אביב גלעדי חזר בו: כל תכני הספורט ישודרו כרגיל עד יום חמישי

(עדכון) מוקדם יותר הצהיר בעל המניות בקבוצת RGE המחזיקה בערוץ הספורט כי יחשיך את המסך למנויי HOT ו-yes ■ כל הפרטים על הקרב הסוער בשוק התקשורת

נתי טוקר
הפועל באר שבע חוגגת
הפועל באר שבע חוגגת. לא על המסך שלכם? צילום: ניר קידר

אביב גלעדי, מבעלי קבוצת RGE המחזיקה בערוץ הספורט, חזר בו מהצהרתו בצהריים, והודיע כי כל תכני הספורט כולל ליגת העל ישורדו כרגיל עד יום חמישי. גלעדי חזר בו מהצהרתו בעקבות בקשה של יו"ר מועצת הכבלים והלוויין ד"ר יפעת בן חי שגב, אך גם מחשש כי ביטול שידור המשחק של ליגת העל בשני יגרור קנס ממינהלת הכדורגל.

מוקדם יותר הצהיר גלעדי כי לא ישדר את משחקי ליגת העל בכדורגל ב-HOT ב-yes. "המשחקים של ליגת העל היום ומחר לא ישודרו בכלל, הן ב-HOT והן ב-yes, וזאת על פי צו בית משפט", אמר גלעדי.

גלעדי אמר כי "מי ישלם לי על כל השבועות האלה שאני משדר בחינם ל-yes? אני כבר חודשיים מתוך רצון טוב מנהל מו"מ עם yes. הם לא משלמים. מי ישלם את זה בסוף? אין לי ברירה והיום בערב ישודר משחק של NBA או משהו כזה בשתי הפלטפורמות".

ההצהרה של גלעדי הגיעה בניגוד להודעה של מועצת הכבלים והלוויין, לפיה הגיעה לסיכום עם RGE כי כל המשחקים ישודרו בשתי הפלטפורמות.

"ביריונים", "סחטנים", "שקרנים" ו"רמאים" - אלה רק חלק מההאשמות ההדדיות בשוק הטלוויזיה בימים האחרונים. בשלב זה, אחרי הסערה בסוף השבוע סביב שידור משחקה של מכבי תל אבי ביורוליג, ערוץ הספורט ישדר את כל תכני הספורט שלו גם בערוצי HOT וגם בערוצי yes - וזאת עד לדיון בנושא במועצת הכבלים והלוויין ביום חמישי.

גלעדי סירב לקבל את ההסכם והודיע על החשכת המסכים. ל-TheMarker נודע כי המועצה אמורה לקבל ביום חמישי החלטה שתאפשר ל-RGE להוריד חלק מהתכנים למנויי yes - כך שהמאבק העסקי עוד צפוי להתלקח שוב.

מבוי סתום

קבוצת RGE הודיעה לחברת yes ביום חמישי כי לא תשדר את משחק מכבי תל אביב ביורוליג, וזאת לאור המאבק העסקי בין הצדדים. המאבק הוא סביב הדרישה של ערוץ הספורט להעלות משמעותית את המחיר שמשלמת לה חברת yes, וזאת לאחר שערוץ הספורט רכש שורה של תכנים חדשים לשידור בחודשים האחרונים. בין השאר רכש ערוץ הספורט את משחקי היורוליג, את משחקי ליגת העל בכדורסל ואת המשחק המרכזי ומשחקים  נוספים מליגת העל בכדורגל.

ל-TheMarker נודע כי סך כל העלויות הנוספות של ערוץ הספורט בעקבות רכש הזכויות מגיע לתוספת של 120 מיליון שקל בשנה, ויחד עם עלות ההפקה של השידורים החדשים מגיע העלות הנוספת ל-140 מיליון שקל בשנה.

העלייה במחירים נובעת בין השאר ממגמה גלובלית של התייקרויות זכויות הספורט, אבל בעיקר בזירה הישראלית. זה התחיל עם רכישת הליגה הספרדית על ידי one במחיר יקר משמעותית ב-2015, והתחזק משמעותית לאחר שחברת פרטנר ניסתה להיכנס לשוק הטלוויזיה הרב ערוצית באמצעות רכש בלעדי של זכויות שידור. מהלך זה גרר התייקרויות מחירים של עד פי חמישה בזכויות השידור, בעיקר של ליגת העל הישראלית – שנרכשו על ידי צ'רלטון וערוץ ספורט 5.

בחודשים האחרונים הגיע ערוץ הספורט להסכמות עם HOT ועם סלקום על תוספת תשלום בעקבות רכש התכנים הנוסף. HOT  סיכמה על חוזה ארוך טווח לשש שנים עם RGE. רכש התכנים על ידי ערוץ הספורט סייע ל-HOT בין השאר לחסום את כניסתה של פרטנר, שרצתה לרכוש בבלעדיות את משחקי ליגת העל בכדורגל – אך נחסמה.

אביב גלעדי
אביב גלעדיצילום: מוטי מילרוד

ואולם עם yes נקלע המו"מ למבוי סתום. את המו"מ מוביל כעת מטעם RGE אביב גלעדי, המחזיק 33% ממניות קבוצת RGE, וזאת לאחר שהמנכ"ל מודי פרידמן התפטר מתפקידו לפני כחודש – ככל הנראה בין השאר על רקע חילוקי דעות סביב מהלכי החברה. גלעדי ידוע כמנהל שפועל לא פעם באופן שנראה כאמוציונלי ולא מהסס לבצע מהלכים כוחניים נגד ספקים ולקוחות שלו. במקרה הזה הפגיעה היתה חמורה במיוחד, שכן אחד מבעלי RGE  הוא אודי רקאנטי, המחזיק גם במניות בקבוצת מכבי תל אביב – ששידור משחק חשוב שלה היה אמור להיות מוחשך לאוהדים מנויי yes.

למעשה, בין yes ל-RGE הסכם שנחתם ב-2012 ותוקפו יפוג רק בסוף 2018 – בעוד יותר משנתיים. בהסכם עצמו יש אמנם סעיף שמחייב לקיים מו"מ מחודש בתום לב אם עולים המחירים של זכויות שקיימות בידי ערוץ הספורט - כבר בעת החוזה. כלומר, yes מחויבת לפתוח את החוזה אם מחירי ליגת האלופות או ה-NBA עולים. ואולם במקרה הזה, דרישת ערוץ הספורט לתשלום נוסף מתבססת בעיקר על תכנים חדשים שלא היו בזמן חתימת ההסכם, ולכן ב-yes טוענים כי אינם מחויבים לפתוח את החוזה.

עבור תוספת התכנים דרשו בערוץ הספורט תשלום נוסף של 57 מיליון שקל בשנה עד תום תקופת ההסכם. חלופה אחרת היתה המשך ניהול מו"מ לתקופה ארוכה יותר, תמורת הלוואה מיידית של כ-14 מיליון שקל. ההלוואה הזו אכן ניתנה, אך המועד לסיום המו"מ חלף והצדדים לא הגיעו להסכם.

ב-yes דרשו בשבועות האחרונים מקבוצת RGE  לפתוח ביניהם את הספרים ולהציג באופן מלא את היקף ההכנסות ושיעורי הרווחיות של ערוץ הספורט, וזאת כדי לקבוע האם יש הצדקה להגדלת התשלום. ב-RGE סירבו להציג בפניהם את הנתונים המלאים, בין השאר בטענה כי חשיפה כזו כוללת נתונים על היקף התשלום של המתחרים HOT  וסלקום ומהווה עבירה על החוק.

מנגד, ב-yes טענו כי ניתן למנות בורר חיצוני שיבדוק את עניין העלויות, ויעשה חישוב לגבי שיעורי הרווחיות של RGE. ב-yes גם הזכירו לאנשי RGE כי רק ב-2015 הפסיד ערוץ הספורט במכרז לזכויות השידור של הליגה הספרדית לטובת ערוץ one, והחברות yes ו-HOT נאלצו להעלות התשלום השנתי ל-one בעשרות אחוזים. באותו זמן לא הופחת התשלום לערוץ הספורט, למרות הירידה בזכויות השידורים שלהם.

המערכה רק בתחילתה

ביום חמישי הגיעו הצדדים לפיצוץ שבעקבותיו החליט גלעדי לנתק את צופי ערוץ הספורט ב-yes  ולא לשדר את משחק מכבי תל אביב. RGE החליטה להמשיך לשדר את המשחק בערוץ ספורט 5 HD  (ערוץ "מראה" שמשדר את אותו תוכן של ערוץ 5 אך ברזולוצייה גבוהה יותר), וכן לשדר את המשחק חינם באינטרנט.

yes הגיבה בצעד משלה ופתחה למשך סוף השבוע את  ערוץ ה-HD  לכל מנוייה (שמחזיקים בממיר HD). המשמעות של צעד כזה היא הפסד של סכומי כסף לא מבוטלים שהיו משולמים ל-yes עבור דמי המנוי במועד הזה.

המכשול הגדול ביותר של RGE בפני הורדה חד צדדית של ערוץ הספורט ב-yes הוא החובה הרגולטורית ההיסטורית לשדר במקביל את כל תוכן הספורט הן ב-HOT והן ב-yes. התקנה הזו נקבעה במטרה למנוע אפשרות שצד אחד - HOT או yes - ייהפך למונופול על שידורי ספורט. בעקבות כך RGE  לא יכולה לשדר תוכן רק ב-HOT  וכלל לא ב-yes.

על בסיס תקנה זו, yes פנתה לבית המשפט המחוזי בתל אביב ביום שישי, באמצעות עוה"ד רמי בן נתן ומודי שרפסקי, ודרשה צו מניעה במעמד צד אחד שיאסור על RGE  לשדר תכנים רק ב-HOT  ולא ב-yes.

מכתב מעין זה גם שיגרה בסוף השבוע יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן חי שגב, שבו כתבה כי "כידוע לכם וכפי שעולה מהחלטות קודמות של המועצה, עמדת המועצה היא שבהיעדר החלטה אחרת אין לאפשר שוני בשידורי הספורט של הפלטפורמות בערוצים המקומיים שבנדון. סטייה מעניין זה יכולה להיות כאמור רק באישור המועצה מראש ובכתב.  לפיכך, עד החלטה אחרת עליכם להקפיד כי לא ישודר בשידורי הוט תוכן שונה מזה המשודר ביס בערוצים שבנדון מהפקה מקומית".

בית המשפט קבע בשלב זה צו מניעה שלפיו ל-RGE אכן ייאסר לשדר תכנים בבלעדיות ב-HOT. אלא שגלעדי העלה הילוך והכריז כי בעקבות כך הוא יפסיק לשדר את התכנים האמורים גם למנויי HOT  - ואלה יהיו זמינים רק למנויי סלקום.

היום, לאחר התערבות בן חי-שגב, הסכימה RGE  להיעתר לבקשתה והודיעה כי תשוב לשדר את כל תוכני הספורט בשתי הפלטפורמות ללא כל הבדל. ואולם המערכה רק התחילה, שכן במקביל RGE  הגישה למועצה בקשה לאשר לה לייצר שוני בשידורים בין HOT  ל-yes. במילים אחרות, RGE  מעוניינת להמשיך במדיניות של פגיעה ב-yes אם זו לא תיעתר לדרישותיה הכספיות.

ההערכות הן כי מועצת הכבלים עשויה לאשר את הבקשה. מטרת התקנה היא למנוע שידור של "אירועים מוכרזים" – כלומר ליגות חשובות ומשמעותיות, או כאלה שקבוצות ישראליות משתתפות בהן. בכל הקשור לשאר הליגות – למשל ליגה צרפתית או משחקים פחות חשובים – ייתכן כי המועצה תקבל החלטה שתתיר לייצר שוני בין HOT  לבין yes. המשמעות היא שהקרב בין RGE  ל-yes על חשבון הלקוחות עשוי עוד להתלקח בקרוב.

סימן השאלה הנוסף הוא כיצד תתפתח מערכת היחסים בין השחקן המרכזי הנוסף בשוק הספורט, אלי עזור וחברת צ'רלטון, לבין הפלטפורמות. HOT  ו-yes כבר הגישו בקשה לאפשר לצ'רלטון להעלות שני ערוצי ספורט חדשים, כלומר ספורט 3 וספורט 4, וזאת כדי לשדר את התוכן הנוסף ולהעלות את היקף ההכנסה מהמנויים. אלא שעד כה המועצה הציבה שורה של תנאים לאישור העלייה לאויר, וזאת כדי למנוע זליגת תכנים לערוצים החדשים באופן שיחייב את המנויים לשלם סכום נוסף. בינתיים לא עלו שני הערוצים החדשים, והמשמעות היא ש-HOT  ו-yes לא מצליחות כרגע להגדיל הכנסות בהתאם לעלייה במחירי הזכויות של צ'רלטון.

מ-yes נמסר: "לאחר שביום חמישי ערוץ הספורט של RGE נקט בצעד ביריוני, בלתי חוקי ואלים על חשבון לקוחות הספורט הנאמנים לו והפסיק לו את שידוריו - רק על מנת לנסות ולהפעיל לחץ להיכנע לגחמות הכספיות של הערוץ, ולאחר שהועברה דרישתה החד משמעית של מועצת הכבלים והלווין והוצא צו מניעה נגדם מאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, הערוץ מבקש כעת לעשות את מלחמתו על חשבון ציבור המנויים ב-HOT וב-yes גם יחד- ולנהוג בהם כבני ערובה לניהול המו״מ הכספי".

מ-RGE נמסר בתגובה: ״לא יעלה על הדעת שלyes תהיה זכות וטו על השידורים של Hot . לצערנו הרב חברת yes מסרבת לשלם בגין השידורים ובכך מונעת אותם מצופייה, ואם לא די בכך היא פועלת כדי למנוע שידור תכנים אלו גם מצופי Hot. ערוץ הספורט פועל במטרה להביא את תכני הספורט האטרקטיביים ביותר לכלל הציבור ובכוונתנו לפעול מיידית מול הרגולטור על מנת להנגיש את השידורים לצופים. לא ניתן ידנו לניסיונות לפגוע בחובבי הספורט בישראל״.

ממועצת הכבלים נמסר: "RGE נעתרה לבקשת היו"ר לשדר את תכני הספורט כרגיל עד לדיון במועצה וקבלת החלטה".

ב-HOT מתכוונים להתעקש על שידורי המשחק, ואומרים כי "לקוחות HOT לא יהיו קורבן לסכסוך עסקי של גורמים אחרים בשוק, ואנו נעמוד על שידור המשחקים ללקוחותינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker