המנכ"ל שמקבל 80 אלף שקל בחודש דרש בונוס של מיליון שקל על פיטורי עשרות עובדים

הנתונים נחשפו על ידי ועד עובדי "גלובס", שכינס היום את העובדים לאסיפת מחאה ■ מנכ"ל "גלובס" בתגובה: "לא קיבלתי כל מענק. מענק ההבאה לא היה מותנה בפיטורים אלא תלוי יעדי רווחיות - שברור כי אינם ניתנים להשגה"

איתן מדמון, מנכ"ל גלובס
איתן מדמון, מנכ"ל גלובס

מנכ"ל עיתון "גלובס", איתן מדמון, דרש בונוס של מיליון שקל על הליך ההתייעלות שבוצע בעיתון בסוף 2015, שכלל פיטורים של כ-60 עובדים, בהם עיתונאים. בסופו של דבר דירקטוריון החברה, בשליטת בני משפחתו של אליעזר פישמן, אישרו לו ככל הנראה בונוס של 250 אלף שקל – זאת בנוסף לשכר של כ-80 אלף שקל בחודש.

הנתונים האלה נחשפו בפני ועד עובדי העיתון, במסגרת האישור שניתן להם על ידי בית המשפט להצטרף כצד להליך המכירה של העיתון על ידי בנק לאומי, בשל חובותיו של בעל השליטה אליעזר פישמן. בעקבות חשיפת הנתונים, נערכה היום אסיפת עובדים בעיתון שבה עודכנו העובדים על התנהלות המנכ"ל.

הנתונים נחשפו בעקבות מסמכים ששיגרה להנהלת לאומי רו"ח אלונה בר-און, בעלת מניות מיעוט בחברת מוניטין השולטת בעיתון. כפי שפורסם ב-TheMarker, בר-און שיגרה לבנק לאומי מכתב שבו העלה טענות חמורות כלפי הליך המכירה, ובין השאר טענה כי "לוח הזמנים הקצר והעיתוי החטוף מעלים חשש של מכירה חפוזה, בתנאי אי ודאות, והניסיון לכרוך בכך גם ניסיון למכירת נכסי מוניטין עצמה מעצים חשש מפני פגיעה בחברה, ממכירת חיסול, או למצער מכירת השליטה לגורם שאינו מעוניין באמת ובתמים להפעיל את החברה, כי אם לקצירת אבריה וריקונה מנכסיה".

בר-און שיגרה בימים האחרונים מסמך נוסף שיועד למנהלים של הליך המכירה, עוה"ד אייל רוזובסקי ורונן מטרי, שבו טענה כי במרץ האחרון אושרה למדמון בתמיכת משפחת פישמן, וזאת בניגוד לעמת בר-און, שיפור בתנאי ההעסקה. לפי המסמך, בהמשך להעלות שכר "ענקית" שהיתה למדמון ב-2012, אושר לו מענק דמי הסתגלות של כחצי מיליון שקל, בונוס על הליך ההתייעלות וכן בונוס של 2.5% מכל עסקת מכירה אם תתבצע.

הליך הפיטורים ב-2015 לווה במחאה חריפה של ועד העובדים, שהגיעה גם למאבק משפטי בבית הדין לעבודה. במהלך הדיונים אמר מדמון עצמו בבית הדין: "אני חושב שאף אחד לא מבין פה בחדר הזה את גודל השעה, את המצוקה שבה מצוי הארגון... יש פה עסק שמפסיד הרבה כסף וזקוק בכל רגע נתון לתזרים. יש קופה נורא נורא דלילה. ביום שהוא מאוד קרוב, אפשר להגיע למצב ששקל אחד לא ישולם למישהו בזמן ואז אנחנו צועדים כולנו למסלול נורא פשוט של 'מעריב' בזמנו", כך דווח באתר "העין השביעית".

אלא שבמקביל משפחת פישמן שיפרה את תנאי ההעסקה של מדמון. עובדי "גלובס" התכנסו היום למחות על כך. "הדברים קשים לעיכול, בעיקר לחברים המדהימים שפוטרו", כתב בוועד לעובדים. "בשיא הפיטורים המכוערים שנעשו לפני פחות משנה, התכנס הדירקטוריון ודן בבקשה של איתן מדמון לקבל בונוס של מיליון שקל בגין 'תרומתו' להתייעלות... עוד מתברר מהנטען בכתוב, שבשנת 2012, שנה שבה פוטרו 30 עובדים יקרים, שכרו של איתן זינק בעשרות אחוזים לכדי כ-80 אלף שקל בחודש. מה שהופך את מענק ההסתגלות לכחצי מיליון שקל".

פוסט מדף הפייסבוק של חברה בארגון העיתונאים בשנת 2015

עוד מסר הוועד כי "אלונה בראון התנגדה לכל הבקשות. בסופן של ההתנגדויות אושר לו בונוס מופחת שלפי הערכות עומד על 250 אלף לכל היותר. ההסתגלות אושרה ואושר גם מענק מכירה באופן עקרוני בלי לקבוע מראש את גובהו. זו שעה קשה לנו. אנחנו עובדים קשה כדי שהמידע יגיע אלינו אבל לא קל לעכל אותו. נעשה הכל כדי שההתנהלות תהיה אחרת לחלוטין בעתיד".

במהלך כינוס העובדים אמר אלי ציפורי, סגן עורך "גלובס": "התנאים שדרש המנכ"ל לא מכובדים, לא ראויים ולא הוגנים. דמי הניהול המופרזים חייבים לחזור לקופת גלובס ולהיות לעובדים בעלי השכר הנמוך ביותר".

בר-און גם התנגדה למינוי של שלשוה דירקטורים מטעם עוה"ד בחברת מוניטין – שמשון הראל, נועם תיבןו ואבי קלר, וזאת בטענה כי אין להם זיקה לענף התקשורת, וכי לא התחשבו בשמות שהעבירה בר-און עצמה. עוד דרשה בר-און להשלים לאלתר את החלפת בני משפחת פישמן המכהים כדירקטורים בחברות הבנות והקשורות, בהם בתו של פישמן ענת מניפז.

מנכ"ל גלובס: "הצגת מגמתית של העובדות"

מנכ"ל גלובס, איתן מדמון, הכחיש את הידיעה שלפיה קיבל בונוס ומסר בתגובה: "הפרסום נעשה בגלל אינטרסים ומאבקי שליטה שאין להם שום קשר עם טובת 'גלובס' או עובדיה, הוא כולל הצגה מגמתית ו/או חלקית של העובדות.

"חשוב לציין מספר עובדות: גמול מנכ"ל כולל בדרך כלל שלושה מרכיבים: שכר, בונוסים ומרכיב הוני (אופציות). התגמול שלי כלל רק שכר. מאז 2008 ועד היום לא קיבלתי בונוס מכל סוג ומין שהוא ובכל דרך ישירה או עקיפה. זה בניגוד מוחלט למה שפורסם בכתבה. שוב אדגיש לא קיבלתי שום מענק ובכלל זה בשנים 2015 ו-2016. מעולם גם לא קיבלתי מרכיב הוני.

"מדובר בשכר סביר של מנהלים מקבילים לי. מענק הסתגלות למנכ"ל בעקבות שינוי בעלות מקובל כיוון שבדרך כלל מנכ"ל לא מושאר על ידי בעלים חדש והשארתו בתהליך המכירה חשובה מאוד ליציבות החברה בתקופה הרגישה של החלפת בעלים. המענק הקרוי מענק הבראה לא היה מותנה בהיקף תוכנית הפיטורים, אלא בונוס שנתי תלוי בתוצאות (רווחיות). המענק נדון בקשר ליעדי רווחיות הקשורים לפרויקטים חדשים שהובלו על ידי אישית. אישורו או אי אישורו לא היו מעולם קשורים להיקף תוכנית הפיטורים. יעדי הרווחיות שהוצבו היו כל כך גבוהים שברור שהם אינם ניתנים להשגה. כמנכ"ל בכוונתי לסייע לכונסים לשמר את יציבת החברה בתקופה רגישה זו ככל שיידרש ולהעביר את החברה לבעלים החדשים בצורה חלקה ומקצועית ללא זעזועים מיותרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker