שלונסקי: "ערוץ המורשת יהיה הערוץ המסחרי השלישי"

מנהל קבוצת הירש מדיה לא נבהל מקריסת ערוץ התכלת ומבטיח השקעה כספית של 12 מיליון דולר בשנה הראשונה בערוץ המורשת, שאותו הוא מעדיף לכנות בכלל "ערוץ א'"; על ערוץ החדשות הוא אומר: "זה פספוס גדול בעיניי, כי היה לו סיכוי טוב להצליח לו השותפים היו מצליחים להגיע להסכמה"

רוני קורן-דינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני קורן-דינר

שבוע לפני הגשת ההצעות למכרז על הפעלת ערוץ המורשת, והתור אינו משתרך על מדרגות המועצה לשידורי כבלים ולוויין. מתוך 11 קבוצות ורוכשים בודדים שקנו את חוברת המכרז, רק קבוצה אחת, ככל הידוע, עומדת להגיש הצעה בפועל ביום שני הקרוב.

אלה ימים קשים לחזון הערוצים הייעודיים של משרד התקשורת. איזה פוטנציאל מסחרי רואה בערוץ המורשת קבוצת הירש מדיה, בבעלות איש העסקים שלמה בן צבי, שאחרים אינם רואים? משה שלונסקי, מנהל ההיערכות של הקבוצה למכרז, מתנדב להסביר. "בערוץ המורשת, שלא כמו בערוצי הנישה, הפנייה תהיה לקהל רחב מאוד", אומר שלונסקי. "למעשה, זה יהיה הערוץ המסחרי השלישי אחרי ערוצים 2 ו-10. הוא יתרחק מההגדרה של ערוץ לאוכלוסייה מסורתית ויתמקד בתוכן ישראלי. אנחנו מתכוונים בכלל להגיש את ההצעה למכרז עם השם 'ערוץ א'".

לדברי שלונסקי, ההשקעה הכספית הגדולה שמתכוונים בעלי הקבוצה לעשות בערוץ מדברת בעד עצמה: תקציב של 12-10 מיליון דולר בשנה הראשונה, מתוכם 9-7 מיליון דולר בתוכן ולפחות 12 שעות שידור ביממה. בהשוואה לדרישות המכרז, שמבקשות השקעה בסיסית של 4 מיליון שקל בשנה הראשונה ושש שעות שידור בלבד, זה אכן נשמע הרבה. בהשוואה לתקציב של ערוץ מסחרי, התקציב השנתי של ערוץ המורשת הוא כחמישית מתקציבו של ערוץ 10 למשל. ערוץ 10 אינו סתם דוגמה - בן צבי הוא אחד מבעלי המניות בו (10%) והוא עומד לצאת מההשקעה בו ברגע שייכנסו אליו משקיעים חדשים. בערוץ המורשת הוא ככל הנראה ירגיש נוח יותר - גם מבחינת ההשקעה וגם מבחינת סביבת עסקי המדיה הנוספים שלו: העיתון "מקור ראשון" והערוץ המסורתי התכלת. להשקעה החדשה הוא מתכוון לגייס שותף אסטרטגי, אך מסרב לחשוף אותו בטרם ייחתם ההסכם סופית.

ערוץ התכלת עלה לאוויר בקול תרועה רמה לפני כשנתיים והבטיח ערוץ בתשלום ברמה אחרת לקהל המסורתי-דתי. לאחר שנכשל בגיוס מנויים בתשלום וקרס, "התכלת" עדיין משודר אך ניזון אך ורק משידורים חוזרים. ערוץ המורשת, כערוץ מסחרי, אמור להחליפו כאלטרנטיווה ללא תשלום לקהל המסורתי והדתי.


מה יהיה שונה מערוץ "התכלת" מלבד מודל התשלום
?

שלונסקי: "העובדה שהוא היה ערוץ בתשלום עשתה הבדל גדול כערוץ שמתפרנס ממנויים בלבד, לעומת ערוץ חינם בחבילת הבסיס שיהיה ממומן מפרסומות. אני לא מכיר שום ערוץ בתשלום שמצליח, חוץ מערוץ הספורט. בנוסף, התדמית של ערוץ התכלת כערוץ דתי פגעה בו - אפילו הדתיים לא רצו להיות מזוהים עם תוכן לדתיים בלבד. לכן אנחנו כל כך מתרחקים מהאוריינטציה הזו".


למה בעצם צריך עוד ערוץ שישדר "תוכן ישראלי"? כאלה יש בשפע

"יש חסך עצום בטלוויזיה בערוצים שאינם ניזונים מבידור, דוגמניות וסלבריטאים", מסביר המפיק חיים שריר, שיהיה מנהל התוכן של הערוץ. "ערוץ המורשת יביא גם תוכניות לכל המשפחה, ספרות ישראלית, ארכיאולוגיה, תרבות ותוכניות דוקומנטריות. יהיו גם טלנובלות ושעשועונים - בכל זאת זה ערוץ מסחרי - אבל רק דברים שיש בהם ערך מוסף. כך למשל מתוכנן שעשועון דמוי 'מקבילית המוחות' עם עמנואל הלפרין. גם בתוכניות רכש נבחר את התכנים בקפידה: תוכניות כמו 'סקס והעיר הגדולה' לא, אבל 'הבית הלבן' בהחלט כן".

שלונסקי ושריר מתרחקים מהגדרת המסורתיות כמו מאש, אך מודים שהתכנים יהיו מותאמים למי שהצניעות בטלוויזיה חשובה לו. כך למשל, מתכוונים השניים לסנן פרסומות, כלומר להשאיר מחוץ לערוץ פרסומות רבות שמשתמשות בטריק הכי משומש בספר כדי למכור - סקס.


אתם בעצם כורתים את הענף עליו אתם יושבים מנימוקים מוסריים

"בניגוד למה שרבים חושבים, פרסומות שמוכרות סקס הן מיעוט ולא הרוב. אלוהים יודע שלא חיים שריר ולא אני אנשים דתיים, ובכל זאת אנחנו מעדיפים לעשות ערוץ שלא יביך את הצופים שלו - לא בתוכן ולא בפרסומות".

שלונסקי ושריר הולכים יחד תקופה ארוכה - לפני שנים הם שימשו סמנכ"לים זה לצד זה בזכיינית ערוץ 2 רשת. מאז פנה כל אחד לדרכו: שריר לעסקי הפקה עצמאיים, ושלונסקי הוביל כמה פרוייקטים בתחום התקשורת. זו לא הפעם הראשונה ששלונסקי מעורב בהקמת ערוץ ייעודי. לפני ארבע שנים הוא עמד בראש קבוצת "חדשות ישראל", אותה אחת שמאוחר יותר נאלצה לוותר על רשיון השידורים בשל סכסוך משפטי ממושך בין השותפים שהוביל לעיכובים החוזרים ונשנים בעלייה לאוויר. שלונסקי שימש גם כיועץ תוכן לקבוצת כאן, שהפסידה במכרז ערוץ 2.


ערוץ חדשות היה אמור לפנות לקהל רחב בהרבה מאשר ערוץ המורשת, והוא כשל. האם ניסיון העבר לא מרתיע אותך?

"ערוץ החדשות הוא באמת פספוס גדול בעיניי, כי היה לו סיכוי מאוד טוב להצליח לו השותפים היו מצליחים להגיע להסכמה ביניהם על מנגנון המימון, והוא היה עולה לאוויר בתקופה שבה ערוץ 10 עדיין לא הקים חברת חדשות משלו. אם זה היה קורה, לא בטוח שערוץ 10 היה איתנו היום. היום, עם שלוש חטיבות חדשות חזקות בערוצים 2 ,1 ו-10 אין מקום לערוץ חדשות, אבל לערוץ שישדר תוכן אחר לכל המשפחה דווקא יש".

מוקדי: "אם מורשת היה ברודקאסט - היו הרבה יותר קופצים"

"רעיון הערוצים הייעודיים לא נכשל", אומר יורם מוקדי, יו"ר מועצת הכבלים והלוויין שהוציאה את המכרזים לערוצי הנישה הממומנים מפרסומות. "היתה בזמנו החלטת ממשלה שגרסה שלא להתיר פרסומות בערוצי הכבלים והלוויין, אלא במסגרת הערוצים הייעודיים. יש לזה מחיר, ואכן לא כל הערוצים הצליחו להתרומם. זאת, למרות שכולם היו אמורים לתת מענה לכשלים וחסרים שהתגלו לאורך השנים בערוצי הטלוויזיה לקהלים שונים בחברה הישראלית".

מועצת הכבלים דחתה מספר פעמים את מועד הגשת ההצעות למכרז מורשת, כדי לאפשר לכמה שיותר גורמים לרכוש את חוברת המכרז . עם זאת, למוקדי לא ידוע על גורמים המבקשים להגיש הצעה בפועל מלבד קבוצת בן צבי. לדבריו, לערוץ הגדרה ברורה שלא תאפשר להיות ברודקאסט, כפי שמבקשת הקבוצה להציג את הערוץ החדש. "לו אפשר היה לעשות מערוץ המורשת ברודקאסט - היו הרבה יותר קופצים", אומר מוקדי. "עובדה שהביעו בו עניין גורמים כמו טלעד וזכייניות אחרות בערוץ 2, וכולם בחרו לא לגשת. גם במסגרת שהוגדרה נצליח. אם מתוך חמישה ערוצים ייעודיים נסיים עם שלושה באוויר נהיה מרוצים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker