עוזבים את ערוץ 2: רשת רוצה לעבור לשדר בערוץ חדש ברישיון

רשת הצהירה גם כי תמשיך לעשות שימוש בחברת חדשות 2 במשך שלוש שנים לאחר המעבר לערוץ חדש - תרחיש שאותו ראש הממשלה מנסה למנוע ■ הזכיינית נערכת לשדר את "האח הגדול" במקום המתחרה קשת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל רשת, אבי צביצילום: ינאי יחיאל

זכיינית ערוץ 2 רשת, שחולקת את שידוריה בערוץ יחד עם קשת, הצהירה היום (ה') כי בכוונתה להגיש בקשה לרישיון - כלומר לצאת מערוץ 2 ולעבור לשדר בערוץ חדש במשך שבעה ימים בשבוע. הבקשה תוגש בימים הקרובים.

ההודעה של רשת מגיעה לקראת ההתרחשות הדרמטית הגדולה בטלוויזיה הישראלית: ביטול ערוץ 2 - כלומר ביטול אפיק 22 בממירים ומחיקת המותג חדשות 2. במקום זאת, קשת ורשת ייאלצו לצאת מערוץ 2 ולהגיש בקשה לרישיון, כלומר לשדר בנפרד בערוץ חדש שבעה ימים בשבוע באפיקים אחרים (12-16 בממירים).

לאחר כמה דחיות, המהלך עצמו יבוצע בנובמבר 2017, אבל עד נובמבר 2016 חייבות שתי הזכייניות להגיש לרשות השנייה בקשה לערוץ ברישיון. קשת ורשת צפויות להגיש את הבקשה הזו בכל מקרה, ובמהלך השנה הקרובה להתחיל להיערך לקראת המעבר לשבעה ימים. גם קשת צפויה להגיש בקשה דומה בקרוב.

על פניו, אמורים לפעול בנובמבר 2017 שלושה בעלי רישיון - קשת, רשת וערוץ 10. ואולם בשוק הטלוויזיה חוששים כי אין היתכנות כלכלית לשלושה ערוצים, ולכן בוחנים בכל הזכייניות מיזוג בין שני גופים. כפי שנחשף ב-TheMarker, לאחר שמו"מ בין קשת ורשת נחל כישלון, מתקיים מו"מ בין רשת לערוץ 10 למיזוג או רכישה. אפשרות נוספת שנידונה בין הצדדים היא מיזוג או רכישה של קשת וערוץ 10.

בשלב זה, שתי הזכייניות אמורות להגיש את הבקשה לרישיון. היום הודיעה מועצת המנהלים של רשת כי החליטה להגיש את הבקשה למעבר לשבעה ימים. עם זאת, החלק המעניין יותר בהצהרה של רשת קשור להמשך השימוש בחדשות 2.

כיום חברת החדשות של ערוץ 2 נשלטת בשווה על ידי קשת ורשת. החוק מעניק מעין הגנת ינוקא לשתי הזכייניות ומאפשר לשתיהן להמשיך להשתמש בחברת החדשות של ערוץ 2 במשך שלוש שנים לאחר היציאה לרישיון. כלומר, בערוץ קשת ובערוץ קשת תשודר אותה מהדורת חדשות של אותה חברה שנשלטת על ידי שני הצדדים. לאחר שלוש שנים, לפי החוק, שני הצדדים יערכו הליך התמחרות (במב"י) וצד אחד ירכוש את מלא הבעלות על חברת החדשות.

למרות המו"מ עם ערוץ 10, רשת הצהירה כי תעשה שימוש בסעיף המתיר לה להמשיך להחזיק ולשדר את חדשות 2 במשך שלוש שנים. החלטה כזו אינה ברורה מאליה, שכן היא תגרום לכך שלרשת לא יהיה בידול מול הערוץ העתידי של קשת בכל הקשור לשידור חדשות – בשעה 20:00 שני הערוצים ישדרו לכאורה את אותה מהדורה.

החלטה מעין זו עשויה להיתקל גם בהתנגדות מצד ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו. במסגרת דיוני הוועדה בראשות מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר נעשה ניסיון להגביר את התחרות בשוק התקשורת, ובעיקר בתחום החדשות. הותרת הסעיף על כנו עשוי לגרום לכך שבסופו של דבר יתעצם כוחה של חדשות 2  - שתשודר כעת בשני ערוצים במקביל. נושא זה כלל הנראה יידון בשנה הקרובה במהלך הדיונים סביב יישום המלצות ועדת פילבר.

ההחלטה של רשת לצאת לרישיון מתבססת, לפי החברה, על מותגי התוכן של החברה. "בשנתיים האחרונות החברה הכינה עצמה היטב למעבר לרישיון ולשידור של 7 ימים - זאת בזכות הכח האנושי, המותגים הטלוויזיוניים והטאלנטים של התחנה, וכן הגיבוי המלא של בעלי מניותיה", נמסר מהחברה.

בין השאר מציינים ברשת את המותגים "הישרדות", "דה וויס", "המירוץ למיליון", "אקס פקטור", "משחקי השף",  "המערכת", "אבודים", 6 אימהות", "מהפכה במטבח". רשת גם תתחיל בעתיד לשדר את הפורמט "האח הגדול" ששודר עד כה בקשת. העונה האחרונה של "האח הגדול" בקשת תעלה לשידור בחודשים הקרובים עד מרץ 2017.

המעבר של  "האח הגדול" לרשת אירע לאחר שחברת אנדמול-שיין שבבעלות קבוצת פוקס המאה-21 ואפולו, רכשה 33% ממניות רשת ב-2014. ברשת מכנים את "האח הגדול" כ"מותג אשר מכפיל כוח באמצעות פעילות דיגיטלית וענין בפלטפורמות שידור נוספות". עוד מסרו ברשת כי החברה נמצאת בתהליך הפקה מואץ של 6 דרמות חדשות ומקוריות, שחלקן יעלו עם המעבר לשבעה ימי שידור.

בעל השליטה ברשת הם עידן עופר ואודי אנג'ל (51%), אנדמול-שיין (33%) ומיכאל שטראוס באמצעות שטראוס השקעות (16%).

אבי צבי, מנכ"ל רשת, מסר: "החוסן הטלוויזיוני של רשת, לצד הנאמנות לערכי התחנה ולערכי העובדים בה, הם אלה שהביאו את רשת למקום בו היא נמצאת כיום. על בסיס השיפור שהציגה החברה לאורך השנים, מועצת המנהלים של רשת ובעלי מניותיה הנחו את הנהלת החברה להגיש בקשה לרישיון ולהיערך למעבר מוצלח ומהיר בתחרות של שבעה ימים. אני בטוח שגם במעבר ל-7 ימי שידור, רשת, יחד עם חברת החדשות המובילה, היוצרים המקוריים שעובדים אתנו, הטאלנטים המובילים שלה, המותגים המוכחים והכח האנושי שקיים בה, תדע לצעוד קדימה ולהוביל את השוק תוך נאמנות לערכיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker