יו"ר התאגיד לנתניהו: הסירוב לתחילת השידורים בינואר נעשה ללא כל בדיקה

לאחר שראש הממשלה ושר האוצר החליטו לא לאשר את הקמת תאגיד השידור הציבורי ב-1 בינואר, שיגר גיל עומר הזמנה לנתניהו לבקר במתקני התאגיד - אבל רה"מ כלל לא הגיב לפנייה ■ המשך הפעלת רשות השידור במקביל לתאגיד תעלה למדינה כ-2 מיליון שקל ביום

נתי טוקר
מנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ (מימין) והיו"ר גיל עומר
מנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ (מימין) והיו"ר גיל עומרצילום: אמיל סלמן
נתי טוקר

יו"ר מועצת תאגיד השידור הציבורי, גיל עומר, הזמין ב–31 באוקטובר את ראש הממשלה ושר התקשורת, בנימין נתניהו, לסיור במתקני "כאן" ולמפגש עם העובדים, כדי לבחון את מוכנות התאגיד לעלייה לאוויר בינואר — אך נתניהו לא הגיב לפנייתו.

ההזמנה לסיור נכללה בחלופת מכתבים קשה בין ראשי התאגיד לבין מנכ"לי משרד התקשורת והאוצר, סביב הסירוב של השרים לאשר את הקמת התאגיד ב–1 בינואר 2017. החוק הנוכחי קובע כי תאריך היעד האחרון להקמת התאגיד הוא 30 באפריל 2017, אבל שרי האוצר והתקשורת יכולים להקדים את ההקמה של התאגיד כבר לינואר.

הודעת המוכנות של התאגיד נשלחה לשרים ב-25 באוקטובר, ובתוך שבועיים, לפי החוק, השרים היו אמורים לבחון את הנושא ולהכריע בסוגיה. אלא שבתאגיד טוענים כי בפועל השרים כלל לא בחנו את הנושא, ושיגרו הודעות סירוב לבקשת ההקדמה — ללא כל נימוק.

ב-7 בנובמבר שיגר מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, מכתב למנכ"ל האוצר, שי באב"ד, שבו טען כי "מבחינת המסמך (מסמך המוכנות לשידור של התאגיד; נ"ט) עולה תמונה לא שלמה, שמחייבת עריכת בדיקה מפורטת יותר לפני שנוכל להמליץ לשר על מוכנות התאגיד".

ואכן, יום לאחר מכן שיגרו באב"ד ופילבר למועצת השידור הציבורי מכתב, שבו טענו כי "התמונה העולה מהדו"ח מחייבת עריכת בדיקה נוספת, לפני שנוכל להמליץ לשרים על מוכנות התאגיד".

השניים גם עידכנו כי נתניהו ושר האוצר, משה כחלון, החליטו על הקמת צוות שיבחן את סוגיית השידור הציבורי בהיבטים שונים. בשל כך, הודיעו באב"ד ופילבר כי לא ימליצו בשלב זה על ההקדמה בהקמת התאגיד ל-1 בינואר.

יום לאחר מכן - ושבועיים לאחר שנשלח מסמך המוכנות - שיגר עומר לשני המנכ"לים מסמך קשה עם שורת שאלות ותהיות. "לא רק שאינכם מציינים איזו בדיקה דרושה ומדוע היא מתחייבת - אלא שמטבעה של בדיקה כזאת, עליה להתבצע מול התאגיד. עד היום, ובחלוף התקופה שהחוק קבע למתן הצו לאישור הקדמת יום התחילה, עדיין לא בוצעה בדיקה כזאת מול התאגיד, והפנייה הכללית בעניין במכתבם התקבלה ביום ה-14 לאחר משלוח הודעת המוכנות".

עומר כתב עוד כי התקבלה פנייה נוספת לקבל פרטים כלליים, אבל אין כל פירוט אילו נושאים טעונים בדיקה, ומדוע הבדיקה מתחייבת. הבדיקות, לפי עומר, אמורות להתקיים מול התאגיד ולא במשרד התקשורת — אבל בדיקה משמעותית כזאת לא נעשתה מול התאגיד.

במקביל למסמך המוכנות, שיגר עומר לנתניהו הזמנה אישית לסיור בתאגיד. "זה כשנה עובדים מאות אנשי תקשורת על הקמת תאגיד השידור הישראלי החדש 'כאן'. חשוב לנו מאוד להזמין אותך לסיור היכרות במתקני התאגיד, באולפנים ובמשרדים, כדי לראות כל מה נעשה עד כה בתאגיד ולהיפגש ישירות עם העובדים במחלקות השונות", כתב עומר.

"בשביל מה צריך שידור ציבורי?"

המכתבים ששיגר עומר עשויים להוות את התשתית של עתירה לבג"ץ שתוגש בעניין, בטענה שההחלטה של שרי האוצר והתקשורת לסרב להקדים את הקמת התאגיד היתה לא סבירה ולא מנומקת — שכן בתוך השבועיים שקבע החוק, השרים לא ערכו בדיקה מול התאגיד לגבי המוכנות לשידור.

נכון לעכשיו, המשמעות היא שהתאגיד לא יקום ב–1 בינואר, משום שיש להודיע לאנשי רשות השידור 45 יום לפני הסגירה הצפויה. כלומר, בכל מקרה התאגיד ורשות השידור ימשיכו לפעול במקביל במשך תקופה נוספת.

עלות הפעלת רשות השידור כיום היא כ–60 מיליון שקל בחודש — כ–2 מיליון שקל ביום. מעבר לכך, עשרות מיליוני שקלים נוספים מושקעים כל חודש בהפעלת תאגיד השידור הציבורי — שכלל אינו משדר — אך מעסיק כבר מאות עובדים.

הצוות המיוחד שהקים נתניהו לעתיד השידור הציבורי קיים כמה פגישות בשבוע שעבר, ועתיד לקיים פגישות נוספות השבוע בהשתתפות ראש הממשלה. מנכ"ל משרד התקשורת ואנשי לשכת ראש הממשלה העלו אפשרויות שונות לעתיד השידור הציבורי, ובהן ביטול מוחלט של שידורי הטלוויזיה הציבורית או הפעלתה במנגנון מצומצם מאוד. "יש כיום 6–7 גופי חדשות, שמשדרים כל הזמן חדשות בטלוויזיה ובאינטרנט. בשביל מה צריך שידור ציבורי?" תהה מקורב לוועדה.

במשרד האוצר ממשיכים לתמוך ביישום הרפורמה שהוביל השר גלעד ארדן לסגירת התאגיד ולהקמת שידור ציבורי חדש, במסגרת תאגיד השידור הציבורי "כאן". בסופו של דבר, מעריכים מקורבים לוועדה, ההכרעה נמצאת אך ורק בידיו של כחלון. "הוא זה שבסוף יכריע אם התאגיד יקום או לא", אומר מקורב נוסף לוועדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ