יו"ר אסם: במבה זה בריא, לא נקבל מדבקה אדומה

דן פרופר בראיון לגל"צ: "החך של הצרכן דוחה חטיפים עם פחות מלח"■ אחרי לחץ שהופעל ע"י היצרנים בשבוע האחרון, משרד הבריאות יפרסם היום בצהריים מסקנות מרוככות יותר שהולכות לקראת היצרנים

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן פרופר
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

"כאשר אנחנו נותנים לצרכנים בקבוצת טעימה חטיף עם פחות מלח, החך מייד מרגיש בזה ודוחה את זה, צריך להרגיל את החיך, זה תהליך ידוע בספרות המקצועית", כך אמר הבוקר יו"ר אסם, דן פרופר, בראיון לניב רסקין בגלי צה"ל לקראת פרסום מסקנותיה של ועדת הרגולציה לקידום תזונה בריאה היום בצהריים. 

בתשובה לאמירה כי ליצרנים יש אחריות ברורה בהרגלת החיך של הצרכן לכמויות גדולות של סוכר, נתרן ושומן, אמר פרופר: "אתם רוצים להגיד לי שלפני שהיו חברות מזון האדם לא צריך לא מלח ולא סוכר?". פרופר אף העריך שחטיף הדגל של אסם - במבה - לא יסומן במדבקה אדומה במסגרת חובת הסימון של מוצרי מזון מזיקים שתוטל על היצרנים וקרא לו "חטיף בריא".

למרות אמירות בעילום של של יצרנים גדולים כי יפעילו לחץ על הממשלה ויגיעו אף לראש הממשלה נתניהו במקרה הצורך כדי שההמלצות ירוככו, אמר פרופר: "מבחינתנו, הדרך שמובילה לשיפור תזונתי במוצרי מזון היא דרך סלולה וצלולה שאנחנו מברכים עליה. בשנים האחרונות הצלחנו להוריד כמויות של 460 טונות שמן, 130 טונות סוכר ו-30 טונות מלח".

כפי שמסתמן, היצרנים הצליחו לפחות חלקית להשפיע על משרד הבריאות בשבוע האחרון. ההמלצות הסופיות בכל הנוגע לסימון מוצרים יהיו מרוככות יותר ויילכו לקראת היצרנים. זאת לאחר שבשבוע שעבר מסמך שנשלח ממשרד הבריאות ליצרנים קבע רף מחמיר לסימון מוצרים. היצרנים טענו שלפי הרף שנקבע, כ-60% מהמוצרים בסופרמרקט יסומנו במדבקה אדומה וכי פרק הזמן עליו דיבר משרד הבריאות  - של כחצי שנה עד להתחלת הסימון – הינו קצר מדי.

בהמשך לשליחת המסמך, נפגשו מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש. במקביל, איימו יצרנים גדולים להפעיל לחץ ולפנות אף לראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא. כעת, מסתמן כי ליצרנים יינתן פרק זמן של שנה עד להחלת ההמלצה על סימון המוצרים.

בנוסף, הועלה הרף שמעליו יצטרכו היצרנים לסמן מוצרים במדבקות אדומות. היצרנים יצטרכו לסמן מוצר שיש בו יותר מ-22.5 גרם במקום מעל ל-15 גרם כפי שנכתב במכתב המקורי מלפני שבוע, הרף לסימון נתרן יהיה 800 מ"ג במקום 500 מ"ג והרף לסימון שומן רווי יהיה 6 גרם במקום 5 גרם. היישום של הרף המחמיר יותר יידחה לעוד שנתיים. המלצה גדולה נוספת היא איסור פרסום מזון מזיק לילדים עד גיל 14. לאחר פרסום ההמלצות, הן יעברו לאישור שר הבריאות ולאחר מכן להליך של חקיקה ותקנות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker