"הם מטורפים": מהפכת "המדבקות האדומות" שמאיימת לחשוף את האמת על יצרני המזון

בתעשיית המזון הירבו לספר בשנה האחרונה על מהלכי הפחתות סוכר, נתרן ושומן אולם המהלך של משרד הבריאות חשף אותן בערוותן וגרם להן להודות סוף סוף באמת

עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת-מזריץ

הימור מושכל: ברגעים אלה ממש תעשיית המזון והמשקאות מתחילה להוציא לפועל תוכניות מגירה להפעלת לחץ על מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, בכדי לסכל את יוזמת "המדבקות האדומות" שהמשרד עומד לפרסם בימים הקרובים. ביום שישי הבהיר ל-TheMarker בכיר באחת מחברות המזון הגדולות ש"בתעשיית המזון לא פראיירים. נגיע גם לראש הממשלה כדי שיתערב אם נצטרך, זה לא ייגמר ככה".

גם הבוקר המשיכו לזרום המסרים מהתעשייה כשדבר אחד ברור: תעשיית המזון תשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותה כדי שמסקנות ועדת הרגולציה לתזונה בריאה של משרד הבריאות לא יהיו מרחיקות לכת ולא ייצאו לפועל בקדנציה הנוכחית של השר ליצמן והמנכ"ל שהוא מינה, בר סימן טוב.

לאורך כל החודשים האחרונים בכירי תעשיית המזון היו בטוחים שמשרד הבריאות נמצא אצלם בכיס. את קמפיין החטיפים הם הצליחו להוריד מהאוויר וגם לצוותי העבודה שגיבשו את ההמלצות הם הצליחו להשתחל. אבל ביום חמישי אחר הצהריים הם הבינו שהם בבעיה. בר סימן טוב הבהיר להם בפגישה שהוא מתכוון לחייב אותם בסטנדרטים מחמירים לסימון מוצרים, שיחייבו אותם לסמן במדבקות אדומות יותר ממחצית מהמוצרים שהם מוכרים כבר בחודשים הקרובים.

"הם מטורפים, לחייב אותנו לסמן כ-60% מהמוצרים זה לא הגיוני בעליל, המודל הצ'יליאני שעליו משרד הבריאות מתבסס - מגוחך", אמר היום גורם אחר בתעשיית המזון. אולם הוא לא מצא תשובה טובה לכך שהעובדה שתעשיית המזון תצטרך לסמן כ-60% המוצרים בסופרמרקט  - כיוון שהם מכילים כמות גדולה של סוכר, נתרן ושומן רווי - מעידה לא מעט על הבעייתיות בחלק גדול מהמוצרים שהיא מוכרת לנו כיום. וזה עוד כאשר משרד הבריאות החליט משום מה להקל לא להכניס לחובת הסימון במדבקות רכיבים בעייתיים כמו חומרים משמרים וצבעי מאכל מלאכותיים, מה שהיה מעלה עוד יותר את שיעור המוצרים המסומנים.

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טובצילום: אמיל סלמן

בתקופה הקרובה תטען תעשיית המזון שהחובה לסמן מוצרים לא בריאים תפגע ביבוא, תגרום לעליית מחירים ותפגע אנושות ביצרנים קטנים שלא יוכלו לעמוד בעלויות הכלכליות. אולם משרד הבריאות צריך להישאר חזק ולזכור שמדובר במאבק על בריאות ילדינו. מדינת ישראל מדורגת במקום הראשון באירופה מבחינת השמנה ועודף משקל ובמקום השלישי בעולם מבחינת השמנה ועודף משקל אצל ילדים. לא מדובר בנתונים של מה בכך ויש להם השלכות מרחיקות לכת בכל הנוגע לתחלואה ולכסף שמוציאה המדינה מדי שנה על טיפול במחלות שהשמנה מולידה.

החשיבות שבסימון שלילי של מוצרים במדבקה אדומה היא כפולה: הראשונה היא לתת לצרכן את הידע והאפשרות לבחור בצורה קלה יחסית האם הוא רוצה להכניס לעגלה מוצר לא בריא. הצרכן אולי יודע שהוא בוחר לקנות מוצרים לא בריאים כשהוא שולח את היד למדף המשקאות הממותקים או החטיפים, אולם רבים מהצרכנים יופתעו כשיגלו מדבקות אדומות על מוצרים כמו גבינות צהובות, מעדנים, קוטג', חטיפי אנרגיה, מרקים ועוד.

המשמעות השנייה היא בהשפעה הצפויה שתהיה לסימון על הרכב המוצרים. למשרד הבריאות אין דרך חוקית לחייב את חברות המזון לעשות רפורמולציה ולשפר את הרכב המוצרים שלהם. ה"שוט" היחיד שלו על התעשייה הוא לחייב לסמן את המוצרים כבעייתיים ואז לקוות שהחברות ישפרו את המוצרים כדי לקבל מדבקה ירוקה ולא אדומה. במשרד הבריאות מספרים שבצ'ילה, משם לקוח המודל, תעשיית המזון ערכה רפורמולציות לאלפי מוצרים בתוך חודשים ספורים בכדי שלא תתנוסס עליהם מדבקה אדומה. סביר שדד ליין שירחף מעל ראשן יגרום גם לחברות המזון בישראל להאיץ ולהרחיב את תהליכי שיפור המוצרים בהם הן התחילו לפני מספר שנים.

אם יש משהו אחד שלמדנו מהימים האחרונים זה ש"הרגולציה העצמית" של תעשיית המזון לא מספיקה. בתעשייה הירבו לספר בשנה האחרונה על מהלכי הפחתות סוכר, נתרן, שומן ועוד שבוצעו על ידן אולם המהלך של משרד הבריאות חשף אותן בערוותן וגרם להן להודות סוף סוף באמת: המוצרים שמוכרים לנו בסופר בעייתיים בחלקם הגדול, הרבה יותר ממה שהיינו רוצים לחשוב - ולזה צריך לשים סוף בהקדם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker