כי גם קבוצת "הארץ" רכשה את המסמכים הדרושים להגשת הצעה לרכישת העיתון. ב"ג'רוזלם פוסט" וב"הארץ" סירבו להתייחס לאפשרות שיגישו הצעה לרכישת "גלובס".

אלי עזורצילום: מוטי קמחי

חלק מהעובדים כבר הביעו התנגדות לרכישת העיתון על ידי אדלסון, מחשש לפגיעה בחופש העיתונאי. העובדים גם חוששים ממהלך שבו עזור ירכוש את העיתון, משום שלדבריהם הוא עלול להביא לקיצוץ משמעותי בעיתון.

מטעם כונסי העיתון, מטרי ורוזובסקי, נמסר: "נוכח מצבו של הבעלים פישמן, מתבצע כעת הליך הזמנה להציע הצעות בקשר לעיתון על ידי כונסים שאינם מתערבים בפעילותו השוטפת. שלושת הדירקטורים שמונו ב'גלובס' הם אנשי ניהול וציבור מהמעלה הראשונה והם פועלים לטובת העיתון ועובדיו. זהו אינטרס הכל, לרבות העיתונאים, יתר העובדים, ההנהלה והדירקטוריון לשנס מותניים ולפעול יחד להצלחת העיתון ולמציאת רוכש מתאים שימשיך לפתח את פעילות 'גלובס' וישמור על עובדיו".

בנוגע לטענות על כשלים ניהוליים, מסר מדמון: "מהלך הפיטורים שבוצע בדצמבר 2015 היה על סדר היום ובדיונים מקדימים עם ועד העיתונאים לפחות מתחילת 2015. ראוי לציין כי לפי סקר TGI האחרון, 'גלובס' הציג עלייה יפה מאוד, וגם בגזרת הדיגיטל הוא מוביל. אכן התקבלה החלטה אסטרטגית להפסיק ולייצר תוכניות אולפן ארוכות. המניע לכך היה כלכלי גרידא. לעניין הסכם וואלה, המנכ"ל הצהיר כי לוועד לא היתה כוונה לבטל את ההסכם. לעניין המענק - מ-2008 ועד היום לא קיבלתי בונוס מכל סוג ומין שהוא ובכל דרך ישירה או עקיפה. לעניין שכרי, מדובר בשכר סביר של מנהלים מקבילים לי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker