האוצר: עובדי רשות השידור מעולם לא הסכימו להפחתות שכר

כדי לקדם את ביטול התאגיד, הודיעו עובדי רשות השידור כי "הסכמנו בעבר לקיצוץ של עד 35% בשכר" ■ באוצר אומרים כי במסמכי הרפורמה הקודמים מעולם לא הסכימו העובדים לקיצוץ בשכרם: "כל ניסיון להציג זאת אחרת הינו מוטעה"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה עובדי רשות שידור
הפגנה של עובדי רשות השידור נגד סגירת הרשותצילום: אמיל סלמן

בכל שלבי הרפורמות השונות שנעשו ברשות השידור, עובדי רשות השידור לא הסכימו לקצץ בשכרם - כך מבהירים היום במשרד האוצר. הדברים נמסרו בתגובה לטענות של אנשי רשות השידור שלפיהן הסכימו בעבר לקיצוצי שכר משמעותיים.

כחלק מההצעה של ח"כ דוד ביטן (הליכוד) שאותה מקדם ראש הממשלה בנימין נתניהו, נטען כי יהיה ניתן להגיע לקיצוץ שכר משמעותי של 15% בשכר עובדי רשות השידור. השכר הממוצע של עובדי רשות השידור נכון ל-2014 הוא 19,800 שקל. עלות השכר הממוצעת היא 26,762 שקל בחודש.

כדי לאשש את הטענה הזו, טענו בקרב עובדי רשות השידור כי הסכימו בעבר לקיצוצי שכר משמעותיים. כך, משה שגב, יו"ר ועד עובדי ההנדסה וטכנאים ברשות השידור, אמר ל-TheMarker כי "לאורך כל הדרך לרבות הרפורמה הסכמנו על שורה של צעדים מרחיקי לכת הכוללים הפחתת שכר משמעותית שהגיעו עד לגובה 35% לבעלי השכר הגבוה ו-20% אחוז לבעלי שכר ממוצע. ועדי העובדים הסכימו להסדרי עבודה חדשים לרבות שעון נוכחות, גמישות ניהולית להנהלה ופיטורים של 42% מהעובדים. גם היום אנחנו מוכנים לצעדים מרחיקי לכת ואף יותר משנים עברו".

האם עובדי רשות השידור אכן הסכימו להפחתות שכר משמעותיות כאלה? במשרד האוצר, שהוביל את המו"מ לרפורמה הקודמת, מכחישים את הדברים האלה ואומרים כי לא היה כל הסכמה לקיצוץ שכר. "היו הסכמות לקיצוץ בשעות הנוספות בתמורה לתוספות פנסיניות וקבלת דרגה לכל עובד", נמסר ממשרד האוצר. "ברמת הממוצע, לעובד הסכמי הרפורמה לא היו אמורים לא הורידו את עלות השכר, והחיסכון היה מושג רק כתוצאה מפרישות העובדים. כל ניסיון להציג זאת אחרת הינו מוטעה".

במצב הנוכחי, רשות השידור נמצא תחת הליך פירוק לקראת סגירתה, אך גם בשלב זה לא ניתן לקצץ שכר העובדים בשל סעיף שנכנס בחוק האוסר על פיטורים או קיצוצי שכר. הפחתת הוצאות השכר של רשות השידור נגרמו רק מפרישת עובדים, שהושגה במסגרת רפורמת הסגירה-פתיחה. עד כה, השקיעה המדינה כ-300 מיליון שקל בפיצויים מוגדלים לעובדי רשות השידור שפרשו.

היום שיגרו ששת הוועדים של רשות השידור מכתב לשר האוצר, משה כחלון, שבו הצהרה כי יהיו מוכנים להתייעלות. במכתב צוין כי "עמדתנו הנחרצת היא: מוכנות מלאה לצעדי התייעלות דרמטיים לרבות גמישות ניהולית מוחלטת להנהלה והצעדה של רשות השידור לפסגה כגוף מודרני, טכנולוגי ועיתונאי".

עוד נכתב כי "בימים אלו מונחת חרב פיטורים על ראשם של 1050 מעובדי רשות השידור, עובדים נאמנים, אנשי משפחה הדואגים למטה לחמם וכל עיקרם הוא פרנסתם של ילדיהם... אנו ועדי העובדים מתחייבים בפניך כי אנו נכונים לפתוח במשא ומתן מהיר במסגרתו נעמיד לפנינו יעד משותף - עמידה במסגרות התקציב שהוגדרו לתאגיד השידור הישראלי - 700 מיליון שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker