רשות ההגבלים: הרפורמה בשידורי הספורט תתרום לתחרות בטלוויזיה - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רשות ההגבלים: הרפורמה בשידורי הספורט תתרום לתחרות בטלוויזיה

ועדת הכלכלה תדון היום לראשונה ברפורמה בשידורי הספורט, שבמרכזה הטלת חובת מכירה של תוכני ספורט על גופי השידור והמפעלים ■ הממונה על ההגבלים בחוות דעת שהגישה: "השלב הנוכחי הוא רגיש וקריטי להתפתחות תחרות"

תגובות
הליגה האנגלית
בלומברג

"שלב רגיש וקריטי להתפתחות תחרות בתחום הטלוויזיה הרב ערוצית", כך מכנה מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים, את מצב השוק הנוכחי בתחום התחרות בטלוויזיה הרב ערוצית. הלפרין כתבה חוות דעת שבו הצביע תמיכה מלאה בסעיפי חוק ההסדרים הנוגעים להגברת התחרות בטלוויזיה הרב ערוצית באמצעות הסדרת תחום שידורי הספורט.

היום (שני) תתכנס ועדת הכלכלה של הכנסת לדון לראשונה ברפורמה משמעותית בשוק הטלוויזיה - סעיפי חוק ההסדרים הנוגעים לשוק התקשורת, שלפיהם יש להטיל חובת מכירה בתחום שידורי הספורט. סעיפי החוק, המבוססים על מסקנות הוועדה בראשות מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר.

לפי הצעת החוק, כל גורם שירצה להיכנס לשוק הטלוויזיה הרב ערוצית (למשל פרטנר או נטפליקס) יוכל לשדר שידורי ספורט, וזאת באמצעות הטלת חובת מכירה על בעלי זכויות השידור. חובת המכירה חלה הן על ערוצי הספורט (כלומר לשדר את ערוץ ספורט 5) והן על מפעלים בודדים (כלומר רכישה של ליגת העל בכדורסל). המחיר, לפי הצעת החוק, יהיה בהתאם לעסקות קודמות שבהן נמכרו הזכויות או הערוצים, כאשר לבעלי הערוצים או הזכויות יתאפשר טווח מסוים להגדיל את רווחיהם מכל רוכש.

ההערכות הן כי מהלך כזה גם יסיר חסמי כניסה לשוק הטלוויזיה, שכן כל שחקן יוכל להציע חבילת שידורי ספורט. בעקבות הטלת חובת המכירה, ההערכות הן כי מחיר זכויות הספורט – שזינק במאות אחוזים בשנה האחרונה – יירד משמעותית, וזאת משום שלאף שחקן לא יהיה אינטרס תג מחיר גבוה יותר, שכן בין כה יוכל לרכוש את מפעלי הספורט במחיר שיוויוני.

סוגיית הזכויות של שידורי הספורט עלתה לסדר היום בשבועות האחרונים, וזאת לאחר מאבק עסקי חריף בין קבוצת RGE המפעילה את ערוצי ספורט 5 לבין yes. ב-RGE  דרשו תוספת של כ-60 מיליון שקל לחוזה השנתי וזאת לאחר שרכשו זכויות שידור נוספות. מנגד, ב-yes סירבו ודרשו כי RGE  תחשוף בפני בורר נתונים כספיים.

הטלת חובת המכירה נדחפת במיוחד על ידי פרטנר וסלקום. מנגד, HOT  ו-yes אינן שבעות רצון מהמלך, שכן הוא יביא להגברת התחרות בתחום מצד שחקנים חדשים שאינם בעלי חובות רגולטוריים דומים להם, למשל בתחום הפקות המקור. חברות שידורי הספורט RGE  ו-one לא הביעו התנגדות למהלך, אך צ'רלטון של אלי עזור מתנגדת להצעת החוק.

ליגת העל בכדורסל
לירון מולדובן / מי

פריזט: תוכני הספורט משמשים חסם לתחרות

"ישראל מצויה בימים אלה בשלב שבו שחקנים חדשים בתחום שידורי הטלוויזיה עושים צעדים ראשונים בכניסה לתחום והתבססות בו, זאת לאחר שנים ארוכות בהן פעלו בתחום מספר מצומצם בלבד של שחקנים", כתב הלפרין, תוך שהיא מתכוונת לשירותים כמו זה של סלקום או של נטפליקס. "שלב זה הוא שלב רגיש וקריטי להתפתחות תחרות בתחום".

הלפרין מציינת כי מפעיל טלוויזיה רב ערוצי ללא שידורי ספורט לא מהווה תחליף למפעילים הקיימים. "קושי זה עלול להביא לכך כי משקי בית שבם קיים לפחות צרכן חובב ספורט אחד יהססו לעבור לפלטפורמת שידור חדשה שאינה משדרת תוכני ספורט", כתבה הלפרין בחו"ד למשרד האוצר. "היעדר מגוון מספק של תוכני ספורט מגביה את חסם המעבר של לקוחות בין פלטפורמות שידור ועל כן מהווה חסר כניסה בפני שחקנים חדשים".

ברשות ההגבלים אומרים כי קיים גם יתרון משמעותי לגודל עבור רוכשי הזכויות. לפי הממונה על ההגבלים, מתכונת האסדרה המוצעת כיום בחוק אמורה ליצור "מגרש משחקים מאוזן" בין הפלטפורמות. באשר למנגנון המחייב חובת מכירה של מפעלים עיקריים, זה יאפשר לפלטפורמה לרכוש תכנים אטרקטיביים במחיר אחיד, אך ברשות אומרים כי מנגנון זה מצריך "בחירה קפדנית" של המפעלים שעליהם תחול חובה זו, וכן פיקוח על גובה הרווח הסביר של רוכש הזכויות.

ערוצים

חברת פרטנר גייסה לטובתה את ד״ר שלומי פריזט, לשעבר הכלכלן הראשי ברשות ההגבלים, שהציג חו"ד שתומכת גם היא בהטלת חובת מכירה. "תכני הספורט משמשים ככלי שרת לחסימת תחרות בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית", כתב שמאי. "שוק שידורי הספורט בישראל הוא ריכוזי, ושוק הטלוויזיה הרב-ערוצית בישראל הוא שוק ריכוזי. לא ייתכן שחברות פרטיות הן אלו שיחליטו אם תהיה תחרות בשוק הטלוויזיה הרב-ערוצית, זה תפקידה של המדינה לדאוג שתהיה תחרות". לדבריו, "יישום חובת מכירה צפוי לתרום רבות לשיפור התחרות בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית ולהטיב עם הצרכן".

בחוות הדעת של פריזט שהוכנה לקראת דיוני ועדת הכלכלה בכנסת נעשתה סקירה בינלאומית שלפיה מדינות רבות בעולם טיפלו בכשל שוק זה באמצעות החלת חובת מכירה על תכני ספורט. פריזט ציין כי גם בישראל בוצע מהלך של הטלת חובת מכירה ב-2000 כדי לאפשר ל-yes להתחרות ב-HOT. פריזט הציע כי מנגנון המחיר שייקבע עבור מכירת ערוצי ספורט יהיה ממוצע ההסכמים הקיימים של גופי השידור המשדרים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם