עידן פלוס לקראת הפרטה: פחות פרסום - יותר הפקות מקור

כמות ההשקעה של עידן פלוס בהפקות מקור תלויה באחוז הכנסותיו של המערך מכלל השוק. הסמכות לקבוע מה יכלול שוק זה תהיה בידיו של שר התקשורת בלבד - וכך למעשה על פי נתניהו ייקבע האם המפעיל החדש יחויב בהפקות מקור או לא

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולפן טלוויזיה של ערוץ 20צילום: דניאל צ'צ'יק
נתי טוקר

המהלך להקמת מתחרה שלישי בטלוויזיה הרב ערוצית באמצעות הפרטת עידן פלוס התקדם אתמול (ג') שלב. ועדת הכלכלה, בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), ניהלה אתמול דיון בסעיפי התקשורת בחוק ההסדרים כדי לסגור את הצעת החוק.

"אני נחוש לעשות הכל כדי שהמערך יהפוך למתחרה אמיתי ב-HOT ו-yes  ויביא להורדת מחירים", אמר כבל בדיון שנמשך אמש עד השעה 23:00. בחלק נרחב מהדיון היה כבל הח"כ היחיד בוועדה.

ח"כ איתן כבלצילום: אורן נחשון

כאשר התגלתה התנגדות לחלק מסעיפי החוק מצד ח"כ דוד ביטן (הליכוד), התבטא כבל בהומור: "זה הזוי. אני מהאופוזיציה, ואני זה שמשכנע את חברי הכנסת מהקואליציה לתמוך בהצעת חוק של הקואליציה".

לפי הצעת החוק, המערך שמופעל כיום על ידי הרשות השנייה, יועבר במכרז מהיר לגורם פרטי שיתמודד על הפעלתו. הגורם הפרטי יחויב להמשיך לשדר חינם למנויים את ששת הערוצים הקיימים כיום במערך (1, 2, 10, 33, החינוכית וערוץ הכנסת), וכן את הערוצים הייעודיים שיעלו בהמשך (20, הלא בערבית, 9 ברוסית וערוץ המוסיקה 24).

במקביל, הגורם הפרטי יוכל להרחיב את המערך בערוצים נוספים שבבעלותו, במודל של תשלום דמי מנוי או תמורת פרסום. בכל מקרה, הרחבת המערך תחייב את הלקוחות לרכוש ממיר DTT חדש אם ירצו לקלוט את הערוצים החדשים. כיום יש, לפי הערכות, כ-160 אלף מנויי עידן פלוס.

הפקות מקור? תלוי בנתניהו

סביב הצעת החוק התנהלו לא מעט מאבקים מסחריים מאחורי הקלעים. המאבק המרכזי של ארגוני היוצרים היה ניסיון לחייב את המפעיל הפרטי בהשקעה בהפקות מקור, בדומה לחובה המוטלת על HOT ו-yes. בהצעה המקורית נכתב כי רק כאשר יגיע המפעיל החדש ל-10% מהשוק או לאחר שלוש שנים הוא יחויב בהפקות מקור. בסופו של דבר, אישרה הוועדה כי המפעיל ישקיע בהפקות מקומיות קנויות באופן מדורג.

לפי הפשרה, כאשר יגיע עידן פלוס להכנסות של 5% מההכנסות בשוק או 200 מיליון שקל - הוא יידרש להשקיע 4.5% מהכנסותיו בהפקות מקומיות קנויות; כשהכנסותיו יגיעו ל-7.5% מהשוק או ל-300 מיליון שקל הוא יחויב להשקיע 6% מהכנסותיו בהפקות מקומיות; ולאחר שהכנסותיו יגיעו ל-10% מהשוק או 400 מיליון שקל הוא יחויב להשקיע עד 12% מהכנסותיו בהפקות מקומיות - ולא פחות מ-8% (בהתאם למוטל על HOT ו-yes).

אלא שבנושא זה, יהיו לשר התקשורת - ראש הממשלה בנימין נתניהו - סמכויות נרחבות. המחוקק הביא בחשבון כי קשה יהיה לקבוע מי נכלל בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית ומי לא. האם נטפליקס נחשבת כחלק מההכנסות בשוק או לא? בשל חוסר הבהירות, הסמכות לקבוע את הגדרת השוק תהיה בידיו של שר התקשורת בלבד, וכך למעשה על פיו ייקבע האם המפעיל החדש יחויב בהפקות מקור או לא.

עוד הוחלט, ביוזמתו של כבל, כי חלק מאמות המידה לגבי הזוכה במכרז יהיו מידת נכונתו להגדיל את היקף ההשקעה בהפקות מקור. בנוסף, הוועדה החליטה כי גם גורם זר יוכל להתמודד במכרז, וזאת בניגוד למגבלות הקיימות כיום על חברות התקשורת והשידורים, בהן בעל השליטה חייב להיות בעל אזרחות ישראלית.

החשש של השחקנים הקיימים בענף הוא שהמפעיל החדש יוכל להעלות ערוצים חדשים במודל של פרסום, והדבר יגביר את התחרות באופן שיפגע בהם. את ההתנגדות בנושא זה הוביל יו"ר פורום התחנות האזוריות, דוד בן בסט. בסופו של דבר, לאחר פשרה, הוחלט כי על המפעיל החדש תוטל מגבלה של שלושה ערוצים בלבד בפרסום, וזאת מתוך כשישה ערוצים חדשים שיוכל להעלות למערך.

עוד כמה נושאים לא פתורים

הוועדה אמורה לסיים את הדיונים בנושא בשבוע הבא, כאשר הדיון הקרוב יתקיים ביום ראשון. על שולחנה נותרו כמה נושאים לא פתורים. ראשית, הערוצים המסחריים דורשים כי לאחר העברת המערך לגורם פרטי תופסק החובה המוטלת עליהם לשלם עבור דמי הפצה - השידור השוטף של הערוצים במערך.

כיום כל ערוץ משלם כ-4 מיליון שקל בשנה למערך. לטענת הערוצים, לאחר שהמערך יעבור לידיים פרטיות על מימון השידורים להיות באחריות שלו. בנושא זה טרם גובשה הסכמה. בכל מקרה, בהתאם להצעת כבל, נקבע כי חלק מאמות המידה לזוכה במכרז יהיו גם נכונותו של המפעיל להפחית את דמי ההפצה לערוצים.

סעיף נוסף שטרם אושר מחייב את המפעיל החדש להקים אתר אינטרנט שבו ישודרו כל ערוצי עידן פלוס, ובמקביל לאפשר לכל גורם אחר לשדר באופן חופשי את הערוצים המסחריים ברישיון באינטרנט. מטרת הסעיף הזה היא לאפשר לגופים חדשים המשדרים על גבי האינטרנט להקים מערך חדש ולהציע בו את הערוצים המסחריים, שכיום משודרים חינם ב-HOT ו-yes. בערוצים המסחריים מתנגדים לכך נחרצות, בין היתר בשל פגיעה בזכויות יוצרים, ואף דורשים כי HOT ו-yes יתחילו לשלם להם עבור התוכן המשודר בהם.

סעיף חוק ההסדרים הנוכחי כולל הגבלה לפיה אם יש הסכם בתוקף של הערוצים המסחריים עם גורם משדר, הרי שכל גורם נוסף יוכל לשדר את הערוצים הללו בהסכם בתנאים דומים. ואכן, כיום יש לערוצים המסחריים הסכם עם סלקום לשידור על גבי האינטרנט בתשלום - דבר שאמור לחסום את האפשרות של שידור חינם של הערוצים המסחריים באינטרנט. הנושא יוכרע בשבוע הבא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker